Prawie połowa głosów dla PiS, na podium KO i Lewica. Sondaż CBOS

Polska
Prawie połowa głosów dla PiS, na podium KO i Lewica. Sondaż CBOS
Polsat News/ zdjęcie ilustracyjne
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w połowie marca 49 proc. badanych głosowałoby na PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w połowie marca 49 proc. badanych głosowałoby na PiS - wynika z sondażu CBOS. 21 proc. deklaruje poparcie dla KO, 8 proc. - na Nową Lewicę, a po 7 proc. - na Koalicję Polską (PSL i Kukiz15) i Konfederację.

CBOS zastrzega, że marcowe badanie rozpoczęło się jeszcze przed wprowadzeniem w naszym kraju nadzwyczajnych środków prewencyjnych związanych z epidemią koronawirusa.

 

"Sytuacja w trakcie realizacji sondażu zmieniała się bardzo dynamicznie, a respondenci udzielający odpowiedzi w ostatnich dniach trwania badania robili to w innych okolicznościach niż odpowiadający jako pierwsi. Z tego powodu wyniki przedstawione niżej trzeba traktować z dużą ostrożnością" - zaznaczono.

 

ZOBACZ: Najnowszy sondaż. Jedno z ugrupowań na granicy progu wyborczego

 

Z sondażu wynika, że tak jak w lutym, w hipotetycznych wyborach parlamentarnych w połowie marca chciałoby wziąć udział blisko cztery piąte dorosłych Polaków (79 proc.). Od stycznia odsetek tego rodzaju deklaracji praktycznie się nie zmienia. 10 proc. badanych nie jest pewnych, czy wzięłoby udział w tym głosowaniu; 11 proc. deklaruje, że nie uczestniczyłoby w wyborach parlamentarnych.

 

Wzrost poparcia w związku z działaniami rządu ws. koronawirusa

 

Zdaniem CBOS pojawienie się realnego zagrożenia zdrowia i życia Polaków oraz energiczne działania rządu w celu przeciwdziałania temu zagrożeniu przyczyniły się zapewne do wyraźnego wzrostu poparcia dla rządzącej koalicji. W pierwszej połowie marca na PiS wraz z koalicjantami chciałaby oddać głos niemal połowa uprawnionych do głosowania (49 proc.), o 5 punktów procentowych więcej niż w lutym.

 

Na drugim miejscu rankingu znalazła się Koalicja Obywatelska popierana przez 21 proc. dorosłych Polaków. W porównaniu z ubiegłym miesiącem poparcie dla najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego obniżyło się o 3 punkty procentowe.

 

Na trzecim miejscu, z minimalną przewagą nad konkurentami, znalazły się ugrupowania lewicy: Nową Lewicę – partię, która powstaje z połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny – oraz Lewicę Razem popiera 8 proc. zdeklarowanych wyborców, nieznacznie mniej niż przed miesiącem.

 

Poza podium Konfederacja i PSL

 

Po 7 proc. respondentów, zapowiadających swój pewny udział w tym głosowaniu, chciałoby oddać swój głos na Konfederację oraz PSL-Koalicję Polską. W porównaniu z ubiegłym miesiącem oba bloki polityczne nieznacznie zyskały, przy czym w minimalnie większym stopniu PSL-Koalicja Polska (wzrost o 2 punkty procentowe), niż Konfederacja (wzrost o 1 punkt).

 

ZOBACZ: Sondaż: Duda ma najlepszą kampanię wyborczą. Kosiniak-Kamysz przed Kidawą-Błońską

 

W stosunku do lutego obniżył się odsetek niezdecydowanych wyborców, w tym miesiącu 8 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów nie wie, na którą partię oddałoby swój głos. W porównaniu z ubiegłym miesiącem oznacza to spadek o 3 punkty procentowe. Mimo liczbowo zauważalnego wzrostu poparcia dla rządzącej koalicji, zmiana w jej notowaniach okazuje się nieistotna statystycznie, podobnie nieistotne są zmiany w poparciu dla pozostałych ugrupowań.

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–15 marca 2020 roku na liczącej 919 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie