Zmarła 19. osoba zakażona koronawirusem. 79 nowych przypadków

Polska
Zmarła 19. osoba zakażona koronawirusem. 79 nowych przypadków
PAP/Leszek Szymański

Testy laboratoryjne potwierdziły 79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w sumie zakażenie wykryto u 1717 osób - poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa zmarła 19. osoba - to 75-letni pacjent szpitala w Bytomiu.

Potwierdzone w niedzielę przypadki dotyczą: 22 osób z woj. śląskiego, 12 osób z woj. lubelskiego, 12 osób z woj. opolskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 6 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i podlaskiego.

 

"Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Bytomiu zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 75-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące" - podało MZ.

W sumie zakażenie koronawirusem wykryto u 1717 osób. 19 osób zmarło.

 

Trzecia ofiara koronawirusa w regionie

 

75-letni mieszkaniec Bytomia to trzecia w woj. śląskim i 19. w Polsce ofiara koronawirusa. Mężczyzna zmarł w sobotę wieczorem w bytomskim szpitalu - podał Śląski Urząd Wojewódzki. W niedzielę rano poinformowano o 22 nowych przypadkach zakażenia w regionie - w sumie jest ich już 187.

 

ZOBACZ: Epidemia koronawirusa w Wielkiej Brytanii. "Mniej niż 20 tys. zgonów będzie sukcesem"

 

Zmarły w Bytomiu 75-letni pacjent cierpiał też na inne schorzenia, podobnie jak dwaj inni zarażeni koronawirusem mężczyźni, zmarli wcześniej w woj. śląskim.

 

Przed tygodniem w szpitalu w Tychach zmarł 83-latek ze Szczyrku, który miał wcześniej kontakt z gośćmi z Holandii. Kilka dni później poinformowano o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Cieszynie. Zaraził się od osoby z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy.

 

"W ciężkim stanie w szpitalu jest kobieta z powiatu tarnogórskiego"

 

Jak poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, wśród 22 osób, u których zakażenie koronawirusem potwierdzono w niedzielę, jest m.in. 9 osób z powiatu cieszyńskiego, które zaraziły się w swoim miejscu pracy. Wszystkie przebywają w swoich domach, w dobrym stanie.

 

Część pozostałych chorych także pozostaje w izolacji domowej, inni są w szpitalach, m.in. w Częstochowie i Tychach. Stan jednej osoby jest poważny. - W ciężkim stanie w szpitalu jest kobieta z powiatu tarnogórskiego, hospitalizowana w szpitalu w Blachowni. Sanepid ustala źródło jej zakażenia - poinformowała rzeczniczka.

 

Małopolskie: 11 nowych zakażeń

 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 11 osób z Małopolski – podało w niedzielę rano biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie zanotowano 123 zachorowania.

 

ZOBACZ: Hiszpanie wciąż lekceważą kwarantannę. 56 tys. mandatów w ciągu trzech dni

 

Wśród zarażonych wirusem SARS-CoV-2 jest pięć osób z Krakowa - kobieta i dwóch mężczyzn w sile wieku, młody mężczyzna i jeden niepełnoletni. Zachorowały też cztery osoby z powiatu brzeskiego - dwie kobiety i mężczyzna w sile wieku oraz młoda kobieta. Obecność wirusa potwierdzono także u mężczyzny w sile wieku z powiatu wielickiego i starszej kobiety z Tarnowa.

 

Tylko dwie osoby z tej grupy są hospitalizowane, dziewięć przebywa w izolacji domowej.

 

Wielkopolskie: zakażony mężczyzna jest w stanie ciężkim

 

Wykryto dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce; liczba mieszkańców regionu, u których do tej pory zdiagnozowano zarażenie patogenem wzrosła do 103 – poinformował w niedzielę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Stube przekazał w komunikacie, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u mieszkanki powiatu chodzieskiego, która w dobrym stanie przebywa w domu. Kobieta miała kontakt z osobą zakażoną.

 

Zarażenie koronawirusem zdiagnozowano również u starszego mężczyzny z powiatu poznańskiego. - W stanie ciężkim jest pod opieką lekarzy ze szpitala w Koninie. Trwa ustalanie kontaktu zakażenia – podał Stube.

 

Lubelskie: 12 kolejnych zakażeń

 

Na terenie województwa lubelskiego mamy 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. W Lubelskiem odnotowano dotąd 99 zachorowań, trzy osoby zmarły, osiem wyzdrowiało.

 

Strzępka podała w komunikacie prasowym, że potwierdzone wyniki badań zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: jednej kobiety w przedziale wieku 21-40 lat, dwóch kobiet w przedziale wieku 41-60 lat, pięciu mężczyzn w przedziale wieku 21-40 lat i czterech mężczyzn w przedziale wieku 41-60 lat.

 

- Wszystkie osoby są z powiatu lubelskiego, są w stanie dobrym – zaznaczyła rzeczniczka.

 

Warmińsko-mazurskie: w sumie 56 zakażonych

 

Do 56 wzrosła liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem na Warmii i Mazurach. O 10 nowych przypadkach poinformował w niedzielę rano rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

 

Jak przekazał rzecznik, najnowsze przypadki dotyczą osób z powiatu nowomiejskiego, a powodem ich zakażenia była tzw. transmisja lokalna. - To pięć kobiet i pięciu mężczyzn. Ich stan jest dobry, są objęci kwarantanną domową - dodał.

 

Jak dotąd w powiecie nowomiejskim odnotowano łącznie 15 zachorowań, tj. najwięcej ze wszystkich powiatów w regionie. Wcześniej zakażenie koronawirusem wykryto m.in. u osoby pracującej w tamtejszym sanepidzie, funkcjonariusza powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej i komendanta powiatowego policji.

 

Opolskie: dotychczas stwierdzono 33 przypadki zakażenia

 

W województwie opolskim wykryto 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia. Wszystkie chore to mieszkanki powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

 

Jak informuje biuro prasowe wojewody, zakażonymi są kobiety z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Stan wszystkich 12 pań jest dobry. Żadna z nich nie wymaga hospitalizacji – wszystkie objęte są kwarantanną. Cztery z 12 kobiet są w wieku starszym; 8 to osoby w średnim wieku.

 

Do tej pory na terenie województwa stwierdzono 33 przypadki zakażenia.

 

Świętokrzyskie: sześć nowych przypadków

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne 6 przypadków zakażenia koronawirusem w województwie świętokrzyskim. Liczba osób chorych na Covid-19 wzrosła w regionie do 33.

 

Rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska poinformowała, że wśród sześciu chorych są trzy kobiety oraz trzech mężczyzn. W regionie 37 osób jest hospitalizowanych, 4390 jest poddanych kwarantannie, a 284 - objęte nadzorem epidemiologicznym.

 

Najwięcej, bo aż 17 przypadków zachorowań potwierdzono w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku Kamiennej. Jak dotąd otrzymano wyniki około 150 osób przebywających w placówce. Wśród chorych są pielęgniarki, lekarka, oraz pracownicy administracji szpitala.

 

W środę potwierdzono tam pierwszy przypadek śmiertelny. Zmarł 80 letni pacjent, przebywający na oddziale neurologicznym, który był ogniskiem wirusa w szpitalu.

 

W niedzielę mają być znane wyniki badań kolejnych 127 osób ze szpitala w Skarżysku-Kamiennej.

 

Ponadto przebadanych zostanie około 90 osób przebywających w zamkniętej kwarantannie w Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku. Zakażenie koronawirusem potwierdzono tam u jednego z podopiecznych.

 

Zachodniopomorskie: dwa nowe przypadki

 

Na Pomorzu Zachodnim odnotowano w niedzielę dwa kolejne zakażenia koronawirusem; to kobieta z powiatu stargardzkiego i mężczyzna z powiatu polickiego.

 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kobiety w średnim wieku z powiatu stargardzkiego - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan. Kobieta przebywa w izolacji domowej.

 

Wirus wykryto również u starszego mężczyzny z powiatu polickiego. Hospitalizowany jest obecnie w szpitalu przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie.

 

ZOBACZ: Ponad 10 tys. zgonów w związku z koronawirusem we Włoszech

 

W szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej hospitalizowanych jest obecnie 28 osób z potwierdzonym wynikiem dodatnim w kierunku SARS-CoV-2 – poinformowała rzeczniczka prasowa tej placówki Natalia Andruczyk.

 

Do oddziału zakaźnego poza starszym mężczyzną z powiatu polickiego przyjęci zostali: mężczyzna w średnim wieku z powiatu stargardzkiego, starsza kobieta z powiatu świdwińskiego i starszy mężczyzna z powiatu świdwińskiego. Wszystkie osoby są w stanie stabilnym.

 

W oddziale zakaźnym dziecięcym hospitalizowane jest także roczne dziecko, które przebywa ze swoją mamą. Jest w stanie stabilnym. Z kolei w oddziale intensywnej terapii przebywają dwie osoby w stanie ciężkim.

 

W sumie osób zakażonych koronawirusem odnotowano na Pomorzu Zachodnim 53. Jedna osoba zmarła. 

 

Podlaskie: stan zakażonego pacjenta jest dobry

 

W województwie podlaskim potwierdzono w niedzielę kolejny przypadek zakażenia koronawirusem; w sumie jest ich w regionie 27 - podał Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Chory to starszy mężczyzna, mieszkaniec powiatu zambrowskiego, który wrócił do Polski z USA.

 

"Jego stan jest dobry, przebywa w kwarantannie domowej. Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną" - podano w komunikacie.

 

Kolejny potwierdzony przypadek oznacza, że w Podlaskiem liczba osób zakażonych COVID-19 wzrosła do 27. Najwięcej potwierdzonych przypadków jednego dnia odnotowano w minioną sobotę; w sumie było to dziewięć osób w różnym wieku (w tym nastolatek). Większość z nich wróciła z zagranicy, przebywają w kwarantannie domowej, a ich stan zdrowia oceniany jest jako dobry.

 

Pomorskie: 37 osób z wirusem SARS-Cov-2

 

W niedzielę rano testy potwierdziły kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w woj. pomorskim; obecnie jest to 37 osób z wirusem SARS-Cov-2.

 

Biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku poinformowało w niedzielę rano, że w województwie pomorskim jest kolejny przypadek zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 potwierdzony pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Chodzi o powiat wejherowski. To kobieta w średnim wieku, jest w dobrym stanie.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

ZOBACZ: Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie