Już nie okłamiesz lekarza ws. kwarantanny. Informacja pojawi się w systemie eWUŚ

Polska
Już nie okłamiesz lekarza ws. kwarantanny. Informacja pojawi się w systemie eWUŚ
PAP/Wojtek Jargiło
System eWUŚ będzie sukcesywnie zasilany kolejnymi danymi

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawi się informacja o kwarantannie. Dzięki tej zmianie lekarze będą wiedzieć czy pacjent, który zgłosił się na wizytę, nie podlega aktualnie kwarantannie. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo zarówno personelu medycznego, jak i pozostałych pacjentów.

Zmianę w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zapowiedział Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

- Przygotowujemy specjalny znacznik w systemie eWUŚ, który będzie wskazywał, czy pacjent jest objęty kwarantanną - zapowiedział prezes NFZ.


ZOBACZ: 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

To szczególnie ważna informacja dla lekarzy, do których zgłaszają się pacjenci. Do tej pory medycy opierali się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta. Teraz dane o objęciu kwarantanną, oraz terminie jej zakończenia będą dostępne również w eWUŚ.

 

Dla bezpieczeństwa lekarzy i pacjentów


Nowa funkcjonalność znacznie zwiększy bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów. Zdarzało się bowiem, że pacjenci nie mówili prawdy o swoim stanie zdrowia, narażając na ryzyko zarażenia samych lekarzy, ale także inne osoby oczekujące wraz z nimi na wizytę. Przez takie zachowanie zamykane były całe poradnie, czy oddziały szpitalne.

 

ZOBACZ: Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Znamy szczegóły

 

- Bezpieczeństwo lekarzy jest dzisiaj kluczowe, dlatego doskonalimy system eWUŚ, aby zapewnić im zweryfikowane informacje i tym samym większą ochronę - dodał prezes Niedzielski.

System eWUŚ będzie sukcesywnie zasilany kolejnymi danymi.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie