W południe zdalne posiedzenie Sejmu. Pojawiły się pierwsze trudności z logowaniem

Polska
W południe zdalne posiedzenie Sejmu. Pojawiły się pierwsze trudności z logowaniem
PAP/Leszek Szymański
Na piątek zaplanowano pierwsze posiedzenie Sejmu online

"Próba logowania do systemu głosowania zdalnego. Przesłany kod nie działa, telefon do zgłaszania problemów (1 na 460 połów) zajęty" - pisze wiceszefowa klubu Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer. "Zostały dwie godziny do pierwszego głosowania. Trzeba mieć nadzieję, że wystarczą" - dodaje Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Lubnauer informuje dalej, że to próbne głosowania. "Tamte kody okazały się nieprawidłowe, a teraz już nieaktualne. Testowanie przełożono na 10:30" - wyjaśniła. "Ale czy widział ktoś poważny, zdalny system, który testuję się w dniu wdrażania?" - pytała Lubanuer.

 

 

"Szkolenie ze zdalnego głosowania trwa. Na podany jeden numer sejmowy, dzwoni teraz 460 posłów bo po wpisaniu hasła z smsa cały czas info jak z obrazka. W sumie NIE DZIAŁA to dobry pomysł na zespół rockowy" - oceniła Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica).

 

Krzysztof Śmiszek (Lewica) informuje natomiast, że kody do logowania już działają.

 

"Próba logowania do systemu głosowań online... Telefon do zgłaszania problemów oczywiście zajęty" - pisze Barbara Nowacka (KO).

 

Część posłów w sali plenarnej, część na tabletach

 

- Służby teleinformatyczne Sejmu są postawione w stan najwyższej gotowości i mobilizacji. Liczymy, że uda się całość zorganizować bez kłopotów. Warto też zaapelować o dobrą współpracę do posłów - mówił  dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

 

Grzegrzółka powiedział, że w piątek praca Sejmu będzie odbywać się w sposób w dużej części analogiczny do obrad czwartkowych - posłowie zajmą miejsca w sali plenarnej i 11 salach na terenie parlamentu.

 

Jak dodał, w sali plenarnej pojawić się ma 42 posłów, czyli o jednego więcej niż w czwartek. Dodatkowe miejsce dostała Konfederacja (PiS 20 posłów, KO 12, Lewica 4, PSL 3, Konfederacja 2, niezrzeszony 1).

 

Z sejmowego harmonogramu wynika, że rozpoczęte w czwartek obrady mają zostać wznowione w południe i potrwać do godz. 18. Na godz. 16 zaplanowano głosowania, a pomiędzy 14:30 a 16:00 ma odbyć się przerwa.

 

Czym zajmie się Sejm?

 

Sejm zajmie się dziś propozycją tzw. tarczy antykryzysowej - pakietem regulacji, przygotowanych przez rząd w celu łagodzenia skutków pandemii koronawirusa.

 

W czwartek Sejm przyjął zmiany w regulaminie izby, umożliwiające obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana umożliwi przeprowadzenie obrad i głosowań zdalnie.

 

ZOBACZ: Szwedzi otwarci na... koronawirusa. Nie zamknęli nawet granic

 

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty specustawy, ustawy o pomocy publicznej oraz nowelizacji ustawy o systemie instytucji rozwoju. Projektowane regulacje zawierają m.in. zwolnienie ze składek na ZUS przez 3 miesiące dla pracujących w mikrofirmach i samozatrudnionych, świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, świadczenie dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy.

 

Pakiet zawiera też rozwiązania finansowe, jak np. umożliwienie gminom odstąpienia od pobierania podatku od nieruchomości, przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, gwarancje de minimim i dopłaty do odsetek z BGK, fundusze płynnościowe.

 

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie