Nowy wiceminister finansów i bogate CV

Polska
Nowy wiceminister finansów i bogate CV
Piotr Patkowski
29-letni Piotr Patkowski, nowy wiceminister finansów, jest bliskim współpracownikiem premiera Mateusza Morawieckiego

29-letni Piotr Patkowski został powołany na wiceministra finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Wcześniej, 8 stycznia, został mianowany rządowym Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji. Kim jest nowy wiceminister i jakie ma doświadczenie?

Patkowski ma 29 lat, ukończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i studia podyplomowe w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na stanowisku wiceministra zastąpił Leszka Skibę, który został wiceprezesem Banku Pekao SA.

 

Patkowski założył lubelski oddziału Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej; członek Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej. W 2016 roku został honorowym członkiem tej organizacji.  

 

Był stażystą, a następnie współpracownikiem Instytutu Sobieskiego, gdzie zajmował się m.in. legislacją.  

 

Bliski współpracownik premiera


Pracował w biurze prawnym Ministerstwa Energii i w gabinecie Mateusza Morawieckiego, kiedy ten był jeszcze ministrem rozwoju i finansów.

 

ZOBACZ: Premier: będziemy zwiększać dług publiczny


Po objęciu przez Morawieckiego stanowiska premiera, Patkowski został jego doradcą. Objął także funkcję Koordynata Oceny Skutków Regulacji, uczestniczył w Zespole Programowania Prac Rządu. Wcześniej, od 2018 r. zajmował stanowisko dyrektora departamentu OSR. Funkcję zastępcy dyrektora departamentu OSR pełnić będzie Antoni Olszewski (również bliski współpracownik Mateusza Morawieckiego), który jest finansistą - skończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Rotterdam School of Management.

Patkowski jest wiceprzewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Od 16 kwietnia Patkowski będzie nie tylko wiceministrem finansów, ale również Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych.


Patkowski w 2019 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat posła. Stratował w wyborach parlamentarnych z okręgu lubelskiego - był na 18. miejscu na liście PiS. Oddano na niego 1028 głosów. 

 

"Dobrze, że licea pozamykane"

 

Politycy i komentatorzy zarzucają Patkowskiemu, że nie ma doświadczenia oraz wypominają jego wiek. 

"Kiedyś funkcje odpowiedzialnego na budżet pełniła legendarna Minister Suchocka-Roguska, potem Minister Majszczyk. Wyjątkowe osoby, które służyły Polsce i wielu rządom. Ten młodzieniec zajmie ich miejsce" - napisał poseł PO Cezary Tomczyk. 

 

Adwokat Roman Giertych był jeszcze bardziej uszczypliwy. "Program pierwsza praca w natarciu" - napisał były wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. 

Senator Barbara Zdrojewska komentując powołanie 29-letniego wiceministra zauważyła, że "dobrze, że licea pozamykane".

 

"Osób przed 30. w rządzie już trochę było"


Rówieśnikiem Patkowskiego w rządzie jest Michał Woś, pochodzący z Raciborza minister środowiska.  Właśnie Woś wziął w obronę Patkowskiego. "Osób przed 30. w rządzie już trochę było" - napisał podając kilka przykładów.  

 

grz/luq/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie