Sejm w dobie koronawirusa. Posłowie zdecydują ws. tarczy antykryzysowej

Polska
Sejm w dobie koronawirusa. Posłowie zdecydują ws. tarczy antykryzysowej
PAP/Leszek Szymański

W piątek Sejm wznowił przerwane w czwartek obrady, wznowił w wyjątkowej odsłonie, bo głosowania mają odbyć się online. To pierwszy raz w historii, gdy większość posłów uczestniczy w obradach zdalnie. - Proszę Sejm, żeby w zgodzie przyjął Tarczę Antykryzysową; musimy działać błyskawicznie - zaapelował premier Mateusz Morawiecki. Opozycja zgłosiła ponad 250 poprawek. Zarządzono przerwę do godz. 21.

Po drugim czytaniu projektu ustaw marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że do ustaw tarczy antykryzysowej zgłoszono 257 poprawek. Dodała, że Sejm przystąpi do trzeciego czytania projektów ustaw tarczy antykryzysowej po doręczeniu tych poprawek posłom.

 

Następnie marszałek Sejmu ogłosiła przerwę w obradach Izby do godziny 21. - Ale może się okazać, że przy tak wielkiej liczbie poprawek - prawie 260 - możemy się spotkać znacznie później -powiedziała.

 

Na sali plenarnej jest ograniczona liczba posłów - przedstawiciele każdego klubu i koła; pozostali posłowie mają możliwość udziału w posiedzeniu zdalnie.

 

ZOBACZ: W południe zdalne posiedzenie Sejmu. Pojawiły się pierwsze trudności z logowaniem

 

Ponadto w sali plenarnej są przedstawiciele rządu, których reprezentacja zmienia się w czasie posiedzenia. Różnica w stosunku do obrad czwartkowych polegać na sposobie głosowania - będzie się odbywało się w formie elektronicznej, a nie przez podnoszenie rąk.

 

Głosowanie za pomocą tabletów

 

Posłowie, którzy będą głosować w sali plenarnej, będą oddawać głos za pomocą karty, czyli klasycznie, natomiast ci którzy będą w 11 salach i poza Sejmem, będą głosować za pomocą tabletów. Będzie to system głosowania online. By z niego skorzystać, poseł będzie musiał zalogować się przez stronę internetową, gdzie będzie musiał wpisać swój login i hasło. W ten sposób dostanie dostęp do systemu.

 

Podczas obrad będą mogli zabrać głos także ci, którzy są np. w domu, łącząc się z salą obrad na zasadzie telekonferencji przez aplikację na poselskim telefonie komórkowym. Najpierw jednak będą musieli wyrazić chęć zgłoszenia się do dyskusji, a jak ten głos zostanie im przyznany, wypowiedzą się na zasadzie połączenia wideo.

 

ZOBACZ: Posłowie w maskach i rękawiczkach. Sejm w czasie koronawirusa

 

Tak jak w czwartek transmisja z sali plenarnej i 11 pozostałych sal będzie się odbywać na stronie internetowej Sejmu i na sejmowym kanale w serwisie YouTube. Jeżeli ktoś będzie zabierał głos przez wideołącza, jego wypowiedź będzie widoczna na telebimie w sali plenarnej.

 

Środki ostrożności w Sejmie

 

W Sejmie obowiązują środki ostrożności: posłowie otrzymają maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne, będą mieli mierzoną temperaturę.

 

Pracę i głosowanie "z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej" umożliwią posłom przyjęte przez Sejm w czwartek zmiany w regulaminie Sejmu. W myśl zmian o przyjęciu trybu zdalnych obrad decyduje marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów. Kancelaria Sejmu ma zapewnić wszystkim posłom dostęp do środków elektronicznych.

 

Zgodnie ze zmienionym regulaminem, posłowie, którzy będą pracować zdalnie, będą mogli potwierdzać swoją obecność przez zalogowanie się w systemie. Wystąpienia posłów mają być ograniczone czasowo, w zależności od typu do 3, 5 lub 15 minut (wystąpienie w imieniu klubu). Poseł będzie mógł zabrać głos tylko raz. Z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej będą też mogły odbywać się posiedzenia Prezydium Sejmu, Konwentu Seniorów, komisji i podkomisji. Urzędowym zapisem posiedzeń Sejmu, komisji i podkomisji będzie "zapis audiowizualny", obrady też będą stenografowane.

dk/prz/zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie