Rzecznik PKW: wybory uzupełniające i przedterminowe przebiegły bardzo spokojnie

Polska
Rzecznik PKW: wybory uzupełniające i przedterminowe przebiegły bardzo spokojnie
PAP/Darek Delmanowicz
Głosowanie w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5 w Muninie w gminie Jarosław na Podkarpaciu, w gminie Jarosław.

Wybory uzupełniające i przedterminowe, które odbyły się w niedzielę w sześciu gminach, przebiegły bardzo spokojnie, nie odnotowano incydentów - powiedział rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski.

W niedzielę odbyły się samorządowe wybory uzupełniające do rad: gminy Pątnów (łódzkie), gminy Strzelce Wielkie (łódzkie), gminy Smyków (świętokrzyskie) oraz rady miejskiej w Białej Piskiej (warmińsko-mazurskie), a także wybory przedterminowe wójtów gminy Wierzchlas (łódzkie) i gminy Jarosław (podkarpackie).

 

Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski powiedział wieczorem, że lokale wyborcze zostały już zamknięte, wybory przebiegały bardzo spokojnie, nie odnotowano incydentów.

 

W związku z epidemią koronawirusa członkowie obwodowych komisji wyborczych byli wyposażeni w środki higieny - rękawiczki oraz maski. Ponadto, w lokalach wyborczych znajdowały się płyny dezynfekujące, a wyborcy korzystali z jednorazowych długopisów. Podczas głosowania przestrzegano, by w lokalach nie znajdowało się zbyt dużo osób, a wyborcy zachowywali bezpieczny odstęp od siebie.

 

Ostateczna frekwencja niedzielnych wyborów będzie znana w poniedziałek. Jeśli chodzi zaś o frekwencję cząstkową, Grzelewski poinformował, że w gminie Jarosław, gdzie wybierano wójta, o godzinie 18 wyniosła ona 28 proc. W innych gminach - jak przekazał - frekwencja była niższa, oscylowała w granicach 6-8 proc. Rzecznik PKW zwrócił uwagę, że wybory uzupełniające dotyczą często tylko jednej osoby, w związku z czym frekwencja w tych wyborach rzadko jest wysoka.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie