Austria łagodzi obostrzenia. Sprawdź, co się zmieni w kolejnych tygodniach

Świat
Austria łagodzi obostrzenia. Sprawdź, co się zmieni w kolejnych tygodniach
PAP/EPA/HELMUT FOHRINGER / POOL
"Do tej pory Austria radziła sobie z kryzysem lepiej niż inne kraje" - powiedział w poniedziałek kanclerz Sebastian Kurz na konferencji prasowej

Od 14 kwietnia w Austrii możliwe będzie ponowne otwarcie małych sklepów, a od 1 maja działalność wznowią m.in. galerie handlowe – poinformował w poniedziałek kanclerz Sebastian Kurz. Będzie to możliwe, jeśli utrzyma się zmniejszająca dynamika występowania nowych zakażeń.

Austriacki rząd zdecydował stopniowo rozluźniać wprowadzone wcześniej obostrzenia mające na celu zahamowanie pandemii koronawirusa. - Do tej pory Austria radziła sobie z kryzysem lepiej niż inne kraje - powiedział w poniedziałek kanclerz Sebastian Kurz na konferencji prasowej. Austria zadziałała "szybciej i bardziej restrykcyjnie" - stwierdził.

 

Przedstawione propozycje nie są jeszcze konkretnym planem, tylko "określeniem celów" - dodał szef austriackiego rządu. Ich wprowadzenie będzie zależało od utrzymywania się słabnącej w ostatnich dniach na terenie Austrii dynamiki występowania nowych zakażeń koronawirusem.

 

Zmiany po Wielkanocy

 

Kanclerz zapowiedział, że przy spełnieniu dodatkowych warunków od 14 kwietnia właściciele sklepów z powierzchnią do 400 metrów kwadratowych będą mogli ponownie otworzyć swoje lokale.

 

Wśród wymogów wymienił stałą dezynfekcję powierzchni sklepowej i obowiązek kontroli, aby w sklepie przebywał maks. 1 klient na 20 metrów kwadratowych. Każdy klient będzie musiał nosić maseczkę ochronną. 14 kwietnia swoją działalność będą mogły wznowić także centra budowlano-remontowe.

 

ZOBACZ: Boris Johnson trafił na oddział intensywnej terapii. Ma koronawirusa

 

Od 1 maja swoją działalność będą mogły wznowić wszystkie sklepy, centra handlowe i salony fryzjerskie – zapowiedział Kurz. Lokale gastronomiczne i hotele będą musiały poczekać z otwarciem przynajmniej do połowy maja - postanowił rząd.

 

Również szkoły mają pozostać zamknięte do połowy maja, ale nie ma to mieć wpływu na egzaminy maturalne, których przeprowadzenie w obecnym semestrze - zapowiedział Kurz.

 

Do końca kwietnia zakaz opuszczania domu

 

Nałożony na wszystkich obywateli częściowy zakaz opuszczania domu ma obowiązywać do końca kwietnia, a organizacja zgromadzeń masowych będzie zabroniona przynajmniej do końca czerwca.

 

Od Poniedziałku Wielkanocnego zostanie natomiast wprowadzony nowy obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznych. Od poniedziałku 6 kwietnia nakaz noszenia maseczek obowiązuje klientów, którzy robią zakupy w supermarketach.

 

W Austrii zidentyfikowano dotychczas 12 008 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 3 463 już wyzdrowiało. 220 osób zmarło – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

 

W ostatnich dniach Austria zanotowała znaczny spadek liczby nowych zakażeń. Obecnie dynamika wzrostu wynosi 2 proc. w stosunku do 20 proc. dobowych wzrostów występujących na początku marca.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie