Koronawirus w szkole pożarniczej. Sprawę zakażonych studentów zbada specjalny zespół

Polska
Koronawirus w szkole pożarniczej. Sprawę zakażonych studentów zbada specjalny zespół
PAP/Tomasz Gzell
Po przebadaniu wszystkich podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zakażenie koronawirusem potwierdzono u 47 osób

Komendant Główny PSP powołał zespół do spraw wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażania koronawirusem w Szkole Głównej Służby Pożarniczej - poinformował w środę rzecznik KG PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Zespół został powołany w środę decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka. Znalazło się w nim siedem osób. Wszyscy spoza Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Przewodniczącym zespołu został zastępca dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP bryg. Jacek Zalech.

 

Koronawirus u 47 studentów

 

Jak informuje KG PSP zespół zajmie się wyjaśnianiem przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków SARS-Cov-2 w SGSP, w szczególności w zakresie postępowania kierownictwa placówki w związku z niebezpieczeństwem zakażenia koronawirusem na trenie SGSP. Ma on również ocenić skuteczność izolacji zastosowanej wobec podchorążych. Wyniki prac zostaną przedstawione komendantowi Głównemu PSP.

 

ZOBACZ: Koronawirus w warszawskiej szkole pożarniczej. Część podchorążych w drodze do innych jednostek

 

Po przebadaniu wszystkich podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zakażenie koronawirusem potwierdzono u 47 osób. Osoby te przebywają w izolatorium w Warszawie, pozą uczelnią. Pozostałych objęto kwarantanną.

 

Przewiezieni do innych jednostek

 

W SGSP zostało 127 podchorążych, zaś 176 przewieziono do ośrodków szkoleniowych lub szkół pożarniczych w województwach: mazowieckim, śląskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim, m.in. do ośrodka szkolenia w Pionkach, szkoły w Bydgoszczy lub do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Przebywają w dwuosobowych pokojach, gdzie mają zapewnione wyżywienie i możliwość całodobowej konsultacji lekarskiej.

 

Jedenastu spośród tych, którzy kwarantannę spędzają w szkole w Warszawie, jest izolowanych w pojedynczych pokojach. Powodem jest niejednoznaczny wynik badań pod kątem koronawirusa.

 

ZOBACZ: 44 przypadki koronawirusa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

 

O tym, że wszyscy podchorążowie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zostaną poddani testom, straż pożarna poinformowała w sobotę. Bezpośrednią przyczyną było potwierdzenie zakażenia u pierwszych dziesięciu podchorążych.

 

W związku z wykryciem koronawirusa u części podchorążych Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o złożeniu wniosku o zdymisjonowanie prorektora-zastępcy komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ds. operacyjnych st. bryg. Jarosława Zarzyckiego. Decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego prorektor został odwołany.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie