Z powodu epidemii koronawirusa spada liczba policyjnych interwencji

Polska
Z powodu epidemii koronawirusa spada liczba policyjnych interwencji
PAP/Darek Delmanowicz

W związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem liczba zdarzeń drogowych spadła nawet o 60 proc. - poinformował w poniedziałek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że ostatniej doby odnotowano 50 proc. spadek policyjnych interwencji.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji podkreślił, że koronawirus ma istotny wpływ na codzienną służbę policjantów. Jak zaznaczył, dotyczy to wszystkich pionów w policji. W przypadku liczby zdarzeń drogowych policjanci odnotowują nawet 60-proc. spadek.

 

- Wprawdzie ostatnie dni to widoczny wzrost liczby kierujących, co można śmiało tłumaczyć unikaniem środków komunikacji publicznej przez mieszkańców Warszawy. Widzimy jednak spokojniejszy styl jazdy - ocenił nadkom. Sylwester Marczak.

 

"Pracy nie brakuje"

 

Dodał, że ostatniej doby Komenda Stołeczna Policji odnotowała poniżej tysiąca interwencji, podczas gdy zazwyczaj liczba interwencji przekracza dziennie nawet 2 tys.

 

- Oczywiście pracy nie brakuje. Przede wszystkim związana jest ona z licznymi kontrolami osób objętych kwarantanną. Z godziny na godzinę przybywa nam nowych osób w kwarantannie, zbliżamy się już do liczby 8 tys. - zaznaczył Marczak.

 

ZOBACZ: Koronawirus zaraźliwy już przed wystąpieniem objawów zakażenia

 

Podkreślił, że policjanci zbierają najważniejsze informacje i przekazują je dalej, tak by osobom objętym przymusową kwarantanną nie zabrakło podstawowych produktów, w szczególności leków. Dodał, że od niedzieli działania policjantów z garnizonu stołecznego wspomaga ponad 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Rzecznik zaznaczył, że policjanci podczas służby spotykają się z sympatią i szacunkiem, ze strony wielu osób. - Za to wszystko bardzo dziękujemy i działamy dalej - powiedział. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie kwarantanny.

 

- Pozostałych zachęcam również do unikania miejsce gromadzenia się osób. Przeanalizujmy raz jeszcze wszystkie informacje, które napływają do nas z Europy i ze świata i zobaczmy jak ważna jest kwarantanna. Bez względu na to ile mamy lat, gdzie pracujemy, nasze działania mają sens wtedy, gdy działamy razem - powiedział rzecznik KSP.

 

Kary za nieprzestrzeganie kwarantanny

 

W piątek rząd w związku z wprowadzeniem stanu epidemii podwyższył kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy osoba poddana kwarantannie przebywa w domu.

 

W czwartek wieczorem Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło proces udostępniania aplikacji "Kwarantanna domowa". Można ją pobrać z App Store lub Google Play.

 

ZOBACZ: 15 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

 

SMS zachęcający do pobrania aplikacji do osób objętych kwarantanną wysyła resort cyfryzacji. Otrzymanie wiadomości oznacza, że dane osoby objęte kwarantanną są w bazie MC i że mogą rozpocząć korzystanie z aplikacji.

 

Aplikacja umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta kwarantanną oraz podstawową ocenę stanu zdrowia. Daje również możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze.

 

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie