Nagły wzrost zgonów w Szwecji. Tam obostrzenia są wyjątkowo łagodne

Świat
Nagły wzrost zgonów w Szwecji. Tam obostrzenia są wyjątkowo łagodne
PAP/EPA/Johan Nilsson

W Szwecji liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu doby wzrosła o 114 osób do 591. Dotychczas potwierdzono 7693 przypadków covid-19 - podał we wtorek Urząd Zdrowia Publicznego. Do walki z pandemią rząd chce więcej władzy.

Według głównego epidemiologa Andersa Tegnella statystyki obejmują zarejestrowane w ciągu doby przypadki z kilku poprzednich dni. - W Szwecji średnio dziennie przybywa około 40 zgonów - oświadczył na konferencji prasowej Tegnell.

 

ZOBACZ: WHO ostrzega przed zbyt wczesnym rozluźnianiem restrykcji

 

Jak podkreślił Szwecja "jest znacznie dokładniejsza w rejestracji ofiar śmiertelnych" niż inne kraje. Wśród przypadków śmiertelnych przeważają osoby w podeszłym wieku, co tłumaczy się przekrojem społecznym, a także rozprzestrzenianiem się koronawirusa wśród pensjonariuszy domów opieki dla osób starszych.

 

Z powodu koronawirusa 640 osób uzyskało pomoc na oddziałach intensywnej terapii.

 

Brak ograniczeń

 

Szwecja należy do krajów, które stosują liberalne podejście do walki z koronawirusem. Jedyne poważne ograniczenie to zakaz organizacji publicznych imprez z udziałem powyżej 50 osób. W wielu miejscach jedynie rekomenduje się unikanie tłumów i zachowanie 1,5 m odstępu.

 

ZOBACZ: Ślub na 50 gości podczas pandemii. Państwo młodzi trafili do aresztu

 

We wtorek szwedzki socjaldemokratyczny rząd porozumiał się z opozycją w sprawie zwiększenia swoich uprawnień, dzięki którym władza nie będzie musiała uzyskiwać poparcia w parlamencie.

 

Według komentatorów może to oznaczać, że w związku z dużą liczbą ofiar śmiertelnych rząd przygotowuje się do szybkiego wprowadzenia surowszych ograniczeń.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie