Sanatoria przestają działać. Będą przygotowane na prowadzenie kwarantanny zbiorowej

Polska
Sanatoria przestają działać. Będą przygotowane na prowadzenie kwarantanny zbiorowej
PAP/Wojtek Jargiło
Pusty Park Zdrojowy w Nałęczowie, jednym z polskich uzdrowisk

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii zaprzestaje się udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe pacjentom przebywającym w sanatoriach - wskazało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W poniedziałek ostatni sopoccy kuracjusze opuszczali ośrodki.

Także Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał, że zobowiązuje się świadczeniodawców do zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe, pacjentom przebywającym na takim leczeniu.

 

- Dziś, ostatni, pojedynczy kuracjusze opuszczają sanatoria. (…) Szkoda, że przyjechali, bo apelowaliśmy, by zamknięcie sanatoriów odbyło się wcześniej. Dostosowaliśmy się do nowych wymogów. Dwa sopockie sanatoria będą przygotowane na prowadzenie kwarantanny zbiorowej - mówiła wiceprezydent miasta Magdalena Czarzyńska-Jachim.

 

ZOBACZ: Pacjenci w sanatoriach wysyłani do domów. Powodem koronawirus

 

Jak dodała, w każdej z placówek jest około 80 pokoi. - Miejscami dysponuje wojewoda pomorski. My jako miasto zgłaszamy obiekt, oddajemy go do dyspozycji - zaznaczyła.

 

- Przygotowane są miejsca hotelowe, zabezpieczone też miejsca pracy kuchni. Ewentualne osoby skierowane na kwarantannę będą ją odbywać w pokojach, odizolowani od innych, z zapewnieniem wyżywienia - wyjaśniła Czarzyńska-Jachim.

 

WIDEO: wiceprezydent Sopotu o tamtejszych sanatoriach

 

Pomoc w zorganizowaniu powrotu

 

NFZ zwrócił się z prośbą o udzielenie wszelkiej pomocy pacjentom, która przyczyni się do ich bezpiecznego i sprawnego powrotu do miejsca zamieszkania. Chodzi o umożliwienie kuracjuszom korzystania z pokoi i posiłków do czasu zorganizowania przez nich transportu powrotnego do domu oraz pomoc przy zakupie drogą elektroniczną biletów powrotnych.

 

ZOBACZ: Co oznacza stan epidemii? Możliwe wyznaczenie "strefy zero"

 

Ci sopoccy z proponowanej pomocy w zorganizowaniu powrotu nie skorzystali.

 

Wcześniej, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, od 14 marca 2020 r. w uzdrowiskach nie przyjmowano nowych pacjentów. Ale ci, którzy rozpoczęli leczenie uzdrowiskowe przed tą datą, mogli je kontynuować, licząc się z pewnymi ograniczeniami.

ac/luq/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie