Koronawirus w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim. 66 zakażonych, w tych 40 osób z personelu

Polska
Koronawirus w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim. 66 zakażonych, w tych 40 osób z personelu
Facebook/Powiatowy Publiczny ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim

Do 66 wzrosła liczba pacjentów i pracowników szpitala w Wodzisławiu Śląskim, u których badania potwierdziły zakażanie koronawirusem. Jest wśród nich 26 pacjentów i 40 osób z personelu – podało w czwartek po południu Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu.

Ponad tydzień temu obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u jednego z pacjentów oddziału chirurgii ogólnej wodzisławskiego szpitala. W kolejnych dniach badania laboratoryjne potwierdzały zakażanie u kolejnych pacjentów i pracowników placówki.

 

W czwartkowym, popołudniowym komunikacie wodzisławskie starostwo podało, że w szpitalu potwierdzono już 66 takich przypadków – o trzy więcej niż w środę. Wśród osób z potwierdzonym zakażaniem jest 26 pacjentów oraz 40 osób personelu. Nie ma jeszcze wyników badań materiału pobranego od 30 spośród 365 osób.

 

ZOBACZ: Ponad 15 tys. ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Hiszpanii

 

"Pacjenci z dodatnim wynikiem przekazywani są sukcesywnie do szpitali jednoimiennych zakaźnych. Personel został odizolowany i jest poddany kwarantannie" – przypomniało starostwo w popołudniowym komunikacie. Kilka godzin wcześniej lokalne władze poinformowały, że zakażona nie została żadna z pacjentek, które ostatnio urodziły na oddziale ginekologiczno-położniczym, zdrowe są także ich dzieci. Wszystkie badania tych osób dały wynik ujemny.

 

30 osób czeka na wynik

 

Po otrzymaniu informacji o zakażeniu koronawirusem u jednego z pacjentów, pobrano wymazy do badań od pracowników i pacjentów w szpitalach w Wodzisławiu Śląskim i w pobliskich Rydułtowach (oba działają pod wspólnym szyldem). Jak poinformowała w czwartek Magdalena Spandel z Biura Komunikacji Społecznej i Informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, materiał pobrano dotąd od 365 osób - 77 pacjentów i 288 pracowników. Spośród dotychczas przebadanych 335 próbek 66 miało wynik dodatni (26 pacjentów i 40 pracowników), a 269 ujemny. Na wyniki czeka jeszcze 30 osób.

 

Z powodu koronawirusa 2 kwietnia przed północą w szpitalu do odwołania zawieszone zostały przyjęcia pacjentów w izbach przyjęć oraz we wszystkich oddziałach szpitalnych w Wodzisławiu i Rydułtowach, za wyjątkiem Oddziału Pediatrii w Rydułtowach oraz Poradni POZ Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu i Rydułtowach.

 

O sytuacji dyrekcja szpitala poinformowała koordynatora wojewódzkiego, pogotowie ratunkowe oraz ościenne szpitale, a także sanepid. Na terenie szpitala prowadzone jest postępowanie epidemiologiczne. "W zależności od rozwoju sytuacji pobierane są próbki od kolejnych osób do badań. Pomieszczenia poddano dezynfekcji. Zaostrzono też rygory sanitarno-epidemiologiczne na pozostałych oddziałach" – podało starostwo.

 

667 zakażonych w woj. śląskim

 

W środę dyrekcja Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim zaapelowała o pomoc i wsparcie w trudnym dla obu szpitali czasie. Można je wspierać, wpłacając darowizny. Szczegóły można znaleźć na facebookowym profilu: Powiatowy Publiczny ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.

 

Dzień wcześniej także starosta wodzisławski Leszek Bizoń zaapelował o budżetowe wsparcie dla szpitali w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. W wystąpieniu do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka starosta zwrócił uwagę, że sytuacja epidemiczna powoduje bezpośrednie zagrożenie dla działania obu szpitali.

 

Pierwszy pacjent, u którego na początku zeszłego tygodnia potwierdzono infekcję, to osoba wypisana wcześniej ze szpitala w Raciborzu, jeszcze zanim stał się on jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Dopiero później chory trafił na oddział chirurgiczny lecznicy w Wodzisławiu Śląskim, w stanie zagrożenia życia, ale bez objawów koronawirusa.

 

Według przekazanych w czwartek rano danych, w całym woj. śląskim zakażanie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 667 osób. Łącznie w regionie koronawirus przyczynił się do śmierci 38 osób, wyzdrowiały dotychczas 24. 

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie