Kidawa-Błońska: jeżeli wybory zostaną przesunięte, nadal będę kandydatką PO. Mam poparcie partii

Polska
Kidawa-Błońska: jeżeli wybory zostaną przesunięte, nadal będę kandydatką PO. Mam poparcie partii
Polsat News
Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska gościem w programie "Graffiti"

- Nie możemy wychodzić z domu, nie możemy wychodzić na spacery, dzieci nie mogą chodzić do szkoły. Jest stan nadzwyczajny? Jest stan nadzwyczajny! - mówiła kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska, która apeluje o bojkot wyborów, które są zaplanowane 10 maja. Zapowiedziała, że w ewentualnych wyborach - po stanie klęski żywiołowej - wystartuje i ma pełne wsparcie partii.

- Wierzę, że wybory odbędą się w normalnym czasie, to znaczy w takim czasie, że wszyscy będą mogli brać w nich udział, że obywatele będą korzystali ze swoich praw, a kandydaci będą mogli robić kampanię - powiedziała kandydatka KO, informując w niedzielę o zawieszeniu kampanii.

 

ZOBACZ: Prezydenci Będzina i Sosnowca przeciwni wyborom w maju. "Kompletnie niewykonalne"

 

- Wybory muszą być przeniesione. Jeśli minister Szumowski (Łukasz Szumowski, minister zdrowia - red.) mówi, że najgorsze przed nami, to jak mamy robić wybory? To jest po prostu fikcja - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z Piotrem Witwickim w poniedziałkowym programie "Graffiti".

 

Podkreśliła, że nie wycofała się ze startu w wyborach, ale dodała, że "wybory 10 maja nie mogą się odbyć".

Dodała, że w tym czasie "powinniśmy zająć się poprawianiem prawa tak, żeby pomóc Polakom, tym którzy tracą pracę, przedsiębiorcom, potrzebującym wsparcia lekarzom i pielęgniarkom". 


WIDEO: Kidawa-Błońska: wybory 10 maja nie mogą się odbyć 

Sasin: nie należy zmieniać terminu wyborów

W odpowiedzi na apel Kidawy-Błońskiej do bojkotu wyborów, wicepremier Jacek Sasin stwierdził w programie "Gość Wydarzeń", że "absolutnie nie należy zmieniać terminu wyborów". - Uważamy, że nie ma teraz podstaw, aby przesuwać wybory - przekonywał polityk PiS. Apel o bojkot wyborów, zgłoszony przez kandydatkę KO określił "dowodem na to, że nie radzi sobie ona z kampanią".

 

- Chciałabym, żeby pan Sasin zajął się spółkami państwa. Niech zajmie się tym, co do niego należy - odpowiedziała na słowa ministra aktywów państwowych Kidawa-Błońska. 

 

ZOBACZ: Sasin: zamiast kolejnych ograniczeń, być może żołnierze w patrolach z policją

 

Prowadzący zauważył, że u innych kandydatów opozycji wezwanie do bojkotu również nie spotkało się z entuzjazmem; Szymon Hołownia w Polsat News stwierdził, że "to nie obywatele powinni rezygnować ze swoich praw". 

 

Kidawa-Bońska odparła: - Obywatele są pozbawieni swoich praw, bo nie mogą brać udziału w procesie wyborczym.  


- Dziwię się moim kolegom z opozycji, że nie mówią głośno: te wybory muszą być przeniesione. Uważam, że presja ma sens. Musimy mówić jednoznacznie - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu. Przekonywała, że Polacy nie chcą tych wyborów. - 80 proc. Polaków mówi: nie chcemy w tym czasie wychodzić z domów - dodała.

 

"Problemem jest rząd, problemem jest Jarosław Kaczyński"


Kidawa-Błońska przekonywała również, że problemem nie jest jednak opozycja. - Problemem jest rząd, który nie potrafi poradzić sobie z tym kryzysem. Problemem jest Jarosław Kaczyński, który pod osłoną nocy wprowadza nowe zasady, łamiąc wszelkie regulaminy - powiedziała.

Argumentowała, że trzeba się zająć tym, co ważne. - Przecież "tarcza antykryzysowa", którą przygotował rząd, nie spełnia oczekiwań wszystkich Polaków, zbyt mało pomaga. I my musimy się tym zajmować - mówiła.  

Wyraziła nadzieję, że Senat poprawi ustawę, przede wszystkim w zakresie zmian dotyczących Kodeksu wyborczego, i szybko trafi ona  z powrotem do Sejmu. 


ZOBACZ: Wyborcy opozycji i PiS-u zgodni w sprawie terminu wyborów

Zapytana, czy ma pewność, że jeśli wybory odbędą się po ewentualnym wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, to nadal będzie kandydatką PO na prezydenta, Kidawa-Błońska odparła: - Tak, tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Mam pełne wsparcie partii. 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy".

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie