Rośnie liczba zakażonych lekarzy, ratowników i pielęgniarek. To już setki przypadków [LISTA]

Polska
Rośnie liczba zakażonych lekarzy, ratowników i pielęgniarek. To już setki przypadków [LISTA]
PAP/Łukasz Gągulski
8 osób z personelu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika jest zakażonych koronawirusem

8 osób z personelu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika jest zakażonych koronawirusem. Choruje również 14 pacjentów - poinformował w czwartek prezydent Torunia Michał Zaleski. Zakażonych medyków gwałtownie przybywa jednak w szpitalach w całej Polsce. Samorząd lekarski chce, by personel medyczny objąć w czasie epidemii ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

"Ryzyko uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia, jakie przyjmują na siebie w pierwszej kolejności lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki i położne, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, farmaceuci, ratownicy medyczni a także inny personel medyczny zaangażowany w niesienie pomocy pacjentom w okresie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 wymaga natychmiastowych działań osłonowych, które powinny zapewnić niezbędne wsparcie finansowe na wypadek zachorowania lub śmierci" - przekazał samorząd lekarski, apelując, by walczący z COVID-19 personel medyczny w czasie epidemii objąć ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

 

Apel skierowano do premiera Mateusza Morawieckiego - wynika z oświadczenia zamieszczonego na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

 

Poniżej przedstawiamy najnowsze - z ostatnich 24 godzin - ujawnione przypadki zakażeń wśród personelu medycznego.

 

Toruń: 14 pacjentów i osiem osób z personelu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika jest zakażonych koronawirusem - poinformował prezydent Torunia Michał Zaleski. Trwa ewakuacja 20 chorych do szpitala jednoimiennego w Grudziądzu.

 

Oddział hematologii został zamknięty w środę z powodu potwierdzenia koronawirusa u jednej z pacjentek. Po otrzymaniu potwierdzenia o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 zlecono badania pozostałych hospitalizowanych i personelu.

Olsztyn: Trzech lekarzy z Olsztyna jest zakażonych koronawirusem, przy czym jeden leży w szpitalu, a dwoje kolejnych łagodnie przechodzi chorobę i przebywa w domu – poinformował dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Janusz Dzisko.

 

- Stan jednego z chorych lekarzy wymaga pobytu w szpitalu, dwoje pozostałych ma łagodne objawy, dlatego przebywają w domach – powiedział Dzisko.


Sosnowiec: 14 przypadków koronawirusa potwierdzono w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu – poinformował w czwartek prezydent tego miasta. Dziesięcioro zakażonych pacjentów trafi do szpitali zakaźnych. Cztery osoby z personelu będą odizolowane w budynku przy ul. Szpitalnej.


Bielsko-Biała: Kwarantannie został poddany w niedzielę oddział urologii i onkologii urologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej – podała w środę placówka. U jednego z lekarzy stwierdzono obecność wirusa SARS CoV-2 w organizmie.

 

Lekarz miał tydzień temu kontakt z pacjentem szpitalnego oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej, który był zakażony koronawirusem.

 

ZOBACZ: Koronawirus mógł zmutować. Chińscy badacze opisali przypadek pacjenta chorującego przez 49 dni

 

Wołomin: Oddział ginekologiczno-położniczy z traktem porodowym oraz oddział neonatologiczny Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie są zamknięte w związku z zagrożeniem epidemiologicznym - poinformowała w środę placówka. Wstrzymano także przyjmowanie pacjentek.  

 

Decyzja o zamknięciu oddziałów spowodowana jest tym, że na terenie szpitala dyżur pełniła osoba, która choruje na koronawirusa. - Jeden z członków personelu medycznego, który pełnił dyżury w szpitalu, miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - powiedział w Karol Szyszko, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Wołominie. Osoba ta pełniła dyżur w szpitalu kilka dni temu.

Częstochowa: Kilkadziesiąt osób – cześć personelu szpitala im. NMP w Częstochowie, a także strażacy i policjanci – zostało wyłączonych z pracy po tym, gdy okazało się, że nastolatek, któremu pomagali po wypadku na quadzie jest zakażony koronawirusem. Muszą odbyć kwarantannę. To ogromne utrudnienie w funkcjonowaniu placówki - podkreśla dyrekcja tego jednego z największych szpitali w woj. śląskim.


Kalisz: Jednostka ratowniczo-gaśnicza nr 1 komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu została czasowo wyłączona z pracy z powodu wykrycia koronawirusa u jednego ze strażaków – poinformował w środę rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej PSP w Poznaniu bryg. Sławomir Brandt.

 

Legnica: Odizolowano oddział neurochirurgiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy po tym jak wykryto zakażenie u jednego z pracujących tam lekarzy. W izolacji na oddziale pozostaje 13 pacjentów; kwarantanną objęto też ponad 20 osób z personelu legnickiego szpitala.

Olsztyn: U lekarki oddziału intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego w Olsztynie stwierdzono koronawirusa; uczestniczyła ona w zebraniu BHP z udziałem ok. 50 innych pracowników szpitala i pracowała na oddziale. Okoliczności zebrania zbada prokuratura.15 osób jest na kwarantannie, 47 w nadzorze epidemicznym.

ZOBACZ: Zmarło 6-tygodniowe dziecko z Covid-19 

 

Wrocław: Rzecznik Dolnośląskiego Centrum Onkologii (DCO) we Wrocławiu Agnieszka Czajkowska poinformowała w środę, że testy wykazały zakażenie koronawirusem u kolejnych dziewięciu osób. - Jest wśród nich jeden lekarz, pięć pielęgniarek, jedna salowa i dwoje pacjentów. Wszystkie osoby z personelu nie wykazywały objawów zakażenia, ale zgodnie z procedurami bezpieczeństwa przebywają na kwarantannie poza szpitalem. 

 

Dzień wcześniej poinformowano o trzech zakażonych osobach – to jeden lekarz i dwie pielęgniarki z zamkniętego oddziału. 

Brzesko: 125 osób personelu medycznego szpitala w Brzesku (woj. małopolskie) przebywa na kwarantannie, w związku z potwierdzeniem zakażeń koronawirusem, do których doszło w placówce. Zamykane są kolejne oddziały, m.in. porodówka.


Zakażenie koronawirusem potwierdzono u pacjentów oraz personelu medycznego szpitala. W związku z tym, jak poinformowała placówka we wtorkowym komunikacie, kwarantanną objęci zostali m.in. wszyscy lekarze anestezjolodzy i pielęgniarki anestezjologiczne. Skutkiem tych działań jest wstrzymanie przyjęć do szpitala tych pacjentów, którzy mieli zaplanowane zabiegi operacyjne.

 

Kielce: 55 pracowników Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach musi zostać przebadanych na obecność koronawirusa po tym, jak po badaniu okazało się, że rejestratorka placówki jest zarażona SARS-CoV-2.

 

23 marca kobieta miała stan podgorączkowy, a następnego dnia poczuła się źle i poszła na zwolnienie lekarskie. Pod koniec ubiegłego tygodnia trafiła na oddział zakaźny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. We wtorek okazało się, że test na obecność koronawirusa, który jej wykonano, jest pozytywny.


ZOBACZ: Druzgocące dane z Hiszpanii. Już ponad 10 tys. zgonów na Covid-19

 

Bytom: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu (Śląskie) na polecenie Sanepidu wstrzymał przyjęcia po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u pacjentów i pracowników - podała w środę placówka.  To jedna z największych lecznic na Śląsku, zatrudnia 1200 osób.

Zakażenia stwierdzono w ostatnich dniach na oddziałach ortopedii, pulmonologii i kardiologii, jak dotąd u 8 pacjentów i 6 pracowników.

Warszawa:  W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim potwierdzono kilkadziesiąt przypadków zakażenia koronawirusem.

 

Jak poinformował rzecznik prasowy Szpitala Bródnowskiego i dyrektor Śródmiejskiego Centrum Klinicznego na warszawskim Bródnie Piotr Gołaszewski, od 20 marca COVID-19 potwierdzono łącznie u 43 pacjentów, z czego z gastrologii - 23, z oddziału wewnętrznego - 16, z kardiologii - 4. Ponadto zakażonych jest również 29 członków personelu medycznego.

 

ZOBACZ: "Zaskoczyła mnie skala pandemii. To przypomina Czarnobyl" - polski lekarz w Lombardii

 

W poprzednich dniach informowano o przypadkach w wielu innych lecznicach w Polsce m.in. w Grójcu, Bydgoszczy czy Cieszynie.

grz/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie