Szef WHO dziękuje Andrzejowi Dudzie. Prosi też o dalsze wsparcie

Polska
Szef WHO dziękuje Andrzejowi Dudzie. Prosi też o dalsze wsparcie
PAP/Paweł Supernak
Szef WHO poprosił prezydenta o dalsze wsparcie i podziękował za podjęte w Polsce działania

Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym dwukrotnie podziękował prezydentowi RP za podjęte dotychczas kroki w celu zwalczania pandemii koronawirusa. Szef WHO wyraził też przekonanie, że pandemię Covid-19 można zatrzymać. I poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o dalsze wsparcie.

"Mam zaszczyt napisać do pana, aby podziękować za wszystkie pana wysiłki na rzecz ograniczenia skali i wpływu pandemii koronawirusa (COVID-19) i poprosić o wsparcie w zakresie katalizowania pilnie potrzebnego, szeroko zakrojonego "ruchu" społecznego w celu powstrzymania tej choroby tak szybko, jak możliwe" - pisze w liście do prezydenta Andrzeja Dudy szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

Świat nie widział nigdy choroby zakaźnej układu oddechowego, takiej jak Covid-19, można ją jednak zatrzymać przez skuteczne strategie reagowania - twierdzi szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

Niezbędne kroki wg. WHO

 

"Pisząc ten list, chciałbym podsumować serię podstawowych działań, które wymagają pańskiego przywództwa, i które są potrzebne, jeśli świat ma przezwyciężyć globalny kryzys zdrowotny, który naznaczy nasze pokolenie" - wyjaśnia Tedros.

 

Do niezbędnych kroków, które według Światowe Organizacji Zdrowia (WHO) powinny zostać podjęte na szczeblu krajowym i lokalnym, należy m.in. ustanowienie centralnego sztabu kryzysowego, wdrożenie krajowej strategii testowania, izolacji zakażonych i weryfikacji kwarantanny oraz wyposażenie lokalnych organów zdrowia publicznego w środki medyczne takie jak odzież ochronna.

 

ZOBACZ: WHO do końca epidemii koronawirusa w Azji jeszcze daleko

 

Według szefa WHO osobiste zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy jest potrzebne do "mobilizacji społeczeństwa i pobudzenia ruchu społecznego w celu zwalczania Covid-19". "Wzmocnienie pańskiego głosu i obecności poprzez znaczące kanały multimedialne oraz przekazanie obywatelom opartych na dowodach wskazówek (...) okaże się nieocenione" - podkreśla Tedros.

 

W akcję informacyjną powinny być zaangażowane wszystkie grupy społeczne - uważa Światowa Organizacja Zdrowia - w tym związki religijne, organizacji pozarządowe, media, a także postaci ze świata sportu i rozrywki. Tedros zaznacza, że szczególnie istotne jest wyraźne wyjaśnienie powagi tej choroby: "zagrożenie jest o wiele większe niż to, jakie stanowi grypa sezonowa, a choroba może dotknąć wszystkie grupy wiekowe".

 

Oficjalny list z odpowiedzią w najbliższych dniach

 

Szef WHO kończy swój list kolejny raz dziękując prezydentowi Andrzejowi Dudzie i wyrażając przekonanie, że rola prezydenta Polski we wpieraniu solidarności między krajami ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia walki z Covid-19, "ponieważ wirus nie jest ograniczony przez geografię ani politykę i decyzje w jednym kraju mogą mieć wpływ na wysiłki na całym świecie".

 

- Prezydent Andrzej Duda uważnie zaznajomił się z rekomendacjami WHO przedstawionymi w liście - przekazał szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

- Prezydent w oficjalnym liście w najbliższych dniach poinformuje Dyrektora Generalnego WHO o podjętych w Polsce działaniach, które wypełniają w zdecydowanej większości przekazane rekomendacje i zalecenia - podkreślił Szczerski. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie