Dadzą pieniądze na walkę z epidemią. Założyciel Twittera 28 proc. majątku, Amazona 0,1 proc.

Biznes
Dadzą pieniądze na walkę z epidemią. Założyciel Twittera 28 proc. majątku, Amazona 0,1 proc.
Flickr/cellanr i wikimedia.org/King of Hearts

Jack Dorsey, jeden ze współzałożycieli Twittera, zapowiedział, że przekaże 1 mld dolarów na finansowanie badań nad koronawirusem. To ok. 28 proc. jego majątku. Wsparcia finansowego dla walki z epidemią udzielić ma też Jeff Bezos, współzałożyciel Amazona i najbogatszy człowiek na świecie. Zadeklarował przeznaczenie na te cel 100 mln dolarów - stanowi to ok. 0,1 proc. jego całkowitego majątku.

Jack Dorsey o swoim zamiarze poinformował na Twitterze, którego jest dyrektorem generalnym. Na walkę z epidemią koronawirusa przeznaczyć ma 1 mld dolarów, co stanowi równowartość ok. 28 proc. jego majątku (Bloomberg Billionares Index wyceniania go na 3,9 mld dolarów). Pieniądze trafią m.in. do funduszu charytatywnego Smart Small na "globalną walkę z Covid-19". 

 

Pierwsza transza już przelana

 

Część środków - 100 mln dolarów - już trafiła do America's Food Fund, by dokonać zakupu żywności dla osób poszkodowanych przez COVID-19. 

 

ZOBACZ: Miliard dolarów na badania i pierwsze testy szczepionki na ludziach we wrześniu


Po zakończeniu pandemii Dorsey wesprze UBI (Universal Basic Income) - program mający zapewnić każdemu obywatelowi minimalny dochód zaspokajający jego podstawowe potrzeby oraz zajmujący się zapewnieniem właściwej edukacji i zdrowia dziewcząt. Uważa, że to najlepsze długoterminowe rozwiązania istniejących problemów na świecie. 

Bezos, Gates i Dell zadeklarowali po 100 mln dolarów

 

Współzałożyciel Twittera nie jest jedynym miliarderem, który finansowo przyłącza się do walki z epidemią COVID-19. Przekazanie 100 mln dolarów dla banku żywności Feeding America zapowiedział również Jeff Bezos, założyciel Amazona uważany za najbogatszego człowieka na świecie. 100 mln dolarów Bezosa stanowi 0,1 proc. jego majątku, który szacowany jest na 123 mld dolarów.

 

Badania nad opracowaniem szczepionki na SARS-CoC-2 wsparła już Fundacja Billa i Melindy Gatesów - przekazała kwotę 100 mln dolarów na ten cel. Tyle samo przeznaczył Michael Dell, założyciel firmy komputerowej Dell. 

 

ZOBACZ: Koronawirus mógł zmutować. Chińscy badacze opisali przypadek pacjenta chorującego przez 49 dni


W przeciwieństwie do innych miliarderów darczyńców, Dorsey obiecał regularne aktualizowanie dostępnego publicznie rejestru wszystkich swoich datków na cele charytatywne. 


"Życie jest zbyt krótkie"


Wyjaśniając powody przeznaczenia aż 1/3 swojego majątku na cele charytatywne Dorsey stwierdził, że "na świecie jest coraz więcej problemów wymagających pilnego rozwiązania". - I chcę zobaczyć efekty działań jeszcze za mojego życia - tłumaczył.

 

Wyraził również nadzieję, że zainspiruje innych do zrobienia czegoś podobnego. - Życie jest zbyt krótkie, więc zróbmy teraz wszystko, co tylko możemy, aby pomóc ludziom już dziś - stwierdził Jack Dorsey.   

grz/luq/ NBC News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie