Nowe zakażenia koronawirusem w Watykanie. Są wyniki testu papieża Franciszka

Świat
Nowe zakażenia koronawirusem w Watykanie. Są wyniki testu papieża Franciszka
PAP/EPA/Vatican
27 marca papież Franciszek na pustym placu św. Piotra udzielił błogosławieństwa "Urbi et Orbi".

W Watykanie przeprowadzono 170 testów na obecność koronawirusa, które potwierdziły dwa nowe przypadki infekcji, w tym wśród mieszkańca Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek - poinformował dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Podjęto wszelkie niezbędne środki ostrożności. Infekcja nie dotknęła Ojca Świętego, ani jego najbliższych współpracowników.

Rzecznik Watykanu poinformował, że pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa uzyskał urzędnik Sekretariatu Stanu, który mieszka w Domu Świętej Marty.

 

W Watykanie przeprowadzono 170 testów

 

- Przedstawiając pewne objawy, został następnie umieszczony w izolacji. W chwili obecnej jego stan zdrowia nie jest szczególnie krytyczny, ale w ramach środków zapobiegawczych został on przyjęty do rzymskiego szpitala na obserwacją, w ścisłym kontakcie z władzami Dyrekcji Zdrowia i Higieny - podał Bruni.

 

Rzecznik zaznaczył, że po otrzymaniu wyniku pozytywnego zdezynfekowano pomieszczenia, w których mieszkał i pracował zakażony, a także ustalono osoby, z którymi kontaktował się w ostatnich dniach.

 

Z przeprowadzonych badań wśród tych osób okazało się, że w Domu Świętej Marty nie ma innych zakażonych, ale stwierdzono przypadek koronawirusa u pracownika Stolicy Apostolskiej. Dotyczy on osoby, która miała bliskie kontakty z wspomnianym urzędnikiem Sekretariatu Stanu.

 

- Na wszelki wypadek, biorąc pod uwagę to dalsze ustalenie podjęto odpowiednie środki sanitarne i przeprowadzono nowe testy, łącznie z poprzednimi ponad 170, na pracownikach Stolicy Apostolskiej i mieszkańcach Domu Świętej Marty. Wszystkie te testy dały wyniki negatywne- zapewnił rzecznik Watykanu.

 

W Stolicy Apostolskiej 6 przypadków

 

Bruni poinformował, że łącznie wśród pracowników Stolicy Apostolskiej i obywateli Watykanu jest obecnie 6 przypadków zarażenia koronawirusem, ale infekcja nie dotknęła papieża Franciszka ani jego najbliższych współpracowników.

 

Wcześniej media podawały, że nowe przypadki te dotyczą mieszkającego w Domu św. Marty szefa sekcji włoskiej Sekretariatu Stanu, 58 letniego ks. prałata Gianluci Pezzoliego oraz pracującego także w sekcji włoskiej Sekretariatu Stanu 64. letniego ks. Angelo Tognoniego.

pgo/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie