10 maja przy urnach wyborcy Dudy. Wygrałby on w pierwszej turze

Polska
10 maja przy urnach wyborcy Dudy. Wygrałby on w pierwszej turze
PAP/ Wojciech Olkuśnik
Gdyby wybory odbyły się 10 maja, Andrzej Duda wygrałby w pierwszej turze. Tak wynika z najnowszego sondażu

Jeśli wybory prezydenckie odbędą się bez zmian - 10 maja - Andrzej Duda dostanie w I turze aż 65 proc. głosów; jeśli wybory będą już po epidemii - 44 proc. - pisze "Gazeta Wyborcza" o wynikach sondażu Kantar wykonanego na jej zlecenie. Frekwencja 10 maja może wynieść 31 proc.

Według "GW" mimo trwającej epidemii głównie wyborcy Andrzeja Dudy odważą się pójść do urn i zagłosować. Małgorzata Kidawa-Błońska miałaby otrzymać 10 proc. a pozostali kandydaci pomiędzy 4 a 6 proc.

 

ZOBACZ: 43 proc. poparcia dla Andrzeja Dudy, prawie połowa mniej dla Kidawy-Błońskiej. Sondaż prezydencki

 

Z sondażu wynika - pisze "GW" - że decyzja Prawa i Sprawiedliwości, by przeprowadzić wybory prezydenckie podczas epidemii koronawirusa, budzi ogromny sprzeciw - 73 proc. Polaków popiera ich przełożenie na później - z powodu epidemii. Tylko 19 proc. uważa, że powinny się odbyć 10 maja - podała gazeta w czwartkowym wydaniu.

 

Z wyników sondażu wynika, że jeśli wybory odbędą się w terminie, to obecny prezydent otrzymałby 65 proc. głosów.

 

Po epidemii potrzebna druga tura

 

Gdyby wybory przeniesiono na termin po epidemii, Andrzej Duda mógłby - zgodnie z sondażem, liczyć w pierwszej turze na wynik o 21 punktów proc. niższy - 44 proc. i do rozstrzygnięcia wyścigu do Pałacu Prezydenckiego potrzeba byłaby druga tura.

 

Według sondażu dla "GW" Duda miałby zmierzyć się w niej z Kidawą-Błońską, która w późniejszych wyborach uzyskałaby 19 punktów proc. przed innymi kandydatami - Władysławem Kosiniakiem Kamyszem (8 proc.), Robertem Biedroniem i Szymonem Hołownią (po 7 proc.) i Robertem Bosakiem (5 proc.). Frekwencja miałaby wynieść 61 proc.

 

ZOBACZ: Prawie połowa głosów dla PiS, na podium KO i Lewica. Sondaż CBOS

 

Według sondażu w drugiej turze wyborów w przesuniętym terminie przewagę z 53 proc. głosów miałby obecny prezydent, a 39 proc. Kidawa-Błońska, jednak 8 proc. uczestników sondażu jest niezdecydowanych - wynika z czwartkowej publikacji "GW".

 

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar dla "GW" w dniach 23-24 marca, CATI, próba tysiąca osób reprezentatywna dla populacji 18+.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie