Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/MIGUEL SIERRA

Wzrost liczby zachorowań w Chinach i najtragiczniejsza doba pandemii w USA. Liczba przypadków zakażenia w Polsce wzrosła do 5,2 tys. Zmarło łącznie 159 osób. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

msl/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Rekord zakażeń w Singapurze. Wzrost również w Malezji i w Indonezji.

W Singapurze zarejestrowano najwyższy dotąd bilans dobowy zakażeń koronawirusem. Wzrosła również liczba zakażonych w Malezji. Rośnie także liczba zgonów w Indonezji.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

fot. PAP/EPA/FULLY HANDOKO

15 osób z personelu szpitala w Zgierzu zakażonych koronawirusem.

15 osób z personelu medycznego jednoimiennego szpitala zakaźnego w Zgierzu (Łódzkie) ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Pomimo tej sytuacji praca szpitala nie jest zagrożona – poinformowała w środę wieczorem dyrekcja placówki.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Blisko 18 tys. osób aresztowanych za naruszenie godziny policyjnej na Sri Lance. 

Niemal 18 tys. osób niestosujących się do przepisów godziny policyjnej aresztowano na Sri Lance. Przedłużające się w tym południowoazjatyckim kraju restrykcyjne regulacje niepokoją prawników i obrońców praw człowieka.

Godzina policyjna obowiązuje na Sri Lance od 20 marca i została wprowadzona w reakcji na rozprzestrzeniającą się epidemię Covid-19.

fot. PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Władze Mińska wprowadzają ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa.

Na Białorusi nie wprowadzono szerokiej kwarantanny, a granice kraju pozostają otwarte. Mimo to, władze Mińska wprowadziły plan działań zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii. 

Przewiduje on m.in. zamknięcie czytelni, zakaz wystaw i targów, wesel i styp, zdalne zajęcia dla studentów. 

Najnowsze dane w związku z epidemią koronawirusa we Francji. 

541 osób zmarło w szpitalach we Francji w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 - poinformował w środę dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon.  

Nowe dane nie obejmują nowych zgonów w domach opieki i innych placówkach medyczno-społecznych

Kolejne ofiary śmiertelne epidemii koronawirusa w Portugalii.

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła w Portugalii w ciągu ostatniej doby o 35. Łącznie zmarło już 380 osób - poinformowała w środę portugalska minister zdrowia Marta Temido.

Wskazała, że zanotowany w ciągu ostatnich 24 godzin wzrost liczby zgonów na chorobę wywoływaną przez koronawirusa był drugim najwyższym od wybuchu epidemii w Portugalii.

Łączna liczba osób, u których dotychczas potwierdzono obecność koronawirusa, wynosi w tym kraju 13 141.

fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w okresie Wielkanocny.

Resort przypomniał, że na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna, a granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

Stany Zjednoczone pomogą Polsce w walce z epidemią koronawirusa?

- W pełni spodziewam się, że Polska znajdzie się wśród odbiorców wsparcia USA, jak tylko będziemy mogli go udzielić – odpowiedział w środę szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo na pytanie dotyczące walki z epidemią koronawirusa.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Czas na obowiązek noszenia maseczek? Wymowne słowa rzecznika resortu zdrowia.

- Nie wykluczamy, że będzie miękka rekomendacja, co do noszenia przez Polaków maseczek w miejscach publicznych, takich jak sklepy czy bazary - powiedział w Polsat News Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że do tej pory takie obostrzenia nie były konieczne, bo liczba zakażonych nie była wysoka.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Personel szpitala dziecięcego w Bydgoszczy zakażony koronawirusem.

Siedem osób z personelu Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy jest zakażonych koronawirusem. Dzieci hospitalizowane w placówce nie chorują na COVID-19 - poinformowała rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Koronawirus w kolejnym Domu Pomocy Społecznej. Placówka została objęta kwarantanną.

Z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem u jednej osoby z personelu oraz u sześciu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bochni placówka ta została objęta kwarantanną - poinformowały służby prasowe wojewody.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zaapelował do mieszkańców, aby na czas Wielkanocy zostali w domu. 

- Te święta będą na pewno wyjątkowe, ale chciałem do państwa zaapelować przede wszystkim o rozwagę, o cierpliwość, o to, żeby wsłuchiwać się we wszystkie komunikaty, zarówno rządowe, jak i samorządowe - zaapelował do mieszkańców stolicy Trzaskowski.

- Proszę państwa o rozwagę, przede wszystkim jeżeli chodzi o to, żeby zostać w domu - dodał.

87 zgonów w ciągu doby z powodu koronawirusa w Turcji. 

W ciągu ostatnich 24 godzin w Turcji zmarło 87 osób zakażonych koronawirusem; ich łączna liczba od początku epidemii wzrosła do 812 - podało w środę ministerstwo zdrowia. Potwierdzono też 4117 nowych przypadków zakażeń; łącznie zainfekowanych zostało 38 226 osób.

fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Program pożyczek i gwarancji dla polskich firm. Jest decyzja Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła polski program pożyczek i gwarancji o wartości 700 mln euro (ok. 3,5 mld zł), przewidziany jako wsparcie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa, z którego skorzystać może ok. 20 tys. firm.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

W Nowym Jorku więcej osób zmarło na koronawirusa niż w ataku na WTC.

W Nowym Jorku z powodu koronawirusa zmarło już więcej osób niż w ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku. Według stanu na środę liczba ofiar śmiertelnych epidemii w mieście wynosiła łącznie do 5563, co nie uwzględnia osób, które zmarły w domu.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

fot. PAP/EPA/Peter Foley

W obawie przed epidemią mieszkańcy wioski myją banknoty mydłem.

Mieszkańcy wioski z okolic Mandya na południu Indii, którzy trudnią się m.in. hodowlą jedwabników, postanowili myć mydłem zarobione pieniądze - poinformował w środę dziennik "The Times of India".

Więcej informacji i wideo tutaj.

fot. Twitter/@keypadguerilla

Unia Europejska pomoże krajom spoza Wspólnoty w walce z pandemią.

UE zdecydowała, że pomoże krajom rozwijającym się spoza Wspólnoty w walce z pandemią. Dokona przesunięć w budżecie UE w wysokości ponad 15,6 mld euro na ten cel. Środki trafią m.in. na pomoc humanitarną, ochronę zdrowia i walkę ze społeczno-gospodarczymi skutkami pandemii.

Ponad pół tysiąca ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu ostatniej doby we Włoszech.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 542 osoby zakażone koronawirusem - poinformowała w środę Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 17669.

Rekordowa liczba nowych zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

Kolejne 938 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 7097 - poinformowało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

30 ofiar koronawirusa w Polsce w ciągu ostatniej doby.

Mamy 205 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarły kolejne 23 osoby. W ciągu ostatniej doby odnotowano w sumie 30 zgonów.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Rosyjscy lekarze dostaną premie za walkę z koronawirusem. 

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w środę dodatkowe wynagrodzenia dla lekarzy i pracowników medycznych, którzy leczą pacjentów z koronawirusem. Obiecał także dalsze wsparcie dla biznesu i dla obywateli, którzy w wyniku epidemii stracili pracę.

Dopłaty dla personelu medycznego i lekarzy wynosić mają w ciągu najbliższych trzech miesięcy od 25 tys. (330 USD) do 80 tys. rubli (ponad 1 tys. USD). Putin podkreślił, że ludzie ci są obecnie "na pierwszej linii". Obiecał również podwyższenie gwarancji ubezpieczeniowych dla medyków.

Komisja Europejska proponuje przedłużenie zamknięcia granic Unii.

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 maja.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Caritas na pomoc seniorom i medykom zebrała już 20 mln zł. 

Caritas Polska i Caritas w 41 diecezjach jednoczą siły w największej akcji pomocowej w historii Polski. W ramach kampanii #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom największa organizacja pomocowa w kraju zgromadziła już 20 mln zł. 

Około 25 kwietnia szczyt zakażeń koronawirusem w Polsce.

W Polsce szczyt zakażeń wirusem SARS-CoV-2, sięgający 9 tys. przypadków, prawdopodobnie przesunie się o kilka dni, w okolice 25 kwietnia. Może być on łagodniejszy niż wcześniej zapowiadano - wynika z najnowszej prognozy przygotowanej przez spółkę ExMetrix.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Wielkanoc bez wizyty w kościele. Powstał specjalny serwis dla wiernych.

Ze względu na obostrzenia, w tym roku chrześcijanie są pozbawieni możliwości spędzenia Wielkanocy w taki sposób, jak było to możliwe w ubiegłych latach. Z pomocą wychodzi serwis "Święta w domu'', który powstał pod patronatem abp. Stanisława Gądeckiego. Wierni znajdą tam wskazówki m.in. w kwestii spędzania poszczególnych dni.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

fot. PAP/Roman Zawistowski

63 pacjentów i pracowników szpitala w Wodzisławiu Śląskim z potwierdzonym koronawirusem.

Przed ponad tygodniem obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u jednego z pacjentów oddziału chirurgii ogólnej wodzisławskiego szpitala. Trzy dni później wiadomo było już o 45 zakażonych osobach. Następnie poinformowano o kolejnych potwierdzonych przypadkach - w środę rano było ich łącznie 59, po południu liczba zarażonych wzrosła do 63. Chodzi o 26 pacjentów oraz 37 osób z personelu medycznego - to już nie tylko pacjenci i obsługa oddziału chirurgii, ale także osoby z oddziałów położniczego i intensywnej terapii.

 

Więźniowie osadzeni w Zakładzie Karnym w Wołowie na Dolnym Śląsku szyją dziennie 7,5 tys. maseczek.

Dotychczas udało im się już wyprodukować 167,5 tys. maseczek. Osadzeni pracują po 12 godzin dziennie przez cały tydzień.

Wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem w szpitalu w Radomiu.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu do 189 wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem. Pozytywne wyniki testów stwierdzono w sumie u 106 pracowników i u 83 pacjentów.

Zakażenia koronawirusem ujawniono w ciągu ostatnich tygodni u personelu oraz chorych z oddziałów: chorób wewnętrznych, neurologicznego, rehabilitacji, onkologicznego i chirurgicznego.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Do Werony na północy Włoch dotarł transport pomocy wysłanej przez polski rząd. 

W transporcie jest m.in. ponad 20 tysięcy litrów płynu dezynfekcyjnego.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Szedł do domu przez trzy dni. Nie chciał zarażać współpasażerów. 

34-latek z malezyjskiego stanu Sabah na wyspie Borneo przed trzy dni wracał pieszo do rodzinnego miasta, by uniknąć kontaktu z ludźmi. Mężczyzna obawiał się, że może być zakażony koronawirusem – poinformowała miejscowa prasa.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

- Po kryzysie nastąpią na świecie różne wojny gospodarcze, np. walutowe, ale polski bank centralny jest na nie gotowy - ocenił w środę prezes NBP Adam Glapiński.

Jak dodał, zadaniem NBP jest wyjście z kryzysu - jak najszybciej i jak najmniejszym kosztem.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

fot. PAP/Marcin Obara

W Holandii w ciągu ostatniej doby o 969 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - podał w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Stwierdzono też śmierć na Covid-19 kolejnych 147 osób. Od początku epidemii koronawirusa w Holandii stwierdzono 20 549 przypadków zakażenia, 2248 osób zmarło, a 7735 hospitalizowano.

fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Kwarantanna zwierząt z powodu koornawirusa w Hongkongu.  

W związku z epidemią koronawirusa w Hongkongu kwarantannie poddano 52 zwierzęta domowe: 33 psy, 17 kotów i dwa chomiki - przekazał w środę dyrektor wydziału rolnictwa, rybołówstwa i konserwacji środowiska Leung Siu-fai, cytowany przez publiczną stację RTHK.

W Hongkongu zakażenie koronawirusem stwierdzono już u trzech zwierząt domowych. Służby weterynaryjne podkreślają jednak, że nie ma żadnych dowodów wskazujących na możliwość przeniesienia infekcji ze zwierzęcia domowego na człowieka.

W związku z epidemią koronawirusa na Ukrainie zamknięto 30-tysięczne miasto.

Lokalne władze podjęły decyzję o zamknięciu wjazdu i wyjazdu z około 30-tysięcznego Perszotrawenska w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Według władz ogniskiem zakażeń było spotkanie baptystów.

W mieście dotychczas odnotowano 21 przypadków zakażenia: sześć w poniedziałek i 15 we wtorek.

Rząd uruchamia kolejne narzędzia w ramach Tarczy Antykryzysowej. Do firm trafi 100 mld złotych.

- Chcemy wyprzedzić bieg wydarzeń - proponujemy tarczę finansową. To tarcza bez precedensu, bo bezpośrednio kierujemy co najmniej 100 mld złotych do firm - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w środę. Wyjaśnił, że dzięki temu będzie możliwe uratowanie do 5 mln miejsc pracy.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Browar Żywiec przekaże mieszkańcom Żywca płyn do dezynfekcji rąk.

Darmowy płyn do dezynfekcji rąk przekaże żywczanom tamtejszy browar. Do jego produkcji użyty zostanie alkohol, który powstaje podczas wytwarzania piwa bezalkoholowego. Płyn jeszcze w kwietniu trafi do każdego mieszkania w mieście - podał magistrat.

Godzina policyjna w Egipcie przedłużona o kolejne 15 dni.

Premier Egiptu Mostafa Madbouly zapowiedział w środę, że obowiązujące przepisy o nocnej godzinie policyjnej będą obowiązywać przez kolejne 15 dni, do 23 kwietnia. Zakaz wyjścia z domu zostanie jednak skrócony o godzinę i będzie trwać od 20 do 6 rano.

fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Mateusz Morawiecki: naszym celem jest utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy; przedstawiam nową tarczę finansową, która sięgnie ponad 330 mld zł.

Więcej: "Bezprecedensowa tarcza finansowa". Konferencja premiera i prezesa NBP

Łukasz Szumowski: nie mamy danych, że wybory korespondencyjne są niebezpieczne dla życia i zdrowia; w połowie kwietnia będę przedstawiać rekomendacje.

U pacjenta Oddziału Nowotworów Układu Moczowego w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie potwierdzono zakażenie koronawirusem; praca oddziału jest wstrzymana - poinformowano w środę. Instytut uspokaja, że inne oddziały pracują bez zmian i apeluje, aby pacjenci spokojnie kontynuowali leczenie.

Stołeczni policjanci w humorystyczny sposób chcą namówić Polaków do nieodwiedzania bliskich w święta. Tak powstał film, w którym recytują wiersz Jana Brzechwy "Katar". - Taki katar jest śmieszny. Koronawirus jednak już nie. W najbliższe święta zostań w domu - apeluje na końcu wideo Komendant Stołeczny Policji Paweł Dobrodziej.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował w środę do młodych ludzi, by kupowali polskie produkty, m.in. polskie gry. Kupując te gry, grając w nie, popularyzując je także w internecie, wspieramy polskich przedsiębiorców - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda swój apel przekazał za pośrednictwem aplikacji "Tik Tok", gdzie od jakiegoś czasu posiada konto. Pod koniec marca w ten sam sposób zachęcał uczniów do udziału w internetowym turnieju "Grarantanna Cup".

Hans Kluge, dyrektor WHO w Europie przestrzegł w środę przed "opuszczaniem gardy" w walce z Covid-19. Zapowiedział, że do końca epidemii jeszcze daleka droga, a postępy łatwo zniweczyć. Dodał też, że kluczem do pokonania epidemii są masowe testy.

Państwa członkowskie mogą sięgnąć po niewykorzystane dotąd środki z funduszu rozwoju obszarów wiejskich, aby pomóc rolnikom dotkniętym kryzysem związanym z koronawirusem; Polska ma w tej puli ok. 3 mld euro - poinformował komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

W ramach obecnego wieloletniego budżetu UE miała około 100 mld euro na rozwój obszarów wiejskich, jednak 83 proc. tych funduszy zostało już wydanych. W Polsce jednak znacznie mniej, bo 63 proc., co biorąc pod uwagę okoliczności jest pozytywną wiadomością.

fot. PAP/Grzegorz Momot

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w serwisie pacjent.gov.pl wirtualne narzędzie "Sprawdź czy masz objawy COVID-19". Pomaga ono ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem – wynika z informacji zawartych na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Należy jednak pamiętać, że nie jest to porada, konsultacja ani diagnoza lekarska, lecz jedynie wywiad, który ma charakter wyłącznie informacyjny. "Tylko lekarz oraz wykonany test mogą potwierdzić chorobę" – zaznaczono.

Bhasha Mukherjee, obecna Miss Anglii, przez ostatnie kilka miesięcy angażowała się działalność charytatywną zagranicą. Teraz jednak wraca do Wielkiej Brytanii, by pomóc w walce z pandemią koronawirusa - 24-latka jest lekarką z wykształcenia.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. Instagram/@bhasha05

W ciągu ostatniej doby w Iranie na Covid-19 zmarło 121 osób, a od początku epidemii liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wynosi 3993 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Teheranie. Dodano, że wykryto już 64 586 infekcji koronawirusem, a w ciągu ostatnich 24 godzin przybyło ich 1997.

fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

W ciągu minionej doby w Belgii wykryto 1209 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w środę centrum kryzysowe. To nieco mniej niż dzień wcześniej. Wirus nadal się jednak rozprzestrzenia, dotychczas spowodował śmierć w tym kraju 2240 osób.

fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Sejm w środę o godz. 13 wznowił obrady; izba zajmie się sprawozdaniem komisji finansów o rządowym projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 oraz projekcie PSL-Kukiz15 o "utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej".

Oglądaj transmisję.

Włoch Donato Sabia, halowy lekkoatletyczny mistrz Europy z 1984 roku w biegu na 800 metrów, dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, zmarł na skutek koronawirusa. Miał 56 lat.

Były włoski lekkoatleta umarł w szpitalu w rodzinnym mieście Potenza na południu Włoch. Od kilku dni przebywał na oddziale intensywnej terapii. Jak podała agencja AP, niedawno z powodu koronawirusa zmarł jego ojciec.

Stadiony i pociągi służą teraz w Indiach jako więzienia i stacje izolacji dla tych, którzy nie przestrzegają zasad kwarantanny, higieny i odpowiedniego dystansu od innych. Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie wydarzenia sportowe zostały w kraju zawieszone.

Jak podają dane policyjne, tylko w ostatnim tygodniu "zamknięto" w ten sposób ponad 600 osób.

Stadiony przekształcane są w małe miasteczka, gdzie zamykane są osoby, które nie przestrzegają nałożonych przez rząd ograniczeń. Tak jest w Delhi i w stanie Asam.

Wprowadzenie całkowitego zakazu wejścia do parków narodowych w związku z epidemią, jest korzystne dla przyrody - uważają władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. W Dolinie Pięciu Stawów zaobserwowano niedźwiedzia. W górach trwają tokowiska głuszców i cietrzewi.

Ponad 3,2 mln zł przeznaczyły wojewódzkie fundusze ochrony środowiska na utylizację zużytych ubrań ochronnych wykorzystywanych przez lekarzy, ratowników i personel medyczny podczas opieki nad zakażonymi koronawirusem. Najwięcej , 1 mln zł, przekazał szpitalom WFOŚiGW w Katowicach.

Pomimo pandemii pracodawcy nadal chętnie zatrudniają, ale oferują mniej zachęt niż przed kryzysem - wynika z raportu „Rynek pracy w czasie COVID-19”. W ostatnich tygodniach wzrosło zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, a spadło - na umysłowych.

Jak podkreślono w raporcie firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton, pracodawcy dalej zatrudniają, ale ich oferty są skromniejsze niż przez kryzysem. Obecnie, jak wyliczono, średnia liczba oferowanych benefitów spadła w ofertach z ubiegłorocznych 6,6 do 5,8 obecnie.

Na całym świecie jest już ponad 1 mln osób aktualnie zakażonych koronawirusem. Liczba wszystkich zakażeń od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. w Chinach wkrótce sięgnie 1,5 mln – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wciąż przybywa zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2, głównie w Europie i USA. Według WHO na całym świecie jest już ponad 1 mln aktywnych infekcji, czyli obecnie występujących. Wszystkich zakażeń, czyli takich, które zarejestrowano od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. w Chinach, jest już ponad 1,441 tys. i przy obecnym tempie rozwoju epidemii w ciągu najbliższej doby może przekroczyć 1,5 mln.

fot. PAP/EPA/Ernesto Guzman

 

Większość uczniów krakowskich szkół negatywnie ocenia zajęcia online. Jednocześnie młodzi nie obawiają się, że kwarantanna negatywnie wpłynie na ich szanse edukacyjne i życiowe – wynika z raportu dra hab. Piotra Długosza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W badaniu, które trwało od 21 marca do 4 kwietnia, przeanalizowano 1768 ankiet, wypełnionych online przez uczniów szkół średnich – głównie liceów i techników.

Celem sondażu było ustalenie, jak młodzież funkcjonuje w sytuacji zagrożenia pandemią koronawirusa i kwarantanny.

fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uzgodniła z prezydentem Chin Xi Jinpingiem dostawy odzieży ochronnej. W wyniku rozmów nawet codziennie może lądować w RFN samolot z taką odzieżą chińskiej produkcji - poinformował w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL

Miesięcznie udaje się wyprodukować około miliona maseczek, 40 tys. fartuchów, około 10 tys. kombinezonów ochronnych, a także 80 tys. litrów płynów dezynfekujących – przekazała w środę rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

Więźniowie z 45 zakładów karnych i aresztów śledczych na szeroką skalę szyją maseczki i odzież ochronną oraz, że zatrudniają ich największe przywięzienne zakłady pracy, które w czasie epidemii przestawiły swe produkcje.

 

Resort zdrowia w południe opublikował dzienny raport o koronawirusie.

10 tys. zł kary nałożył sanepid na objętego kwarantanną 30-latka z Żar (woj. lubuskie), który został przyłapany na jeździe samochodem. Mężczyzna odpowie dodatkowo przed sądem za próbę ucieczki przed policjantami - poinformował w środę rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie zdecydował o przedłużeniu co najmniej do końca kwietnia obowiązujących ograniczeń w kursowaniu pociągów, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Jak poinformowały Koleje Małopolskie w środowym komunikacie, decyzja ta została podjęta wspólnie z organizatorem przewozów – samorządem województwa małopolskiego w związku z pozostawianiem w mocy dotychczas podjętych decyzji władz centralnych o ograniczeniach w przemieszczaniu się mieszkańców oraz zawieszeniem niemal wszystkich cywilnych operacji lotniczych w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice. "Zakres ograniczeń pozostanie analogiczny jak do tej pory - wskazano w komunikacie.

fot. Facebook/Koleje Małopolskie

 

Wydłużenie ważności uprawnień do kierowania pojazdami, w tym np. prawa jazdy, zakładają przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania do pakietu uzupełniającego tarczę antykryzysową - poinformował w środę w komunikacie resort.

Większość Francuzów uważa, że zamknięcie w mieszkaniu nie utrudnia im specjalnie życia. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Harrisa dla telewizji TF1.

Wedłu Instytutu Harrisa, 58 proc. Francuzów wciąż uważa, że „siedzieć w domu nie jest trudno”. To mniej niż przed dwoma tygodniami, gdy - wg. poprzedniej ankiety – takie zdanie wyrażało 64 proc. badanych.

"W niektórych placówkach wprowadzone zostały specjalne kasy dla pracowników ochrony zdrowia. Niestety, nie rozwiązują problemu, ponieważ i tak trzeba stać w kolejce przed sklepem, aby tam wejść" - podkreślono w komunikacie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Apel o możliwość robienia zakupów poza kolejką skierowano do przedsiębiorców.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ/ zdj. ilustracyjne

Złożono już ponad 398,8 tys. wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej z nich dotyczy zwolnienia ze składek do ZUS za okres marzec - maj 2020 r.

Kolejne dotyczą świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą (61 tys. 601) oraz dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowania do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy (3 tys. 974 wniosków).

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało,  że o 757 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych na Covid-19. W sumie odnotowano 14 555 zgonów.

Tutaj przeczytasz więcej.

Chińskie władze zniosły w środę zakaz wyjazdu z miasta Wuhan. Z powodu obaw o drugą falę epidemii koronawirusa surowe ograniczenia wprowadzono jednak w jednym z miast prowincji Heilongjiang na północy kraju, w której odnotowano 25 nowych przypadków Covid-19.

fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Z powodu panedmii koronawirusa w wielu krajach na świecie wprowadzono ograniczenia związane z obrzędami religijnymi, w tym również z pogrzebami. W miejscowości Brescia w północnych Włoszech jeden z pogrzebów odbył się w obecności 8 najbliższych. Wszyscy mieli na sobie maseczki oraz zachowali bezpieczny odstęp.

Więcej przeczytasz tutaj.

fot. PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA

- Wszystkie działania ograniczające rozprzestrzenianie koronawirusa skierowane są na to, by polska służba zdrowia mogła przyjmować na bieżąco kolejnych pacjentów – przypomniał rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że w Polsce nadal jesteśmy na krzywej wzrostowej, jeśli chodzi o liczbę zarażonych.

Podkreślił, że rozprzestrzeniania koronawirusa nie da się całkowicie zastopować, ale można go spowolnić przez brak kontaktów. - W zależności od tego, jak zachowamy się przez najbliższe święta, będzie zależało, jak krzywa wzrostów będzie wyglądała – zaznaczył.

Więcej przeczytasz tutaj.

W Lombardii "mieliśmy grzyb atomowy", który "jednakowo uderzył w teren, szpitale, domy opieki, najsłabsze osoby" - powiedział w środę Giulio Gallera z władz włoskiego regionu, najbardziej dotkniętego epidemią koronawirusa. Nazwał ją też "tsunami".

fot. PAP/EPA/MARCO OTTICO

Maturę należy przeprowadzić tak, by nie zagrażała zdrowiu maturzystów ani egzaminatorów. Polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania wyników matury - zapewnili w środę przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 121 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W ok. 290 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia wysokiej grzywny – poinformował w środę rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Na Białorusi od początku epidemii odnotowano 1066 zakażeń koronawirusem, z czego 205 w ciągu ostatniej doby, i ogółem 13 zgonów na Covid-19 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Mińsku. Dodano, że w ciągu ostatnich 24 godzin nie przybyło nowych ofiar śmiertelnych.

W Polsce mamy ponad 300 tys. testów genetycznych, kolejne 500 tys. jest zakontraktowanych – poinformował w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poprzedniej doby wykonano ok. 7 tys. testów. Szacuje się, że laboratoria mogą ich wykonywać ok. 13 tys.

W tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób - przekazał w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że około 220 osób opuściło już szpital lub izolację domową z negatywnymi wynikami testu.

Tutaj dowiesz się więcej.

1175 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Rosji w ciągu ostatniej doby; tym samym liczba zachorowań wynosi 8672 - podał w środę sztab odpowiedzialny za walkę z epidemią. Wzrost o ponad 1100 przypadków nastąpił drugi dzień z rzędu. Łączna ilość zgonów wzrosła do 63.

Dzień wcześniej wykryto 1154 nowe infekcje.

fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Rezygnacja z funkcji rządowych nie jest odejściem z polityki, ale zmianą pola działania - napisał w liście do działaczy Porozumienia lider ugrupowania Jarosław Gowin. Zapowiedział, że najbliższe tygodnie zamierza poświęcić pracy na rzecz zbudowania poparcia pod projektem zmian w konstytucji.

Lider Porozumienia Jarosław Gowin skierował do działaczy swojego ugrupowania list, w którym tłumaczył swoją decyzję o dymisji.

"Znaleźliśmy się w wyjątkowym momencie historii — jako ugrupowanie, jako część obozu rządowego, jako naród i jako społeczeństwo. Świat, który znamy, skończył się, a my musimy odnaleźć się w nowej i nieznanej rzeczywistości. Co więcej, na liderach życia publicznego, a za takich uważam każdego z was, ciąży większa odpowiedzialność — to my musimy znaleźć odpowiedź na pytania, które zadają sobie nasi najbliżsi współpracownicy czy sąsiedzi" - napisał Gowin.

fot. PAP/Radek Pietruszka

PAP i GovTech Polska uruchamiają aplikację #FakeHunter, czyli nowe narzędzie do walki w sieci z dezinformacją o koronawirusie. Za pomocą tej aplikacji każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do sprawdzenia, a następnie otrzymać wiarygodną, zweryfikowaną odpowiedź.

Na początku marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że pojawieniu się koronawirusa (SARS-CoV-2), towarzyszy ogromnych rozmiarów "infodemia", czyli globalny zalew informacji. Niektóre z nich są prawdziwe, inne nie. Razem tworzą mieszankę wybuchową, która wywołuje wśród ludzi dezorientację i panikę.

Papież Franciszek zachęcił Polaków, aby w dniach, kiedy z powodu epidemii wszyscy są pełni lęku, zawierzyli siebie Chrystusowi. Podczas środowej audiencji generalnej, kolejnej bez wiernych, papież mówił, że można ufać, iż wszystko pójdzie dobrze.

Zwracając się do Polaków podczas transmisji z papieskiej biblioteki, Franciszek powiedział: "Drodzy bracia i siostry, zbliżając się do świętego Triduum Paschalnego, prośmy Pana, aby otworzył nasze serca i wprowadził nas w tajemnicę Swojej miłości, jaką okazał nam umierając na krzyżu, aby uwolnić nas z mocy zła i śmierci i wprowadzić nas do nowego życia".

fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

- 200 tys osób starszych, chorych, niepełnosprawnych skazywanych jest poprzez zaniechania rządu, tak naprawdę, na śmierć. Zostali pozbawieni opieki i części praw obywatelskich. To nie są teraz domy opieki społecznej, to domy zagłady - mówiła we wtorek na konferencji prasowej Barbara Nowacka (KO).

Tutaj dowiesz się więcej.

Przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przekazali ministrom finansów, że strefa euro może potrzebować 1,5 biliona euro środków fiskalnych, by poradzić sobie z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa.

Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle wraca do portu w Tulonie w związku ze stwierdzeniem u niektórych członków załogi objawów Covid-19 - przekazało w środę ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji. Pod ścisłą obserwacją medyczną przebywa teraz ok. 40 członków załogi.

fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

Wirusy, które zostały znalezione na powierzchniach w mieszkaniach zakażonych osób nie były aktywne – przekazał niemiecki wirusolog Hendrik Streeck, który prowadzi badania w powiecie Heinsberg. Specjalista opiera się jednak w swoich wypowiedziach na cząstkowych wynikach badań.

Hendrik Streeck, dyrektor Instytutu Wirusologii Uniwersytetu w Bonn, na zlecenie rządu Nadrenii Północnej-Westfalii od 30 marca prowadzi badania na temat koronawirusa w powiecie Heinsberg.

Teren został uznany na początku pandemii COVID-19 za epicentrum rozprzestrzeniania się wirusa w Niemczech. Pierwsze infekcje zidentyfikowano tam już w połowie lutego. Ok. 60-osobowy zespół Streecka bada obecnie w jaki sposób rozprzestrzenia się wirus SARS-CoV-2.

Mamy 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych siedem osób. W sumie liczba zakażonych Covid-19 wynosi 5 tys.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Mimo trwających całą noc rozmów unijnym ministrom finansów nie udało się dojść do porozumienia w sprawie odpowiedzi UE na kryzys wywołany koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji KE ostrzegła, że PKB eurolandu może się skurczyć o 10 proc.

"Po 16 godzinach dyskusji jesteśmy blisko porozumienia, ale jeszcze go nie ma. Zawiesiłem spotkanie eurogrupy; będziemy kontynuować jutro, w czwartek. Moimi celami cały czas są silna siatka bezpieczeństwa dla UE przeciwko Covid-19, by chronić pracowników, firmy i kraje oraz zobowiązanie na rzecz znacznego planu ożywienia" - napisał w środę rano na Twitterze szef eurogrupy Mario Centeno.

Gdybyśmy zrezygnowali z obostrzeń na czas Świąt Wielkanocnych, mielibyśmy o 10-30 proc., a nawet o 50 proc. więcej zachorowań – ocenił w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował, że w środę lub w czwartek będzie informacja ws. przedłużenia restrykcji.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Stołeczni policjanci ukarali we wtorek mandatami 227 osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń – poinformował w środę rano podkom. Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji. Od 24 marca policjanci 1348 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń.

- Nałożono 1060 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Ostatnia doba to 12 kolejnych informacji przekazanych do Powiatowych Inspektorów Sanitarnych. W sumie takich informacji przekazano już 224. W tych przypadkach mogą być zastosowane jeszcze surowsze kary administracyjne – podał podkom. Rafał Retmaniak.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

- Nie da się do 10 maja dobrze przygotować głosowania korespondencyjnego. Jego wyniki będą kwestionowane. A pośpiech w przygotowywaniu wyborów może, co najgorsze, skutkować wzrostem liczby zachorowań - powiedział "Super Expressowi" Jarosław Gowin.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

fot. PAP/Radek Pietruszka

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby liczba osób zainfekowanych koronawirusem wzrosła o 206, do 1668 - podało w środę ukraińskie Centrum Zdrowia Publicznego. Bilans ofiar śmiertelnych wśród zakażonych zwiększył się o siedem, do 52. Ogółem wyzdrowiało 35 osób - dodano.

fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Zacząłem odczuwać wszelkie możliwe symptomy - ogólne osłabienie, ból głowy, wysypkę. Potem pojawiły się bardzo wysoka temperatura i kaszel tak mocny, że człowiek zaczyna się obawiać, że się udusi. W tym momencie zdecydowałem się pojechać do szpitala - tak o walce z Covid-19 opowiadał w Polsat News Jarosław Cecherz od 20 lat mieszkający w USA.

Bank centralny Francji szacuje, że w pierwszym kwartale 2020 roku gospodarka kraju skurczyła się o 6 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. Według agencji Reuters to największy spadek PKB Francji od II wojny światowej.

Bank centralny Francji szacuje, że w pierwszym kwartale 2020 roku gospodarka kraju skurczyła się o 6 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. Według agencji Reuters to największy spadek PKB Francji od II wojny światowej.

Festiwal Balaju Purnima w Nepalu podczas obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa.

Fot: PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

 

Na stacjach benzynowych nie zabraknie nam paliwa, nie zabraknie nam gazu ani energii elektrycznej. Spółki funkcjonują w sposób bardzo sprawny – podkreślił w środę minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że niezagrożona jest też ciągłość dostaw paliw z zewnątrz.

Kurtyka w radiowej Jedynce zapewnił, że system energetyczny w Polsce funkcjonuje bardzo sprawnie i płynnie. Jak wskazał, w resorcie powołał zespół zarządzania kryzysowego, który na bieżąco wraz ze spółkami energetycznymi monitoruje sytuację.

Do 58 wzrosła na Węgrzech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem; obecność wirusa stwierdzono już w sumie u 895 osób – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

W ciągu ostatniej doby liczba zmarłych zwiększyła się na Węgrzech o 11, a liczba zakażonych o 78. Są to najwyższe wzrosty dzienne od początku epidemii 4 marca, kiedy to w kraju wykryto dwa pierwsze zakażenia.

Najnowsze ofiary śmiertelne to w większości ludzie starsi, powyżej 67. roku życia, choć jest wśród nich także 49-letni mężczyzna. 94 osoby uznano za wyleczone. Domową kwarantanną objętych jest 15 481 osób.

 

Dotychczasowe restrykcje związane z epidemią wygasają do świąt, myślę, że trzeba będzie je niestety przedłużyć. Nowe zalecenia pojawią się w czwartek – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że noszenie maseczek jest w tej chwili zalecane w kontaktach międzyludzkich.

Rozporządzenie o leczeniu VIP-ów jest ponadczasowe; od dawna funkcjonują rozwiązania, które mają zapewnić bezpieczeństwo najważniejszym osobom w państwie i wydaje mi się to zaskakujące i nieprzyjemne, że próbują to wykorzystywać niektórzy politycy opozycji - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

Ostatniej doby skontrolowano 7,7 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 5,2 tys. na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w środę rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

Zaznaczyła, że funkcjonariusze skontrolowali również 4 tys. osób wyjeżdżających z kraju.

Przywrócenie hoteli do bezpiecznego dla turystów użytkowania po epidemii zajmie kilka dni - uważa prezes Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe Marian Cristescu. Póki epidemia trwa, udostępniamy nieodpłatnie nasze obiekty medykom i zachęcamy do tego samego prywatne hotele - dodał.

Szef Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH) wyjaśnił, że hotele żyją z ruchu turystycznego i biznesowego, ten w czasie pandemii zamarł, ale koszty stałe zostały.

"W naszym interesie jest, żeby jak najszybciej zakończyła się epidemia, dlatego jako Spółka Skarbu Państwa postanowiliśmy wesprzeć działania, które pomogą wygrać tą nierówną walkę" - dodał.

Ostatniej doby w 59 granicznych punktach kontrolnych na granicy strażacy zmierzyli temperaturę ponad 9 tys. osób – poinformował w środę rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Z wnioskami o ulgi w podatkach zwróciło się już ok. 14 tys. podatników. Wiceszef KAS przyznał, że stan związany z epidemią może wiązać się z większą aktywnością przestępców zajmujących się wyłudzaniem VAT-u. Zapowiedział też uruchomienie ok. 10 tysięcy zdalnych stanowisk pracy dla pracowników KAS. Zapewnił ponadto, że w tej chwili nie ma decyzji o zwolnieniach, czy obniżkach wynagrodzeń w KAS.

Druga faza epidemii koronawirusa we Włoszech, czyli otwieranie kraju i łagodzenie restrykcji, będzie dwuetapowa; najpierw ruszą firmy, potem swobodę odzyskają obywatele - taki scenariusz przedstawia włoska prasa w środę. Niewiadomą pozostaje, kiedy zacznie się ta faza.

Fot: PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory i jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów – powiedziała "Rzeczpospolitej" Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości.

Wiceprzewodniczącą KE pytano, czy widzi jakiś problem z punktu widzenia europejskich zasad w związku przyjętymi w poniedziałek przez Sejm zmianami w zasadach przeprowadzania wyborów prezydenckich.

- Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory i jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów. Gdybym była obywatelem Polski, to chciałabym wiedzieć, jak dokładnie będzie się odbywało głosowanie, bo przecież odbędzie się już niedługo. Głosowanie korespondencyjne to wielka zmiana i taka metoda będzie zastosowana po raz pierwszy, ludzie nie są przyzwyczajeni" - powiedziała Jourova w opublikowanej w środę rozmowie w "Rzeczpospolitej".

W Kraju Permskim w Rosji duchowny prawosławny wzniósł się w niebo balonem nad miastem Kungur, by stamtąd pomodlić się o ochronę przed koronawirusem. Ojciec Maksim wziął ze sobą ikonę Matki Bożej, a podczas lotu miał na sobie maseczkę ochronną i rękawiczki.

Mimo zakazu eksmisji w związku z koronawirusem, sprawcy przemocy domowej będą mogli być eksmitowani - stanowi jedna z poprawek, jaką w nocy z wtorku na środę poparła sejmowa Komisja Finansów Publicznych w związku z pracami nad zmianami w tarczy antykryzysowej.

Tutaj dowiesz się więcej.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 254 osoby zakażone koronawirusem - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1861.

fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Rząd chce być przygotowany do ewentualnego cięcia etatów i obniżek pensji w ministerstwach, urzędach wojewódzkich i innych instytucjach. Wystarczy, że – gdy zajdzie taka potrzeba – wyda stosowne rozporządzenie - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Tutaj przeczytasz więcej.

Wzmożone zainteresowanie czytelników w Hiszpanii “Dżumą” doprowadziło do wydania pierwszego w języku hiszpańskim audiobooka oraz wersji elektronicznej tej powieści Alberta Camusa. Wydawca przyznaje, że publikacja ma związek z epidemią koronawirusa.

W domach pomocy społecznej i placówkach opieki trzeba robić więcej testów na obecność wirusa SARS-CoV-2; pomoc dla tych placówek musi być też lepiej skoordynowana i lepiej finansowana - wskazał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego.

fot. PAP/Marcin Obara

W Korei Północnej nie odnotowano do tej pory ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ponad 500 osób w tym kraju jest objętych kwarantanną.

WHO podała, że regularnie co tydzień otrzymuje z ministerstwa zdrowia Korei Płn. raporty na temat możliwych zakażeń. Według organizacji w kraju tym jest możliwość przeprowadzania testów na obecność koronawirusa w jednym laboratorium w Pjongjangu. Sprzęt do badań został tam dostarczony przez Chiny.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w środę nad ranem poprała kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa. Jedna z nich zakłada, aby sprawcy przemocy domowej mogli być poddawani eksmisji pomimo epidemii koronawirusa.

Narodowa Komisja Chin poinformowała w środę o 62 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od 25 marca. 59 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

Raport z poprzedniego dnia mówił o 32 przypadkach nowych zakażeń, wszystkie były "zaimportowane". Liczba osób zakażonych w Chinach wynosi obecnie 81 802. W sumie od początku epidemii 3333 osoby zmarły.

fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

W ciągu ostatnich 24 godzin w USA zmarło 1939 osób zakażonych koronawirusem - wynika z najnowszego bilansu, prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Była to najtragiczniejsza doba epidemii w USA; bilans ofiar śmiertelnych wzrósł w tym kraju do 12722.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie