Neumann o "symbolicznej arogancji władzy" 10 kwietnia. Zacytował dawny tweet Dudy

Polska
Neumann o "symbolicznej arogancji władzy" 10 kwietnia. Zacytował dawny tweet Dudy
"Symboliczna arogancja władzy" - ocenił Neumann uroczystości 10 kwietnia

- W piątek 10 kwietnia widziałem dużą grupę posłów PiS, którzy zebrali się na pl. Piłsudskiego albo ten wjazd na cmentarz... To symboliczna arogancja władzy, symboliczne stawianie się ponad prawem przez Jarosława Kaczyńskiego i najwyższych urzędników państwowych, w tym premiera - powiedział w "Śniadaniu w Polsat News" Sławomir Neumann z KO. Przypomniał też dawny tweet Andrzeja Dudy.

Opozycja krytykuje polityków partii rządzącej za formułę przeprowadzenia uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele władz zebrali się, by złożyć wieńce przed pomnikami i tablicami, mimo wprowadzonych obostrzeń dla Polaków. Głośno było również o wizycie prezesa PiS na cmentarzu, zamkniętym dla społeczeństwa.  

 

ZOBACZ: Politycy PiS na obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej. Opozycja pyta, policja tłumaczy

 

- Wszyscy wiedzieli, co się działo. W tej sprawie niektórzy powinni podjąć działania z urzędu - stwierdził Sławomir Neumann na antenie w Polsat News. Zacytował też krążący po Twitterze wpis Andrzeja Dudy z 2 maja 2012 r.

 

 

"Jeśli ktoś jest u władzy i zakłada, że razem z kolegami jest ponad prawem, to rzeczywiście jest problem" - odczytał Neumann i skomentował: - Myślę, że jest problem, bo przecież mówimy Polakom: zostańcie w domach, nie gromadźcie się, nie wchodźcie do lasu, zachowajcie 2 metry odstępu, a z drugiej strony są takie obrazki.  

 

"Władza nie zarazi się koronawirusem?"

 

Podkreślił, że wszyscy przeżywają to, co zdarzyło się 10 kwietnia 2010 r. - Nasi przyjaciele też zginęli w katastrofie. Składaliśmy kwiaty pod tablicami ich upamiętniającymi, ale nikomu nie przyszło do głowy, by robić tego typu pokazy. W tym roku wszystko jest inne, te święta również - tłumaczył. 

 

ZOBACZ: "To była pogarda dla tych, którzy muszą przestrzegać obostrzeń". Miller o obchodach 10 kwietnia

 

Jak ocenił, "rządzący z jednej strony apelują do ludzi, by uważali, nie wychodzili z domu, a z drugiej robią taki przekaz. - To rujnuje cały przekaz, bo co władza nie zarazi się koronawirusem? Miał on na 2 dni wolne? - ironizował. 

 

Wideo: Neumann o "symbolicznej arogancji władzy" 10 kwietnia

 

Krzysztof Gawkowski z Lewicy mówił o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim. - To łamie schemat, że wszyscy jesteśmy równo traktowani. Zapewne więcej osób chciałoby odwiedzić groby bliskich, w większych miejscowościach te cmentarze są zamknięte. Nie rozumiem, dlaczego prezes tak majestatycznie wjeżdżał limuzyną na ten cmentarz - przekazał.

 

Europosłanka PiS Joanna Kopcińska argumentowała, że w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej "nie można było w należyty sposób oddać hołdu tym, którzy zginęli ze względu na warunki, epidemię". - Dlatego symboliczne obchody przedstawicieli rządu, dlatego wizyta na symbolicznym, przypomnę, grobie prezydenta Lacha Kaczyńskiego - tłumaczyła. 

 

ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie