Kosiniak-Kamysz: prezydent powinien przestać lansować się na koronawirusie

Polska
Kosiniak-Kamysz: prezydent powinien przestać lansować się na koronawirusie
PAP/Paweł Supernak

Prezydent powinien przestać lansować się na koronawirusie; to rząd ma pełne kompetencje w podejmowaniu decyzji - apelował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców przedstawił też niektóre pomysły PSL w związku z konsekwencjami epidemii, w tym zaprzestanie poboru ZUS-u, PIT-u i CIT-u.

Na godz. 12 w poniedziałek zostało zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Przez posiedzeniem na briefingu lider PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się apelem do ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy.

 

"Nie udawajmy, że wszystko wynika z inicjatywy prezydenta"

 

- To rząd ma pełne kompetencje w podejmowaniu decyzji. Szczególne kompetencje po wprowadzeniu stanu epidemii ma minister zdrowia i nie należy im przeszkadzać w podejmowaniu różnych działań. To sztab kryzysowy w rządzie prowadzi działania związane z walką z koronawirusem, ma na to wpływ również opozycja, która w Sejmie będzie pracować nad ustawą antykryzysową, ale pan prezydent powinien przestać lansować się na koronawirusie - mówił.

 

- Nie udawajmy teraz, że wszystko, co jest proponowane wynika z inicjatywy pana prezydenta, bo takie można mieć wrażenie po ostatnich dniach, że gdyby nie zdanie pana prezydenta, to żadnej ustawy rząd by nie przedstawił - dodał.

 

ZOBACZ: Ponad dwa miliony podpisów poparcia dla Andrzeja Dudy. "Daliśmy radę"

 

Kosiniak-Kamysz poinformował, że PSL w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego przedstawi swoje propozycje dla przedsiębiorców i pracowników, wśród których będzie m.in. zwolnienie z ZUS-u, PIT-u i CIT-u dla wszystkich, nie tylko dla mikroprzedsiębiorców.

 

Lider ludowców podkreślił, że rozwiązanie to oznaczałoby natychmiastowe zaprzestanie poboru składek i podatków, a w efekcie ich umorzenie. Wśród kolejnych propozycji wymienił oferowanie nieoprocentowanego kredyt z BGK i uspólnioną linię działania wszystkich banków, wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia we wszystkich firmach niezależnie od formy zatrudnienia.

 

Pakiet antykryzysowy

 

Podkreślił, że zapisami projektowanego pakietu antykryzysowego, zwanego "tarczą antykryzysową", powinni być objęci rolnicy i ogrodnicy. W tym kontekście Kosiniak-Kamysz poinformował, że w trakcie RBN zgłosi propozycje: podniesienia zasiłku chorobowego do 50 zł od każdego dnia, analogiczny zasiłek opiekuńczy w KRUS, jak w ZUS.

 

Wśród innych priorytetów i pomysłów lider PSL wymienił kwestię rekompensat dla samorządów w związku ze zwolnieniem mieszkańców z płacenia czynszu na czas epidemii. - Jeżeli ta tarcza nie będzie tytanowa, a na razie jest tekturowa, to nie będzie szansa na wyjście z kryzysu - ocenił.

 

ZOBACZ: Połowa badanych chce głosować na Dudę. Kosiniak-Kamysz goni Kidawę-Błońską

 

Kosiniak-Kamysz poinformował, że ludowcy nie otrzymali jeszcze przed posiedzeniem RBN gotowego projektu pakietu antykryzysowego.

 

Lider PSL stwierdził, że pomysły opozycji, w tym w sprawie składek na ZUS, są pomijane, ale znajdują uwagę, gdy zgłosi je prezydent. - Jeżeli ktoś będzie dalej w tak cyniczny sposób wykorzystywał koronawirusa do lansowania siebie, to naprawdę przegra wszystkie wybory, niezależnie kiedy się one będą odbywać - powiedział Kosiniak-Kamysz.

 

- Koniec tego lansowania, czas do pracy, to spotkanie na RBN-ie i taką miarą wiarygodności prezydenta będzie to, czy po tym spotkaniu wyjdzie pan premier i ogłosi różnego rodzaju ustalenia - dodał.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie