Gubernator Nowego Jorku: jeśli Trump każe znieść kwarantannę, nie zrobię tego

Świat
Gubernator Nowego Jorku: jeśli Trump każe znieść kwarantannę, nie zrobię tego
PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL
Trump oświadczył, że ma "totalną władzę", na mocy której może podjąć decyzję o zniesieniu restrykcji w poszczególnych stanach; jak komentuje Reuters, jego deklaracja nie znajduje potwierdzenia w konstytucji USA

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo oświadczył we wtorek, że nawet jeśli prezydent USA Donald Trump każe mu znieść restrykcje związane z pandemią koronawirusa w jego stanie, to on nie zastosuje się do polecenia szefa państwa, jeśli uzna to za niebezpieczne posunięcie. Cuomo poinformował także, że w zarządzanym przez niego stanie w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 778 osób na Covid-19.

- Gdyby (Donald Trump) nakazał mi otworzyć ponownie (stan) w sposób, który byłby zagrożeniem dla zdrowia publicznego, nie zrobiłbym tego - powiedział Cuomo w wywiadzie dla CNN.

 

W stanie Nowy Jork w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło 778 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym stanie to 10 834.

 

W piątek Trump oznajmił, że chce uruchomić gospodarkę Ameryki tak szybko jak to możliwe. - Ten kraj powinien być otwarty, tętniący życiem i wielki (...). Chcę, by był otwarty tak szybko jak to możliwe - oznajmił.

 

Trump lekceważy konstytucję?

 

Republikański prezydent ocenił też, że ma "totalną władzę", na mocy której może podjąć decyzję o zniesieniu restrykcji w poszczególnych stanach. Jak komentuje Reuters, jego deklaracja nie znajduje potwierdzenia w konstytucji USA.

 

ZOBACZ: "Odmrażanie gospodarki" po świętach. Jacek Sasin w programie "Gość Wydarzeń"

 

Część ekspertów medycznych ostrzega, że zbyt szybkie otwarcie gospodarki może doprowadzić do nagłego wzrostu infekcji i zgonów. Wskazują przy tym na konieczność stworzenia powszechnego systemu testowania, co pozwoli na sprawniejszą identyfikację i izolację zarażonych.

 

Również w poniedziałek Cuomo, który jest Demokratą, powiedział, że najbardziej niebezpieczna faza epidemii koronawirusa w jego stanie już minęła. Ostrzegł jednak, że jest za wcześnie na zrezygnowanie z nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa.

Jego zdaniem prawdziwym zakończeniem epidemii będzie dopiero wynalezienie szczepionki. W oparciu o opinie ekspertów zapowiadał, że nastąpi to nie wcześniej niż za 12-18 miesięcy. 

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie