Projekt zmiany konstytucji w Sejmie

Polska
Projekt zmiany konstytucji w Sejmie
PAP/Radek Pietruszka
Posłowie Porozumienia złożyli projekt zmiany konstytucji

Do Sejmu wpłynął projekt autorstwa posłów Porozumienia, który zakłada zmianę konstytucji. Chodzi o wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat. Projekt zakłada jednocześnie brak możliwości reelekcji urzędującego prezydenta.

O tym, że projekt jeszcze w poniedziałek wpłynie do Sejmu, informował lider Porozumienia Jarosław Gowin. Pod projektem mieli podpisać się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 

ZOBACZ: Co z maturami? Prezydent odpowiada

 

Projekt - jak zapowiadał polityk kilka dni temu - miał wydłużyć pięcioletnią kadencję prezydenta o dwa lata. - To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata przy założeniu, że obecny prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata - mówił w piątek lider Porozumienia.

 

Gowin podał się w poniedziałek do dymisji z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jego formacja pozostała jednak w obozie rządzącym. Gowin rekomendował na stanowisko wicepremiera obecną minister rozwoju Jadwigę Emilewicz. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie