Abp Gądecki: obecny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem

Polska
Abp Gądecki: obecny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem
wikipedia.org/ Silar
Przewodniczący KEP wyraził swój szacunek i wdzięczności tym, którzy w tej trudnej sytuacji niosą pomoc drugiemu człowiekowi

Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji - podkreślił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w orędziu telewizyjnym wygłoszonym w sobotę.

Przewodniczący KEP wskazał, że rozsądne decyzje związane z czasem epidemii musi teraz podejmować każdy z nas. - Rządzący i politycy wszystkich obozów, aby biorąc pod uwagę prawo, a jednocześnie otaczającą nas rzeczywistość, jednoczyli się w wysiłkach dla dobra społeczeństwa. Odpowiedzialni za służby medyczne, aby jak najskuteczniej mogli pomóc osobom dotkniętym przez epidemię. Pracodawcy, aby chronili dobro powierzonych im pracowników oraz przedsiębiorstw. Rodzice, aby znaleźli sposoby połączenia życia zawodowego z opieką edukacyjną nad dziećmi - podkreślił w orędziu abp Gądecki.

 

Zaznaczył też, że z powodu epidemii i ograniczeń sanitarnych wprowadzonych przez rząd, tegoroczny Wielki Tydzień będzie inny niż do tej pory.

 

ZOBACZ: Abp Gądecki: apeluję o ograniczenie i czasowe zawieszenie rywalizacji politycznej

 

- Wyludniły się nasze ulice, opustoszały kościoły. Po raz pierwszy od czasu wojny nie będziemy mogli celebrować wspólnie Liturgii Paschalnej. Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy, mówił kilka dni temu papież Franciszek. Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem - przypomniał w orędziu abp Gądecki.

 

Dodał, że na tej drodze - na której wierni zostali pozbawieni możliwości bezpośredniego dostępu do Eucharystii i sakramentów - "obudziliśmy się nagle z głodem Eucharystii". - Ci, którzy regularnie uczestniczyli we mszach świętych, a nawet ci, którzy czynili to sporadycznie, poczuli się nieswojo - podkreślił przewodniczący KEP.

 

Abp Gądecki o spowiedzi wielkopostnej

 

Jak powiedział, wprawdzie wierni mogą obecnie przyjmować Komunię duchową, ale nie są w stanie - ze względu na rygory sanitarne - uczestniczyć w mszy św. i Komunii sakramentalnej.

 

- Mogą oglądać i słuchać transmisje telewizyjne, internetowe, radiowe, pokonując dzięki temu niewidzialne mury, ale to wszystko nie jest w stanie zastąpić bogactwa osobistych spotkań. Nie da się transmitować wiary, nadziei i miłości, przekazywanej przez żywą liturgię Kościoła. Jak w obecnej sytuacji ma wyglądać wielkopostna spowiedź? Poza okolicznościami, gdzie możliwa jest indywidualna spowiedź, wytyczne księży biskupów przypominają o wskazanej w Katechizmie możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. W takich okolicznościach trzeba po rachunku sumienia wzbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności. W ten sposób "od razu wrócisz do łaski Bożej", mówi papież Franciszek - zaznaczył w orędziu abp Gądecki.

 

ZOBACZ: Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem [LISTA]

 

Przewodniczący KEP wyraził swój szacunek i wdzięczności tym, którzy w tej trudnej sytuacji niosą pomoc drugiemu człowiekowi. - Dziękuję pracownikom służby zdrowia, służbom odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo, pracownikom handlu, transportu, służb komunalnych, wszystkim osobom tych zawodów, bez których nasze życie nie byłoby dzisiaj możliwe. Myślę też o pracownikach sektorów rządowych i samorządowych, o służbach mundurowych, harcerzach i wolontariuszach, o pracownikach organizacji pożytku publicznego, Ośrodków Pomocy Społecznej, Caritas Polska i Caritas diecezjalnych oraz parafiach i zakonach - podkreślił.

 

Na zakończenie orędzia abp Gądecki zwrócił się też z apelem. - "Nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją" - pociesza nas prorok Nehemiasz. Wszystkich powierzam opiece naszego Zbawiciela; Tego, który "rozbudza prawdziwą siłę życia, która nie jest brakiem problemów, ale pewnością, że jest się kochanym”. Niech wstawiennictwo Matki Najświętszej, św. Jana Pawła i patronów naszej ojczyzny pomoże nam godnie odpowiedzieć na wymagania obecnego czasu. Do wszystkich kieruję serdeczne słowa i wyrazy braterskiej więzi. Każdej i każdemu z Was życzę błogosławionych, duchowych owoców Wielkiego Tygodnia - powiedział przewodniczący Episkopatu Polski.

bia/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze