"Wszyscy przedsiębiorcy zwolnieni ze składek ZUS". Nowa propozycja prezydenta

Polska
"Wszyscy przedsiębiorcy zwolnieni ze składek ZUS". Nowa propozycja prezydenta
KPRP/Jakub Szymczuk

Z wicepremier Emilewicz konsultowałem zmiany w pakiecie tarczy antykryzysowej; zaproponowałem premierowi objęcie tarczą przedsiębiorców, którzy zaczęli działalność przed 1 marca - powiedział Andrzej Duda. Prezydent zaproponował premierowi, aby wszyscy przedsiębiorcy byli zwolnieni ze składek ZUS na 3 miesiące. - Postulat spotkał się z akceptacją - dodał.

- Przedstawiłem dzisiaj panu premierowi dwie propozycje, które są moim oczekiwaniami odpowiadającym na potrzeby przedsiębiorców, które zostały podniesione. Znalazło to akceptację i premiera, i pani minister rozwoju Jadwigi Emilewicz - powiedział prezydent na czwartkowym briefingu prasowym.

 

Wideo: prezydent zwrócił się z apelem do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego

  

 

Kto zostanie objęty zwolnieniem?

 

Jak zaznaczył, chodzi po pierwsze o to, by wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek do ZUS dla swoich pracowników przez trzy miesiące.

 

ZOBACZ: Sejm przyjął "tarczę antykryzysową 2.0"

 

Druga propozycja, zaznaczył Duda, zakłada, że przepisami tarczy antykryzysowej i pomocą, która w jej ramach jest przewidziana, zostaną objęci wszyscy ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalności przed 1 marca 2020 r.

 

Rozwiązania będą zmieniane w zależności od potrzeb

 

Andrzej Duda podczas czwartkowego briefingu prasowego podkreślił, że stale odbywają się konsultacje i rozmowy pomiędzy stroną rządowa i jego kancelarią na temat rozwiązań nazywanych "tarczą antykryzysową". - Te rozwiązania będą dalej, jak sądzę, modyfikowane, zmieniane w zależności od potrzeb, od sytuacji, od tego, jakie kolejne uzasadnione postulany i oczekiwania będą zgłaszane - zapowiedział.

 

Prezydent podkreślił również, że czynione jest wszystko, aby przygotowywane przez rząd rozwiązania antykryzysowe odpowiadały rzeczywistemu zapotrzebowaniu pracodawców i przedsiębiorców, by pomogły zachować miejsca pracy.

 

ZOBACZ: Prezes ZUS: prawo do świadczeń i ciągłość ubezpieczenia będą zachowane

 

Wyraził również nadzieję, że sytuacja epidemiczna w Polsce będzie niebawem opanowana na tyle, że możliwe będzie powolne zmniejszanie obostrzeń i powrót do "normalnego funkcjonowania". Zastrzegł, że decyzje w kwestii poszerzania lub zmniejszania obostrzeń należą do ministra zdrowia, którego wspierają eksperci, oraz do premiera.

 

- Mam nadzieję, że ta sytuacja będzie się poprawiała; natomiast stosownie do zapotrzebowania ta pomoc ekonomiczna ze strony państwa - w postaci zwolnień, pożyczek, kredytów, będzie oferowana jak najcelniej i przedsiębiorcy będą mogli z niej korzystać - podkreślił Andrzej Duda. 

 

Apel do Grodzkiego

 

- Chciałem zaapelować do pana marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, aby w jak najszybszym tempie został przez niego zwołany Senat; aby Senat w jak najszybszym tempie zajął się tymi przepisami, które mają pomóc polskim przedsiębiorcom, które mają ratować w Polsce miejsca pracy, które mają pomóc polskiemu biznesowi przetrwać ten bardzo trudny czas, a w efekcie mają także i pomóc polskiej gospodarce i nam wszystkim abyśmy jak najbardziej obronną ręką z tego czasu kryzysowego wyszli - mówił Duda.

 

ZOBACZ: Siemoniak: w kolejnych "tarczach" szukamy właściwego działania, a gospodarka tonie

 

Wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem - przewiduje ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek. Ustawa trafi teraz do dalszych prac w Senacie.

 

Sejm za kolejnymi zmianami w tarczy antykryzysowej

 

Za uchwalaniem ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 głosowało 233 posłów, przeciw było 183, a 37 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

 

Sejm zgodził się na wprowadzenie siedmiu z 77 poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu, w tym czterech przygotowanych przez PiS. Jedna z nich daje uprawnienie premierowi w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, do ustanowienia w drodze rozporządzenia dnia wolnego od pracy. Inna pozwala na bezpłatne korzystanie ze stron internetowych należących do jednostek sektora finansów publicznych.

 

ZOBACZ: Sejm przyjął "tarczę antykryzysową 2.0"

 

Kolejna przyjęta poprawka PiS przewiduje wyłączenia ze stosowania, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, niektórych przepisów kodeksu wyborczego przy przeprowadzaniu w 2020 r. wyborów powszechnych na prezydenta. Chodzi o regulacje w zakresie: podawania informacji do wiadomości wyborców w formie obwieszczenia; wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania; głosowania przez pełnomocnika; ustalania przez Państwową Komisję Wyborczą wzoru karty do głosowania i zarządzania przez nią druku tych kart.

 

Poprawki opozycji

 

Sejm przyjął też trzy poprawki KO. Dotyczą one przedłużenia ważności legitymacji studenckich i legitymacji służbowych nauczycieli akademickich, a także legitymacji doktorantów, pozwalają także na zawieszenie spłaty kredytu studenckiego do pół roku.

 

Sejm odrzucił pozostałe poprawki KO oraz wszystkie inne wnioski złożone przez Koalicję Polską (PSL - Kukiz'15), Lewicę i Konfederację. KO chciała m.in. rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego o babcie i dziadków, zwiększenia o 20 mld zł wydatków na służbę zdrowia, czy zniesienia zakazu handlu w niedzielę w okresie epidemii. Koalicja Polska proponowała, by wprowadzić np. dobrowolny ZUS. Politycy Lewicy postulowali, m.in. by wprowadzić dodatkowe finansowanie kosztów stałych firm. Z kolei Konfederacja zgłosiła poprawkę, by przesunąć w czasie ewentualne obowiązywanie tzw. podatku cukrowego.

 

ZOBACZ: Włosi obliczyli miesięczny koszt zamknięcia kraju

 

Rządowy projekt był rozpatrywany łącznie z projektem przygotowanym przez Koalicję Polską (PSL - Kukiz'15) "o utworzeniu prawdziwej Tarczy antykryzysowej", która również zaproponowała wprowadzenie kolejnych ułatwień dla firm. Ostatecznie z projektu KP w uchwalonej w środę w nocy ustawie znalazło się kilka zapisów. Dotyczyły one spółdzielni, fundacji i stowarzyszeń, by ich organy mogły podejmować decyzje w czasie epidemii przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej.

 

msl/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie