117 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Są kolejne ofiary

Polska
117 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Są kolejne ofiary
PAP/Łukasz Gągulski

Mamy 117 nowych przypadków zakażenia koronawirusa, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformował w piątek wieczorem resort zdrowia. Kolejne sześć osób zmarło.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 39 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 17 osób z woj. mazowieckiego, 16 osób z woj. dolnośląskiego, 12 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. świętokrzyskiego, 7 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. lubelskiego, 1 osoby z woj. wielkopolskiego oraz 1 osoby z woj. lubuskiego.

 

Kolejne sześć osób zmarło

 

Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci sześciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu - podało Ministerstwo Zdrowia.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek łącznie o 437 nowych zakażeniach koronawirusem i o 14 zgonach. Bilans zakażeń wzrósł w sumie do 3 tys. 383 osób, z których 71 zmarło.

 

Resort podał w piątek przed południem, że potwierdzono 203 kolejne przypadki zakażenia, po południu poinformował o 117 zakażonych. Późnym wieczorem ministerstwo przekazało dane o następnych 117 przypadkach.

 

Resort przekazał najpierw informację o dwóch zgonach, potem o sześciu i o kolejnych sześciu

 

W czwartek laboratoria potwierdziły 392 nowe przypadki, w środę 243, a we wtorek 256.

 

Prawie 200 chorych w woj. kujawsko-pomorskim

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne 39 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował w piątek wieczorem rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie chorych jest 199 osób. Dotychczas w regionie zmarły dwie osoby chore na COVID-19 w szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu.

 

16 nowych przypadków zakażenia potwierdzono w Toruniu, 11 w Bydgoszczy, 3 w powiecie toruńskim, 3 we Włocławku, i 2 w powiecie nakielskim. Po jednym z powiatów aleksandrowskiego, bydgoskiego, chełmińskiego i włocławskiego. Dwie osoby zakażone pochodzą spoza województwa.

 

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego wcześniej informował o śmierci dwóch pacjentek, u których potwierdzono COVID-19. Są to dwa pierwsze zgony pacjentów chorych na COVID-19 w regionie.

 

ZOBACZ: Sprawdzili ponad 130 tys. osób poddanych kwarantannie. Wykryli 600 naruszeń

 

Kobieta w wieku 80 lat, hospitalizowana w placówce jednoimiennej zakaźnej od 29 marca, miała współistniejące choroby sercowo-naczyniowe. Zmarła także kobieta 64-letnia, która do Grudziądza trafiła z oddziału hematologii szpitala miejskiego w Toruniu.

 

Zamknięto oddział szpitala

 

"Pacjentka miała chorobę współistniejącą hematologiczną" – poinformował szpital w Grudziądzu.

 

Oddział hematologii szpitala miejskiego w Toruniu został zamknięty w środę z powodu potwierdzenia koronawirusa u jednej z pacjentek, która już 30 marca została przetransportowana do szpitala zakaźnego w Grudziądzu. Po otrzymaniu potwierdzenia o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 zlecono badania pozostałych hospitalizowanych i personelu.

 

Prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował w czwartek, że łącznie zbadano już 37 próbek pobranych od pacjentów oddziału i od personelu. Zakażone są 22 osoby. Chorych na COVID-19 jest 14 pacjentów i 8 członków personelu (w tym 3 lekarzy). W piątek, aktualizując te dane, przyznał, że znane są już wyniki 75 osób i pozytywne wyniki uzyskano u 30 z nich.

 

MZ w swoich statystykach uwzględniło do tej pory zgon 80-latki. Śmierć 64-latki nie została jeszcze ogłoszona przez resort. 

 

400 zakażeń na Dolnym Śląsku

 

O 16 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w piątek w nocy służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku zanotowano 400 zachorowań na COVID-19.

 

W wydanym w piątek przed północą komunikacie służby prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowały o 16 nowych osobach na Dolnym Śląsku, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

 

ZOBACZ: Szczepionka na COVID-19 w postaci plastra. Aplikacja za pomocą 400 igieł

 

"Zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i z Jeleniej Góry oraz z powiatów:oleśnickiego, złotoryjskiego, górowskiego, jeleniogórskiego i kłodzkiego" – podano.

 

Według informacji przekazanych w piątek przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, w regionie zanotowano dotąd 400 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego – według Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu – ośmioro pacjentów zmarło.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

 

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie