Prawdziwa liczba zakażonych koronawirusem na świecie może sięgać 10 mln

Świat
Prawdziwa liczba zakażonych koronawirusem na świecie może sięgać 10 mln
PAP/EPA/Alberto Valdes
WHO: w czwartek liczba infekcji przekroczyła milion

Główny ekspert medyczny rządu Australii Brendan Murphy szacuje, że rzeczywista liczba zakażonych koronawirusem może być dziesięciokrotnie większa, niż wskazują na to oficjalne statystyki. W czwartek według danych WHO liczba infekcji przekroczyła 1 milion.

Jak stwierdził Murphy, wiele zakażeń koronawirusem pozostaje niewykrytych, m.in. z powodu braku testów lub braku transparentności w działaniach niektórych krajów. Jak ocenił, rzeczywista liczba może być od 5 do 10 razy większa, niż oficjalnie podawany milion zakażonych.

 

ZOBACZ: Ponad milion osób zakażonych koronawirusem

 

- Szczerze mówiąc, jedyne liczby, co do których mam całkowitą pewność, to liczby australijskie - powiedział ekspert.

 

Zamykane granice wewnętrzne

 

W Australii oficjalnie liczba zakażeń sięga prawie 5300. Zarejestrowano też 28 zgonów z powodu koronawirusa. Władze kraju - zarówno centralne, jak i stanowe - wprowadziły zdecydowane restrykcje. Zamknięto granice, szkoły, większość sklepów i zakazano zgromadzeń.

 

ZOBACZ: Przeżył epidemię "hiszpanki" i II wojnę światową. 104-latek pokonał koronawirusa

 

Zamykają się też granice wewnętrzne. W czwartek stan Australia Zachodnia zdecydował, że od niedzieli niemal całkowicie zakaże wstępu dla osób z reszty kraju. Na Tasmanii już wcześniej wprowadzono obowiązek kwarantanny dla przyjezdnych z Australii kontynentalnej. A stan Queensland od piątku na swoich granicach ustanowił punkty kontrolne.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie