Odbudowa Notre Dame może przyspieszyć. Darczyńcy finalizują umowy

Świat
Odbudowa Notre Dame może przyspieszyć. Darczyńcy finalizują umowy
Polsat News
Darowizny mogą dać łącznie ok. 800 mln euro

Po ogłoszeniu w czerwcu zebrania 1 mld euro na odbudowę spalonej katedry Notre Dame w Paryżu obawiano się, że spełnionych będzie tylko część obietnic - pisze w poniedziałek AFP. Pół roku po kwietniowym pożarze konkretyzują się darowizny, które łącznie mogą dać ok. 800 mln euro.

Wielu darczyńców finalizuje umowy, a inni czekają na utworzenie instytucji publicznej przyjmującej darowizny.

 

Trzy fundacje - Fundacja Notre Dame, Fundacja Dziedzictwa, Fundacja Francji i Centrum Zabytków Narodowych (CMN), które było odpowiedzialne za zbieranie funduszy w kraju - zebrały 616,6 mln euro lub promes darowizn, które mogą zostać zrealizowane poprzez konkretne umowy.

 

Zapowiadane darowizny mają wpłynąć w końcu tego roku

 

Fundacja Notre Dame, którą kieruje metropolita Paryża abp Michel Aupetit, może pochwalić się, że otrzymała 380 mln euro od 46,6 tys. osób, 168 firm i 29 instytucji publicznych we Francji i z zagranicy. Fundacja Dziedzictwa ogłosiła w poniedziałek, że zebrała do tej pory 223 mln euro od 234 tys. darczyńców ze 152 krajów; 45 mln zostało już przekazanych ministerstwu kultury na prace ratunkowe w Notre Dame. Fundacja Francji zebrała znacznie mniej pieniędzy, 9 mln euro, z czego 7 mln od firm. CMN wypłaciło na odbudowę katedry 5,6 mln euro.

 

Umowy o darowiznach w wysokości 200 mln i 100 mln euro podpisały wielkie marki: LVMH (Bernard Arnault) i Kering (rodzina Pinault), a zapowiadane darowizny ze strony sektora prywatnego mają wpłynąć w końcu tego roku.

 

Fundacja "nie odnotowała wycofania się firm i głównych sponsorów"

 

Wśród ofiarodawców na odbudowę katedry są firmy Total, Oreal, rodzina Bettencourt Meyers i Fundacja Bettencourt Schueller, JCDecaux i BNP Paribas oraz bracia Martin i Olivier Bouygues, a także fundacja Credit Agricole Pays de France oraz grupa AXA.

 

Region Ile-de-France pod koniec października podpisze umowę opiewającą na 10 mln euro.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Sarkozy stanie przed sądem za nielegalne finansowanie kampanii

 

Brazylijska miliarderka Lily Safra wraz ze swoją Fundacją Edmond J. Safra przekazała do Fundacji Dziedzictwa darowiznę w wysokości 10 mln euro niemal natychmiast po pożarze.

 

Według Fundacji Dziedzictwa, która "nie odnotowała wycofania się firm i głównych sponsorów", 80 proc. zobowiązań od firm, organizacji i głównych darczyńców zostało już przekazanych".

dc/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze