Szalik zamiast maseczki. Ministerstwo zdrowia o ochronie w czasie epidemii

Polska
Szalik zamiast maseczki. Ministerstwo zdrowia o ochronie w czasie epidemii
Pexels/Ryan Jvr

Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to powinien ją nosić. Można też zabezpieczyć się szalikiem - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nie wykluczył, że rząd wyda zalecenie noszenia maseczek. Zapewnił, że obecnie Polska stara się kupić ich maksymalnie dużo.

Rzecznik resortu zdrowia był pytany w czwartek na konferencji prasowej o celowość noszenia maseczek w okresie epidemii koronawirusa.

 

- Wszystko się zmienia. Etap epidemii, na którym jesteśmy jest innym etapem niż tydzień temu. Tydzień temu nikt nie mówił o tym, że w sklepach powinniśmy używać rękawiczek ochronnych. To nie jest tak, że kolejne decyzje są zaprzeczeniem poprzednich. Wchodzimy w nowe etapy rozwoju koronawirusa, w Polsce i w Europie. Kraje, które do niedawna nie zalecały noszenia maseczek, dziś to zalecają. Nie jesteśmy w stanie wykluczyć, że takie zalecenie może się pojawić i u nas - odpowiedział.

 

ZOBACZ: Rośnie liczba zakażonych lekarzy, ratowników i pielęgniarek. To już setki przypadków [LISTA]

 

Wyjaśnił, że resort w tym zakresie reaguje na wskazania ekspertów. - Najważniejsze, żeby eksperci stwierdzili, czy to jest ten moment, żebyśmy wszyscy zaczęli nosić maseczki - podkreślił.

 

"Miliony maseczek trafią do Polski"

 

Poinformował, że obecnie maseczki dostarczane są głównie do szpitali zakaźnych wraz z innym sprzętem ochrony osobistej. Są też dostarczane do pozostałych szpitali. - Niedługo trafią do szpitali onkologicznych - przyznał.

 

- Kontraktujemy kolejne partie milionów maseczek, które trafią do Polski. Czynimy ze swojej strony wszystko, żeby maseczki w dużej liczbie trafiły do Polski - zapewnił zapytany, czy obywatele będą mieli możliwość zakupu maseczek sprowadzanych do Polski.

 

ZOBACZ: Kolejne ofiary koronawirusa, kilkadziesiąt nowych zakażeń

 

- Jeśli dziś ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to oczywiście powinien ją nosić - powiedział rzecznik. Dodał, że jeżeli obecnie maseczki są niedostępne, to "można się zabezpieczać sposobami, które pozwalają nam na samodzielne stworzenie czegoś na wzór maseczki".

 

- Wystarczy czasem zabezpieczyć się szalikiem, a dziś mamy taką pogodę, że szalik nie będzie nam doskwierał - dodał Andrusiewicz. 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie