"Słyszałem wiele głosów przedsiębiorców na temat rządowego programu. Nie nadają się do cytowania"

Polska
"Słyszałem wiele głosów przedsiębiorców na temat rządowego programu. Nie nadają się do cytowania"
Polsat News
Adam Szłapka gościem Piotra Witwickiego w "Graffiti"

- Słyszałem bardzo wiele głosów przedsiębiorców na temat tego programu ("tarcza antykryzysowa" - red.), ale żaden nie nadaje się do cytowania - powiedział w "Graffiti" przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka.

- Przede wszystkim, to co jest naprawdę potrzebne przedsiębiorcom to to, żeby ich zwolnić z danin publicznych na czas epidemii, przede wszystkim z ZUS - powiedział polityk.

 

ZOBACZ: Morawiecki dla CNN: plan ochrony gospodarki będzie skuteczny

 

- Po długiej dyskusji, obliczeniach, ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r. - poinformował w sobotę prezydent. Pytany o tę propozycję, Szłapka pytał: "wiemy, ile będzie trwała epidemia?"

 

"Władza nie ma pomysłu, jak pomóc naprawdę przedsiębiorcom"

 

- Tam jest bardzo wysoki próg przychodów - 50 proc. Pytanie jak to będzie liczone, bo tego nie wiemy. Z tego co słyszałem, to ma być liczony spadek przychodów w stosunku z lutego do marca. Wiemy, że luty jest najkrótszym miesiącem, od połowy lutego mamy już do czynienia z pandemią. Mam poczucie, że władza nie ma pomysłu, jak pomóc naprawdę przedsiębiorcom, tylko szuka obejść, żeby ogłosić coś bardzo fajnego, PR-owego, ale żeby za tym nic się nie kryło - powiedział szef Nowoczesnej.

 

Szłapka podkreślił, że należy zwolnić przedsiębiorców z danin publicznych na cały czas trwania epidemii. - Bez żadnych ograniczeń biurokratycznych, dla wszystkich, którzy w stosunku do zeszłego roku stracili, powiedzmy, ok. 20 proc przychodów. Taki był nasz postulat i to jest szczególnie ważne - mówił polityk w rozmowie z Piotrem Witwickim.  

 

ZOBACZ: Zakażony poseł: to trudna lekcja dla nas i dla mnie osobiście

 

Zapytany, czy opozycja poprze rozwiązania rządowe, Szłapka odparł, że "chciałby zobaczyć te rozwiązania". - Ja nie mówię o zapowiedziach prezydenta czy minister Emilewicz, że będzie zwolnienie z ZUS, na razie tego nie wiemy w rozwiązaniu ustawowym. Na razie wiemy o odroczeniu, więc w takiej formule to jest nie do przyjęcia, bo to jest jak policzek dla przedsiębiorców - dodał szef Nowoczesnej.  

 

WIDEO: cała rozmowa z Adamem Szłapką

 

 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy". 

luq/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie