Wszystkie kraje Schengen poza Irlandią zamknęły granice zewnętrzne

Świat
Wszystkie kraje Schengen poza Irlandią zamknęły granice zewnętrzne
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Nadzwyczajne środki mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Europie

Wszystkie kraje UE i strefy Schengen poza Irlandią zamknęły swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. 12 państw UE przywróciło tymczasowe kontrole na granicach wewnątrz Schengen.

To nadzwyczajne środki, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Europie.

 

Decyzję o wprowadzeniu skoordynowanych, tymczasowych ograniczeń dla podróży do Schengen podjęli w ubiegłym tygodniu szefowie państw i rządów krajów UE. Ich wdrożenie należy do poszczególnych krajów członkowskich, bo kompetencje w tym zakresie nie zostały przeniesione na poziom wspólnotowy.

 

ZOBACZ: Posłowie zagłosują zdalnie? Prezydium Sejmu podjęło decyzję

 

- Jeśli chodzi o decyzje o podróżach do UE, które nie są niezbędne, to wszystkie kraje członkowskie za wyjątkiem Irlandii oraz wszystkie kraje należące do strefy Schengen podjęły środki wdrażające te restrykcje - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Adalbert Jahnz.

 

Dlaczego Irlandia nie?

 

Do strefy Schengen poza 22 państwami UE należą również cztery kraje spoza Unii: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Sytuacja Irlandii, która wprawdzie jest poza Schengen, ale stosuje część jej dorobku prawnego, jest inna niż pozostałych państw UE ze względu na wspólny obszar podróży z Wielką Brytanią. Dublin musi porozumieć się z Londynem, aby wprowadzić ograniczenia.

 

ZOBACZ: "Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Zakaz wychodzenia z domów"

 

Zamknięcie granic zewnętrznych UE dla podróży, które nie są niezbędne, jest tymczasowe. Zgodnie z ustaleniami przywódców UE ma ono obowiązywać 30 dni. Technicznie to każde z państw będzie samo znosiło te restrykcje, ale - jak zaznaczył rzecznik KE - będzie się to działo w skoordynowany sposób.

 

Niezależnie od tego część państw należących do Schengen postanowiło przywrócić kontrole graniczne wewnątrz obszaru. Z informacji przekazanych we wtorek przez KE wynika, że na razie takie działania notyfikowało 12 państw UE i dwa kraje stowarzyszone.

 

Chodzi o Austrię, Węgry, Czechy, Szwajcarię, Danię, Polskę, Litwę, Niemcy, Estonię, Norwegię, Portugalię, Hiszpanię, Finlandię i ostatnio również Belgię.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie