Hiszpania: 832 ofiary COVID-19 w ciągu doby

Świat
Hiszpania: 832 ofiary COVID-19 w ciągu doby
PAP/EPA/NACHO IZQUIERDO
W Hiszpanii zainfekowanych jest ponad 72 tys. osób

- O 832 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła do 5690. W Hiszpanii zakażonych jest ponad 72 tys. osób.

Ministerstwo zdrowia odnotowało także szybki wzrost grona pacjentów, którzy wyzdrowieli po infekcji koronawirusem. Ich liczba w ciągu ostatniej doby zwiększyła się z 9 357 do 12 285 osób.

 

Największa liczba dotychczas stwierdzonych infekcji koronawirusem dotyczy wspólnoty autonomicznej Madrytu, gdzie do sobotniego przedpołudnia zanotowano 21 520 przypadków zakażenia. W ciągu ostatnich 24 godzin nastąpił wzrost infekcji o 2 277.

 

W regionie Madrytu nastąpiło dotychczas najwięcej - 2757 - zgonów w całym kraju. Tylko podczas minionej doby zmarło tam 345 osób.

 

Prawdopodobnie zakażonych jest 10 razy więcej

 

Daniel Lopez-Acuna, były dyrektor departamentu działań medycznych w sytuacjach kryzysowych Światowej Orgaznizacji Zdrowia (WHO) ocenił w piątek, że "liczba zakażonych osób w kraju jest prawdopodobnie 10 razy wyższa od oficjalnych statystyk".

 

Lopez-Acuna powiedział na antenie hiszpańskiej rozgłośni RNE, że podawane przez rząd Hiszpanii dane dotyczące liczby przypadków koronawirusa są zaniżone.

 

ZOBACZ: Wicepremier Hiszpanii zainfekowana koronawirusem

 

Ocenił, że w kraju w dalszym ciągu nie przeprowadzono wystarczającej liczby testów, aby określić skalę epidemii.

 

- Obecnie w Hiszpanii badania na obecność koronawirusa wykonywane są tylko u tych osób, które mają ewidentne objawy tej choroby - dodał Lopez-Acuna i dodał, że takie metody diagnozowania Covid-19 "maskują stan faktyczny".

 

Potrzebna "masowa liczba testów"

 

Były wysoki urzędnik WHO oświadczył, że dopiero przy "masowej liczbie" wykonanych testów będzie można opracować rzeczywistą mapę zachorowań w kraju i "podjąć skuteczniejsze działania, aby przerwać cykl zakażeń".

 

W piątek przed południem ministerstwo zdrowia Hiszpanii poinformowało, że w ciągu ostatniej doby liczba zakażeń w tym kraju wzrosła o 7876 nowych przypadków, do ponad 64 tys. Pomiędzy czwartkowym a piątkowym przedpołudniem przybyło też 769 zgonów. Ich łączna liczba wynosi 4858.

 

ZOBACZ: Kolejny smutny rekord w Hiszpanii. 769 ofiar koronawirusa w ciągu doby

 

Od ponad tygodnia liczni politycy i komentatorzy w Hiszpanii krytykują rząd Pedra Sancheza w związku z niedoborami środków ochronnych do walki z koronawirusem, a także testów pozwalających szybko ustalić infekcję Covid-19.

 

W piątek dziennik "El Mundo" potwierdził w ministerstwie zdrowia Hiszpanii, że służby sanitarne tego kraju sprowadziły do kraju ponad 50 tys. bezużytecznych testów do badania koronawirusa. W czwartek gazeta informowała, że liczba wadliwych testów wynosi 8 tys. sztuk.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie