Zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. 54 nowe przypadki

Polska
Zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. 54 nowe przypadki
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Potwierdzono 54 nowe przypadki koronawirusa; zmarła kolejna osoba - poinformowało w niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia. W sumie zakażenie koronawirusem wykryto w Polsce u 1771 osób, zmarło 20.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 22 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 8 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz 2 osób z woj. lubelskiego.

 

"Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Raciborzu zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 82-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące." - podał resort zdrowia.

 

Był na kwarantannie po kontakcie z chorym

 

82-letni mieszkaniec gminy Sośnicowice k. Gliwic to czwarta ofiara koronawirusa w woj. śląskim. Mężczyzna zmarł w nocy z soboty na niedzielę w szpitalu w Raciborzu - podał Śląski Urząd Wojewódzki.

 

"Zmarły mężczyzna był na kwarantannie domowej po kontakcie z osobą chorą. Gdy pojawiły się ciężkie objawy zakażenia, został przewieziony do szpitala w Raciborzu. Tam też dzisiaj w nocy zmarł" - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

Zmarły w Raciborzu pacjent, który do szpitala trafił w ciężkim stanie, cierpiał też na inne schorzenia, podobnie jak trzej inni zarażeni koronawirusem mężczyźni zmarli wcześniej w woj. śląskim.

 

ZOBACZ: Hiszpanie wciąż lekceważą kwarantannę. 56 tys. mandatów w ciągu trzech dni

 

W niedzielę rano poinformowano o śmierci w bytomskim szpitalu 75-letniego mieszkańca tego miasta. Przed tygodniem w szpitalu w Tychach zmarł 83-latek ze Szczyrku, który miał wcześniej kontakt z gośćmi z Holandii. Kilka dni później poinformowano o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Cieszynie. Zaraził się od osoby z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy.

 

W niedzielę rano Śląski Urząd Wojewódzki poinformował o 22 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. śląskim. W sumie jest ich obecnie 187. W kolejnym, popołudniowym raporcie Ministerstwa Zdrowia o nowych zakażeniach, nie było osób z woj. śląskiego.

 

Kujawsko-pomorskie: 10 nowych przypadków

 

- W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne 10 przypadków zakażenia koronawirusem — poinformował w niedzielę rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

 

Wszystkie osoby, u których zakażenie potwierdzono w niedzielę, pozostaną w kwarantannie domowej, gdyż ich stan jest dobry. Osiem z nich pochodzi z Bydgoszczy, a dwie z Włocławka. To siedem kobiet i trzech mężczyzn. Ośmioro chorych jest w średnim wieku. Zakażenie nowym koronawirusem potwierdzono także u jednej osoby młodej i jednej starszej.

 

W regionie zakażone koronawirusem jest w sumie 47 osób.

 

Małopolskie: 22 osoby, 6 hospitalizowanych

 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 22 osób z Małopolski – podało biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie zanotowano 145 zachorowań.

 

Wśród zarażonych wirusem SARS-CoV-2 jest osiem osób z Nowego Sącza - starsza kobieta, młoda kobieta, dwóch młodych mężczyzn i czterech niepełnoletnich; ponadto kobieta w sile wieku z powiatu nowosądeckiego.

 

ZOBACZ: Były ambasador USA w Polsce o epidemii koronawirusa. "Gorzej niż po 11 września"

 

Chorych jest też siedmiu mieszkańców powiatu wielickiego - młoda kobieta, młody mężczyzna, dwie kobiety w sile wieku, mężczyzna w sile wieku, starsza kobieta i starszy mężczyzna.

 

Zakażenie potwierdzono również u starszego mężczyzny z Krakowa, mężczyzny w sile wieku z powiatu krakowskiego, kobiety w sile wieku z Tarnowa, mężczyzny w sile wieku z powiatu tarnowskiego, starszego mężczyzny z powiatu brzeskiego i starszego mężczyzny z powiatu bocheńskiego.

 

Większość, bo aż 16 osób z tej grupy, przebywa w izolacji domowej, sześć jest hospitalizowanych.

 

Cztery kolejne przypadki na Pomorzu 

 

Biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku poinformowało, że w województwie pomorskim są cztery kolejne przypadki zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

 

Potwierdzone przypadki dotyczą - w powiecie wejherowskim – starszej kobiety i mężczyzny wieku średnim, w Gdańsku – młodego mężczyzny oraz w powiecie nowodworskim - kobiety w wieku średnim.

 

Służby sanitarne prowadzą działania przeciwepidemiczne.

 

Zachodniomorskie: trzy przypadki

 

Na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

To starsza kobieta i starszy mężczyzna; oboje pochodzą z powiatu gryfickiego. Kobieta i mężczyzna hospitalizowani są w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie. Kolejna pacjentka, u której test w kierunku SARS-CoV-2 dał wynik pozytywny, to kobieta w średnim wieku, która w stanie stabilnym przebywa w oddziale zakaźnym – poinformowała rzeczniczka prasowa szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Natalia Andruczyk.

 

W szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie hospitalizowanych jest obecnie 29 pacjentów z potwierdzonym koronawirusem.

 

W sumie osób zakażonych koronawirusem na całym Pomorzu Zachodnim odnotowano łącznie 56. Jedna osoba zmarła.

 

Lubelskie: dwa przypadki

 

- Kolejne dwa przypadki koronawirusa wykryto w woj. lubelskim – poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

 

Strzępka podała w komunikacie prasowym, że potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu lubelskiego, który wrócił z kraju o dużej transmisji wirusa, oraz kobiety w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu hrubieszowskiego, u której źródło zakażenia nie jest jeszcze ustalone. Oboje są w dobrym stanie.

 

ZOBACZ: Nowe zakażenia koronawirusem w Watykanie. Są wyniki testu papieża Franciszka

 

Dotychczas na terenie województwa lubelskiego wykryto 101 przypadków zakażenia koronawirusem; trzy osoby zmarły, osiem wyzdrowiało.

 

Podkarpackie: pięć nowych przypadków

 

Pięć kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w woj. podkarpackim. Do tej pory w regionie u 76 osób zdiagnozowano COVID-19 – poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

 

Wśród zakażonych są dwaj mężczyźni, młody i w sile wieku, oraz młoda kobieta z powiatu mieleckiego - dodała. Pozytywny wynik testów dotyczy także starszego mężczyzny z powiatu tarnobrzeskiego i kobiety w średnim wieku z powiatu rzeszowskiego. Wszystkie osoby objęte zostały ścisłą kwarantanną.

 

Na Podkarpaciu pod nadzorem sanitarnym aktualnie pozostaje 7237 osób, a 10 tys. 993 poddano kwarantannie. Hospitalizowanych jest 84 pacjentów.

 

190 zakażonych w Łódzkiem

 

Potwierdzono osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. łódzkim – poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

 

Jak wyjaśniła, kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych, dotyczą trzech młodych kobiet, jednego dziecka, trzech młodych mężczyzn i mężczyzny w średnim wieku. Są to osoby w wieku od 11 do 49 lat.

 

Według służb wojewody w woj. łódzkim liczba osób z potwierdzonym zakażeniem wzrosła do 190. Hospitalizowanych z podejrzeniem jest 40 osób, objętych kwarantanną – 4639, a nadzorem epidemiologicznym – 2660.

 

Najwięcej osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w Łódzkiem jest: w Łodzi i powiecie łódzkim wschodnim - 93, powiecie zgierskim (20 osób) oraz bełchatowskim (16). 13 osób w powiecie opoczyńskim, 10 - w powiecie łowickim, po dziewięć w powiatach: rawskim i piotrkowskim, sześć osób w powiecie radomszczańskim, cztery osoby w powiecie tomaszowskim, po trzy osoby w powiatach skierniewickim i kutnowskim, a po jednej osobie w powiatach: pabianickim, poddębickim, brzezińskim i sieradzkim.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

ZOBACZ: Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie