Koronawirus w Chinach. 63 nowe przypadki Covid-19 i 56 zakażeń bezobjawowych

Świat
Koronawirus w Chinach. 63 nowe przypadki Covid-19 i 56 zakażeń bezobjawowych
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Szczytowy okres epidemii skończył się w Chinach wiele tygodni temu, ale w kraju narastają obawy o możliwość wystąpienia drugiej fali zakażeń

W Chinach kontynentalnych w ciągu poprzedniej doby potwierdzono 63 nowe przypadki Covid-19 oraz 56 nowych zakażeń bezobjawowych - poinformowała w czwartek państwowa komisja zdrowia. Z powodu choroby zmarło w środę kolejnych dwóch pacjentów.

W 61 spośród 63 nowych „potwierdzonych przypadków” wirusa wykryto u osób, które powróciły lub przybyły niedawno z zagranicy. Dwie nowe infekcje lokalne odnotowano natomiast w prowincji Guangdong na południu Chin.

 

Łączna liczba przypadków Covid-19 potwierdzonych w Chinach kontynentalnych wzrosła do 81 865 - wynika z danych komisji. Nie wliczają się w to osoby z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby. Ogólnej liczby takich osób wykrytych od początku epidemii nie podano.

 

W środę w prowincji Hubei w środkowych Chinach zmarły kolejne dwie osoby zakażone wirusem. Łączny bilans zgonów w Chinach kontynentalnych wzrósł do 3335, a 77 370 zakażonych osób wyzdrowiało i wyszło ze szpitali - przekazała komisja.

 

Chińczycy boją się drugiej fali zakażeń

 

Szczytowy okres epidemii skończył się w Chinach wiele tygodni temu, ale w kraju narastają obawy o możliwość wystąpienia drugiej fali zakażeń. W Guangdongu cztery obszary ponownie podniosły niedawno poziom zagrożenia epidemicznego z niskiego na średni.

 

ZOBACZ: Epidemia w Wuhan zdaje się słabnąć, ale koronawirus wciąż zagraża Chinom

 

Są wśród nich dwie dzielnice miasta Kanton, stolicy tej prowincji i jednego z głównych ośrodków handlu międzynarodowego w Chinach. Według miejscowych mediów kilka przypadków zakażeń wykryto tam wśród członków społeczności afrykańskiej.

 

W środę chińskie władze zniosły zakaz wyjazdu z miasta Wuhan, gdzie pod koniec 2019 roku wybuchła epidemia koronawirusa. Jednak tego samego dnia, w obawie o nawrót choroby, w mieście Suifenhe w prowincji Heilongjiang na północy kraju wprowadzono surowe ograniczenia wychodzenia z domów. Wcześniej w mieście wykryto kilkadziesiąt infekcji wśród Chińczyków, którzy powrócili z Moskwy przez Władywostok.

 

Chińskie władze zakazały niedawno wjazdu na terytorium kraju większości obcokrajowców. Nawet przed ogłoszeniem tej decyzji ok. 90 proc. infekcji przywleczonych wykrywano wśród powracających do kraju obywateli ChRL - informowało wówczas chińskie MSZ.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie