5 tys. przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarły kolejne osoby

Polska
5 tys. przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarły kolejne osoby
PAP/Tomasz Wojtasik

Mamy 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych siedem osób. W sumie liczba zakażonych Covid-19 wynosi 5 tys. Odnotowano dotychczas 136 zgonów.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 29 osób z woj. wielkopolskiego, 28 osób z woj. śląskiego, 27 osób z zachodniopomorskiego, 13 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 12 osób z woj. dolnośląskiego, 9 osób z woj. małopolskiego, 7 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego.

 

 

Resort zdrowia poinformował o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 84-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 59-letnia kobieta ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim, 87-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Bolesławcu, 83-letnia i 80-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie – wszyscy mieli choroby współistniejące oraz 57-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

 

4 kolejne przypadki koronawirusa na Podlasiu

 

Cztery kolejne przypadki zachorowania na COVID-19 potwierdzono w Podlaskiem. Łącznie w województwie odnotowano dotychczas 131 przypadków koronawirusa - podał w środę w komunikacie Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

 

Koronawirusa potwierdzono u trzech starszych osób (dwóch kobiety i mężczyzny) z powiatu bielskiego i jednej młodej kobiety z Białegostoku. Spośród tych osób tylko starsza kobieta z powiatu bielskiego jest hospitalizowana (w szpitalu w Bielsku Podlaskim), pozostałe osoby są w izolacji domowej - podano w komunikacie wojewody podlaskiego i wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

 

ZOBACZ: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci księdza chorego na Covid-19

 

"Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną. Prosimy o uszanowanie ich prywatności" - podano w informacji. Dodano, że łącznie dotychczas w województwie podlaskim potwierdzono 131 przypadków zakażeń koronawirusem.

 

Urząd wojewódzki informował już wcześniej, że, dotąd w regionie jest jedna ofiara śmiertelna z powodu COVID-19, pięć osób wyzdrowiało. Z prezentowanej we wtorek wieczorem mapy zakażeń koronawirusem w regionie wynika, że 39 osób jest hospitalizowanych, 3 tys. 890 jest w kwarantannie, a 204 pod nadzorem epidemiologicznym. 

 

Zmarł 72-letni mężczyzna hospitalizowany w Bolesławcu

 

O 12 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w środę służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku zanotowano 539 zachorowań na COVID-19. Resort zdrowia poinformował o kolejnym zmarłym pacjencie.

 

Służby prasowe wojewody dolnośląskiego przekazały w środę rano, że w regionie zdiagnozowano 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

 

ZOBACZ: Sprawy urzędowe załatwicie bezpośrednio w Paczkomacie. Startuje usługa Urząd24

 

"Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i z powiatów: głogowskiego, trzebnickiego, lubińskiego, bolesławieckiego, oławskiego, strzelińskiego i trzebnickiego" – podano.

 

Resort zdrowia poinformował też o kolejnym zmarłym pacjencie na Dolnym Śląsku. To 72-letni mężczyzna hospitalizowany w Bolesławcu.

 

Według informacji przekazanych w środę przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w regionie zanotowano 539 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego – według Ministerstwa Zdrowia – 15 pacjentów zmarło. Sześć osób wyzdrowiało.

 

28 nowych zakażeń na Śląsku

 

Zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem w woj. śląskim – podało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. To 84-letnia kobieta, która trafiła do szpitala w Tychach. Ogólna liczba zmarłych w regionie wynosi obecnie 33.

 

Przeprowadzone w ostatnich godzinach badania laboratoryjne potwierdziły zakażanie SARS-CoV-2 u 28 kolejnych osób w Śląskiem. Łączna liczba wykrytych zakażeń w regionie wynosi obecnie 629.

 

Jak podała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach (WSSE), ostatnio zmarłą osobą jest 84-letnia mieszkanka Jastrzębia-Zdroju, która przebywała w szpitalu w Tychach.

 

ZOBACZ: "To nie są domy opieki społecznej, to domy zagłady"

 

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska przekazała w środę rano, że wykonane ostatnio badania potwierdziły zakażanie koronawirusem u 28 kolejnych osób. - Obecność groźnego wirusa wykazały próbki pobrane w szpitalu specjalistycznym w Bytomiu od pięciu osób (mieszkańców Bytomia, Zabrza i Katowic). Dodatnia okazała się także próbka pobrana od mieszkanki w sile wieku z powiatu zawierciańskiego – podała.

 

W szpitalu zakaźnym w Tychach przebywa mieszkanka w sile wieku z powiatu będzińskiego. W tym powiecie, również w swoich domach, przez kolejne dni leczyć się będą dwie mieszkanki w sile wieku. Dobry stan zdrowia pozwala także na domowe leczenie pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych ośmiu mieszkańców Sosnowca – najmłodszy z nich ma 31 lat, a najstarszy - 72.

 

- W izolacji domowej przebywają także: młody mężczyzna z Katowic, mieszkaniec w sile wieku z powiatu zawierciańskiego, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej w sile wieku, młody mężczyzna z powiatu raciborskiego, mieszkanka w sile wieku z powiatu będzińskiego, mieszkaniec Piekar Śląskich w sile wieku, młoda kobieta z Lublińca, mieszkanka Wodzisławia Śląskiego w sile wieku, mieszkanka w sile wieku i młody mieszkaniec z powiatu tarnogórskiego oraz mieszkanka Częstochowy w sile wieku – poinformowała Kucharzewska.

 

Na Pomorzu wśród nowych zakażonych jest dziecko

 

Pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak poinformował w środę rano o siedmiu kolejnych przypadkach koronawirusa na Pomorzu. Wśród nowych zakażonych jest dziecko i osoby od 17 do 66 lat. W regionie na COVID-19 zachorowały do tej pory 142 osoby.

 

Badania wykazały obecność patogenu u czterech mieszkańców Gdyni – małego dziecka, nastolatki oraz młodej kobiety i młodego mężczyzny, a także dwóch nastolatek z powiatu kościerskiego i starszego mężczyzny z Gdańska.

 

ZOBACZ: Szumowski wyjawił, ile byłoby zachorowań, gdyby zrezygnować z restrykcji na Wielkanoc

 

- Wszystkie osoby, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem, pozostawały wcześniej pod nadzorem epidemiologicznym lub były objęte kwarantanną – poinformował Tomasz Augustyniak.

 

Na Pomorzu koronawirusa zdiagnozowano u 142 osób. Cztery osoby wyzdrowiały. Najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku – 46; w powiecie wejherowskim – 39; w Gdyni – 20; w powiecie gdańskim – 10; w powiecie kartuskim – 7; po cztery w powiecie tczewskim i puckim; po trzy w Słupsku i w powiecie nowodworskim; w powiecie słupskim i kościerskim – 2 oraz po jednym w powiecie kwidzyńskim i w Sopocie.

 

Nowo zakażenia w Opolskiem

 

W województwie opolskim stwierdzono sześć nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. W tym samym komunikacie znalazła się informacja o dwóch osobach zmarłych w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu.

 

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o sześciu przypadkach nowych zakażeń koronariwusem w województwie opolskim i dwóch osobach zmarłych. Od początku pandemii w regionie stwierdzono 113 przypadków zakażenia, pięć osób zmarło, a sześć uznano za ozdrowieńców.

 

ZOBACZ: Gowin: nie da się do 10 maja dobrze przygotować głosowania korespondencyjnego

 

Wśród sześciu nowych zarażonych trzy osoby to mieszkańcy powiatu oleskiego. Pozostała trójka pochodzi z powiatów opolskiego, strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. W szpitalu jednoimiennym zmarła 87 letnia mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i 57 latek z powiatu prudnickiego.

 

Wirusa wykryto u kobiety i mężczyzny w sile wieku

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w woj. świętokrzyskim. W sumie SARS-COV-2 zdiagnozowano u 123 osób w regionie.

 

Rzecznik wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska przekazała, że wirusa wykryto u kobiety i mężczyzny w sile wieku z powiatu skarżyskiego, a także u młodej kobiety z powiatu kieleckiego.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

W sumie w województwie zanotowano dotąd 123 przypadki zachorowań na COVID-19. Dwie osoby zmarły, a trzy wyzdrowiały.

 

Najwięcej zakażeń zdiagnozowano w powiecie skarżyskim, łącznie jest to już 59 osób w tym ponad 40 to pracownicy i personel szpitala powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Ogniskiem wirusa jest oddział neurologiczny tamtejszej placówki. Tylko we wtorek potwierdzono 17 przypadków zakażeń u personelu, który pracował bądź miał styczność z pracownikami kliniki.

 

Pod kątem koronawirusa hospitalizowanych jest w regionie 78 osób. Poza tym 4552 osoby są poddane kwarantannie, a 67 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. 

 

W Lubelskiem ósmy zgon osoby zakażonej

 

59-letnia kobieta zakażona koronawirusem zmarła w szpitalu w Tomaszowie Lubelskim. To ósmy w Lubelskiem zgon osoby zakażonej. Dotychczas w regionie odnotowano w sumie 199 zachorowań.

 

- Z przykrością informuję, że w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim zmarła 59-letnia pacjentka z infekcją COVID-19. Pacjentka została przyjęta do szpitala w stanie ciężkim z szeregiem chorób współistniejących – poinformowała w środę rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Magdalena Smolińska-Kornas.

 

Zaznaczyła, że nie jest upoważniona do udzielania innych, szczegółowych informacji o zmarłej. To ósmy w woj. lubelskim zgon osoby zakażonej.

 

Kolejnych 13 przypadków zakażenia koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejnych 13 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował w środę rano rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie w regionie chorych jest 277 osób. Dotychczas w województwie na COVID-19 zmarły dwie osoby.

 

ZOBACZ: "Dziękujemy wszystkim walczącym z pandemią". Iluminacje na Pałacu Prezydenckim i gmachu Sejmu

 

Kolejnych cztery zakażone osoby pochodzą z Torunia, a trzy z Bydgoszczy. Dwie osoby chore na COVID-19 zdiagnozowano także w powiecie nakielskim, a po jednej zakażonej nowym koronawirusem osobie pochodzi z powiatów toruńskiego, chełmińskiego, włocławskiego i lipnowskiego.

 

Łącznie w województwie stwierdzono koronawirusa u 277 osób. Przed kilkoma dniami zmarły dwie kobiety w wieku 80 i 64 lat.

 

Łącznie 9 zgonów na Podkarpaciu

 

Na Podkarpaciu w środę rano potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W regionie już u 168 osób zdiagnozowano COVID19. Zanotowane także dwa kolejne zgony. W sumie zmarło dziewięć osób.

 

Podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor poinformował, że w jednoimiennym szpitalu w Łańcucie zmarły dwie pacjentki w starszym wieku.

 

Według resortu zdrowia są to kobiety w wieku 80 i 83 lat. Obie miały choroby współistniejące. Dotąd w regionie zanotowano dziewięć zgonów.

 

380 zakażonych w Małopolsce

 

U kolejnych 11 mieszkańców Małopolski badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem. To siedem kobiet i czterech mężczyzn. Pięcioro z nich jest hospitalizowanych – podało w środę biuro prasowe wojewody małopolskiego.

 

Chorzy to osoby w wieku od 23 do 77 lat: z Krakowa (trzy osoby), z Tarnowa (jedna osoba), z Nowego Sącza (jedna osoba), z powiatu bocheńskiego (trzy osoby), miechowskiego (dwie osoby) i jedna osoba z innego województwa, która przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

 

ZOBACZ: Czarnoskórzy bardziej narażeni na koronawirusa? Potwierdzają to dane z USA

 

Służby prasowe wojewody podały, że w dotychczasowych zestawieniach sanepidu dwie osoby zostały zdublowane – raport został skorygowany.

 

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 380 osób.

 

29 nowych przypadków w Wielkopolsce

 

O 29 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem poinformowały w środę służby wojewody wielkopolskiego. 380 wynosi łączna liczba przypadków zakażeń w Wielkopolsce.

 

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował w środę PAP, że osoby zakażone to głównie mieszkańcy powiatów krotoszyńskiego i kaliskiego. Pozostałe osoby są z powiatów: ostrowskiego, poznańskiego, pleszewskiego i ostrzeszowskiego.

 

ZOBACZ: Norwegia częściowo znosi ograniczenia w związku z koronawirusem

 

13 osób przebywa w szpitalach w Poznaniu, Koninie, Krotoszynie i w Kaliszu.

 

W Wielkopolsce do tej pory zanotowano 380 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 22 osoby. 

 

Epidemia koronawirusa w Polsce

W niedzielę potwierdzono chorobę u 475 osób na obszarze całego kraju, zmarło 15 osób.

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​


Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie