Merkel uzgodniła z prezydentem Chin dostawy odzieży ochronnej

Świat
Merkel uzgodniła z prezydentem Chin dostawy odzieży ochronnej
PAP/EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL
Odzież, w tym także maseczki ochronne, produkowane przez chińską państwową firmę Moheco, mają trafiać bezpośrednio do Niemiec

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uzgodniła z prezydentem Chin Xi Jinpingiem dostawy odzieży ochronnej. W wyniku rozmów nawet codziennie może lądować w RFN samolot z taką odzieżą chińskiej produkcji - poinformował w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Odzież, w tym także maseczki ochronne, produkowane przez chińską państwową firmę Moheco, mają trafiać bezpośrednio do Niemiec. To wynik rozmów przywódców oraz późniejszych konsultacji resortów zdrowia Niemiec i Chin - wynika z pisma, które niemieckie ministerstwo zdrowia wysłało do posłów Bundestagu. Treść dokumentu opisuje "SZ".

 

W wyniku porozumienia "każdego dnia możliwe jest wysłanie samolotu Lufthansy o ładowności 25 ton do Szanghaju". We wtorek w Bawarii wylądował samolot, który na rządowe zamówienie dostarczył z Chin 8 mln maseczek ochronnych.

 

Specjalna linia telefoniczna dla przedstawicieli państw

 

Chińskie władze stworzyły specjalną linię telefoniczną dla przedstawicieli państw, które starają się zamówić produkowaną tam odzież sanitarną. Dokument resortu zdrowia opisuje, że "istnieje silna konkurencja ze strony innych krajów oraz dużych międzynarodowych nabywców biznesowych i handlowych".

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Wyzdrowiały już 222 osób, 160 w stanie ciężkim

 

- Producenci odzieży ochronnej żądają bardzo szybkich decyzji o zakupie i płatności z góry. Testy jakości są ograniczone, a zakres cenowy wysoki - pisze "SZ", przytaczając treść dokumentu.

 

Niemcy porozumiały się co do dostaw z Chin, ponieważ w kraju istnieje "rażący niedobór zwłaszcza maseczek ochronnych". Służby medyczne zwróciły się nawet do firm rzemieślniczych z apelem o oddawanie masek przeciwpyłowych - informuje "Sueddeutsche Zeitung".

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie