Obowiązek noszenia maseczek. Jak wygląda sytuacja w aptekach?

Polska
Obowiązek noszenia maseczek. Jak wygląda sytuacja w aptekach?
PAP/Andrzej Grygiel

Od najbliższego czwartku - 16 kwietnia - wszyscy będziemy zobowiązani do zakrywania twarzy w miejscach publicznych. To skutek nowych przepisów. Sprawdziliśmy, czy w aptekach w Warszawie i okolicach można kupić maseczki. W niektórych aptekach ich brakuje, w innych - szczególnie poza Warszawą - maseczki są, w cenie od 2,50 zł za sztukę.

- Wprowadzenie tej regulacji z pewnością zwiększy zainteresowanie pacjentów maskami ochronnymi - informuje Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. - Widzimy, że już od kilku tygodni apteki mają trudności z zamówieniem tego asortymentu w hurtowniach, z uwagi na ich brak lub rażąco wysoką cenę - dodaje.

 

"Można kupić dowolną liczbę sztuk"

 

Dziennikarze zadzwonili do kilkunastu losowo wybranych aptek zarówno w Warszawie, jak i w okolicznych miejscowościach, żeby sprawdzić, czy można kupić maseczki.

 

Nie ma ich w aptekach sieci Cefarm w Warszawie. - Apteka nie ma w tej chwili żadnych masek - informuje farmaceuta. - Sami mamy z tym problem, bo po prostu maski są niedostępne w tej chwili, ani jednorazowe, ani bawełniane - stwierdza. Podobnie wygląda sytuacja w sieci aptek DOZ.

 

ZOBACZ: Szalik zamiast maseczki. Ministerstwo zdrowia o ochronie w czasie epidemii

 

Inaczej jest w aptece WAWA przy stacji metro centrum. Można tam dostać jednorazowe maski chirurgiczne i, jak zapewnia konsultant, w pozostałych aptekach tej sieci w Warszawie maski również powinny być dostępne. - Można kupić je pojedynczo za 7 zł sztukę lub w większym opakowaniu - 50 sztuk - mówi pracownik tej apteki. Dopytywany, czy są limity na zakup, zaprzecza. - Można kupić dowolną liczbę sztuk - wyjaśnia.

 

Maseczki są też dostępne w dwóch spośród czterech aptek sieci Farm-Jed w Warszawie. W ofercie są maseczki chirurgiczne oraz trzywarstwowe maseczki ochronne w cenie od 2,50 zł do 10 zł za sztukę. Istnieje również opcja zakupu opakowania, w którym znajduje się 50 masek. Tutaj również nie wprowadzono limitów sprzedażowych.

 

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych

 

W aptece Hibiskus przy ul. Puławskiej w Warszawie dostępne są maski jednorazowe flizelinowe i materiałowe, w cenach od 7 zł do 12 zł.

 

W gminach graniczących z Warszawą zaopatrzenie aptek jest zróżnicowane. W aptekach w Otwocku, Pruszkowie, Legionowie, Markach oraz Grodzisku Mazowieckim nie odnotowano znaczących braków w zaopatrzeniu. Dostępne są różne rodzaje jednorazowych maseczek chirurgicznych, wielokrotnego użytku (z możliwością prania) oraz z profesjonalnymi filtrami. Ceny maseczek wahają się od 2,50 zł do 12 zł za sztukę.

 

ZOBACZ: Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w Izraelu

 

Znaczne braki w zaopatrzeniu deklarują apteki w Wołominie, gdzie występują wyraźne ograniczenia dostępności maseczek ochronnych.

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 16 kwietnia w całej Polsce będzie obowiązywać konieczność zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Minister Łukasz Szumowski tłumaczy jednak, że do tego celu nie musi być wykorzystywana maseczka. Wystarczy chustka lub szalik.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie