Trzaskowski: żadne miasto nie jest przygotowane do wyborów w maju

Polska
Trzaskowski: żadne miasto nie jest przygotowane do wyborów w maju
PAP/Radek Pietruszka
Rafał Trzaskowski gościem programu "Gość Wydarzeń"

- Staramy się, by z rządem współpracować w sposób jak najlepszy. W tej chwili nie czas na podziały polityczne, ale na wspólną pracę w walce z epidemią - mówił w "Gościu Wydarzeń" Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy skrytykował słowa niektórych polityków PiS, którzy "zachęcają, by miasta przygotowały się do wyborów".

Pytany o największe problemy w stolicy, Trzaskowski przyznał, że dotyczą one stołecznych szpitali. - Już dwa tygodnie temu wystąpiliśmy do rządu z prośbą o konkretną pomoc. Na razie tej pomocy jeszcze nie ma, bo rząd zaopatrzą szpitale zakaźne, które walczą z koronawirusem. My sami kupujemy ten sprzęt, zabezpieczamy szpitale - mówił prezydent Warszawy.

 

ZOBACZ: Koronawirus u pracownicy stacji dializ w Warszawie. Trzaskowski apeluje do rządu

 

Trzaskowski odniósł się do zapowiedzi szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który poinformował, że straż miejska i gminna w związku z pandemią koronawirusa będzie funkcjonować pod nadzorem policji. Prezydent Warszawy zapewnił, że miasto jest "gotowe na współpracę".

 

- Będą wspólne patrole. Straż miejska wraz z policją będzie podejmowała się tego, by wcielać w życie rządowe rozporządzenia i dbać o to, by jak najmniej warszawianek i warszawiaków było na ulicach miasta - dodał prezydent.

 

"Warszawiacy zachowują się odpowiedzialnie"

 

- Od samego początku, warszawiacy zachowują się w sposób bardzo odpowiedzialny. Nawet w momencie kiedy te zakazy nie były aż tak dotkliwe, warszawiacy, w swojej olbrzymiej większości stosowali się do tych zakazów i ograniczali kontakt społeczny - zauważył Trzaskowski, dodając, że oczywiście zdarzały się "punktowo miejsca, gdzie ludzi było za dużo".

 

WIDEO: zobacz cały program "Gość Wydarzeń"

  

 

- Po tych decyzjach jeszcze bardziej zaostrzający zakaz wychodzenia z domu, Warszawa jest jeszcze bardziej pusta - dodał.

 

Prezydent Warszawy zapewnił, że miasto przygotowuje pakiet pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw. - Decyzje we wszystkich przypadkach będą indywidualne. Są przedsiębiorstwa, które nawet w tych trudnych czasach radzą sobie relatywnie nieźle. Jednak olbrzymia większość tych małych przedsiębiorców ma ogromne trudności i im z pewnością pomożemy - mówił, dodając, że mimo ogromnych trudności budżetowych samorządowcy "robią co mogą".

 

"Skąd mają pojawić się ludzie w komisjach"

 

Prowadzący program Bogdan Rymanowski spytał Trzaskowskiego, czy Warszawa "jest przygotowana do wyborów w maju".

 

- Nikt nie jest na to przygotowany. Nikt komu zależy naprawdę na bezpieczeństwie nie zacznie teraz przygotowań do wyborów. Nie zacznie dziesiątek szkoleń. Skąd mają ludzie pojawić się w komisjach, skoro się nie zgłaszają? - pytał prezydent Warszawy.

 

Trzaskowski przyznał, że rozmawiał o wyborach z ministrem zdrowia, który zapowiedział wydanie rekomendacji w najbliższych tygodniach. - Z drugiej strony niektórzy cyniczni politycy PiS mówią, że mamy się normalnie przygotowywać do wyborów. To całkowicie nieodpowiedzialne. Od wielu tygodni staram się zostawić swój kapelusz polityczny pozostawiać na boku i zająć się zarządzaniem miasta. Nie chcę się wdawać w te połajanki polityczne - mówił.

 

- Chcę to jasno powiedzieć: żadne miasto nie jest przygotowane do wyborów i te wybory powinny zostać przeniesione - podsumował Trzaskowski.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

bas/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze