Kolejna ofiara koronawirusa w Polsce. Ponad 160 nowych zakażeń

Polska
Kolejna ofiara koronawirusa w Polsce. Ponad 160 nowych zakażeń
PAP/Darek Delmanowicz
Kolejne przypadki zakażenia i ofiary koronawirusa w Polsce

- Mamy 167 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w piątek rano ministerstwo zdrowia. Zmarła kolejna osoba. W sumie liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 5742. 175 osób zmarło.

Nowe zakażenia dotyczą województw: dolnośląskiego (60), śląskiego (34), warmińsko-mazurskiego (15), małopolskiego (10), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (10), wielkopolskiego (8), lubelskiego (7), podlaskiego (5), lubuskiego (4), pomorskiego (2), opolskiego (1), świętokrzyskiego (1).

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem" - podało ministerstwo zdrowia. To 88-letni mężczyzna ze szpitala w Lublinie.

 

WIDEO: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz o nowych przypadkach zakażeń w Polsce

  

"Szereg chorób współistniejących"

 

"Z przykrością informuję, że w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie zmarł 88-letni pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent został przyjęty do szpitala w stanie średnim z szeregiem chorób współistniejących"– podała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Magdalena Smolińska-Kornas.

 

Zaznaczyła, że nie jest upoważniona do udzielania bardziej szczegółowych informacji o zmarłym.

 

ZOBACZ: Najmłodsza włoska pacjentka wyleczona z koronawirusa. Spędziła w szpitalu 3 tygodnie

 

To dziewiąty w regionie zgon osoby zarażonej. W piątek poinformowano też o siedmiu nowych przypadkach zakażenia w regionie, łącznie jest ich 211.

 

Dolnośląskie: pacjent zmarł, nie wliczono go do statystyk

 

O 60 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w piątek służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku zanotowano 628 zachorowań na COVID-19.

 

"Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: strzelińskiego, jeleniogórskiego, lubańskiego, kłodzkiego, oławskiego, dzierżoniowskiego, oleśnickiego, wałbrzyskiego, lwóweckiego" - podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

- W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest jednoimiennym szpitalem zakaźnym, w piątek rano hospitalizowanych było 66 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie COVID-19. Osiem osób przebywa na OIOM-ie - poinformowała rzeczniczka szpitala Urszula Małecka.

 

Rzeczniczka podał również, że w szpitalu w czwartek zmarł 74-letni mężczyzna z potwierdzonym zakażeniem kornawirusem. Ten zgon nie został uwzględniony w podanym w piątek rano komunikacie resortu zdrowia o nowych przypadkach zakażenia i śmierci pacjentów z COVID-19.

 

Ślaskie: 8 ozdrowieńców opuściło szpitale

 

34 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w ostatnich godzinach w woj. śląskim. Tym samym liczba osób zakażonych koronawirusem w regionie wzrosła do 729.

 

W piątek rano Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach poinformował też o śmierci leczonego tam pacjenta z potwierdzonym zakażeniem i licznymi, poważnymi chorobami towarzyszącymi. Ten przypadek nie został jeszcze jednak ujęty w piątkowej porannej statystyce Ministerstwa Zdrowia.

 

Kolejnych 8 osób wygrało walkę z koronawirusem. Do domu może wrócić 12–letnia mieszkanka Bielska – Białej, która ostatnie 3 tygodnie leczona była w szpitalu zakaźnym dla dzieci w Krakowie. Zdrowa jest także 62-letnia mieszkanka Bielska – Białej, która leczyła się w domu oraz 83-letnia mieszkanka powiatu bielskiego.

 

W szpitalu zakaźnym w Raciborzu wyzdrowiało 4 pacjentów: 66-letni mężczyzna i 63-letnia kobieta - oboje są mieszkańcami Rybnika, 62-letni mieszkaniec powiatu tarnogórskiego oraz 30-letni mieszkaniec Sosnowca. Groźnego wirusa nie ma już także w organizmie 43-letnia mieszkanka powiatu tarnogórskiego, która była hospitalizowana w na oddziale zakaźnym szpitala w Częstochowie.

 

Według oficjalnych statystyk, dotąd koronawirus przyczynił się do śmierci 38 osób z regionu. 32 osoby wyzdrowiały.

 

Wyzdrowiało 318 osób

 

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu doby wykonano w Polsce ponad 8,3 tys. testów na koronawirusa. W sumie przebadano ich 107 tys. 597 - podał resort.

 

 

Według najnowszych danych w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 2409 osób, 158 663 są objęte kwarantanną, a 33 tys. 879 nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

 

Do tej pory wyzdrowiało 318 osób.

 

Epidemia koronawirusa w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe stanie się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

ZOBACZ: Rząd przedłuża ograniczenia z powodu koroanwirusa. Będzie też nowy obowiązek


Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 

Zobacz mapę koronawirusa w Polsce.

 

bas/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie