Radykalna decyzja włoskiego rządu. "Musimy wytrzymać, by uchronić wszystkich, których kochamy"

Świat
Radykalna decyzja włoskiego rządu. "Musimy wytrzymać, by uchronić wszystkich, których kochamy"
PAP/EPA/CHIGI PALACE / HANDOUT
Premier Włoch Giuseppe Conte

Premier Włoch Giuseppe Conte w sobotę wieczorem ogłosił decyzję o wstrzymaniu na całym terytorium kraju wszelkiej działalności produkcyjnej , która nie jest niezbędna. To kolejny krok zaostrzający walkę z epidemią koronawirusa.

O kolejnym rozporządzeniu szef rządu poinformował w dniu, w którym bilans zmarłych osób zakażonych koronawirusem wzrósł o prawie 800 osób do 4825, a zachorowań o ponad 4800.

 

ZOBACZ: "Musicie zrozumieć, że to nie jest zabawa". Apel zakażonego Włocha

 

Ogłoszona decyzja oznacza zamknięcie w całych Włoszech wszystkich fabryk i zakładów produkcyjnych, które nie mają strategicznego znaczenia, niezbędnego dla funkcjonowania kraju.

 

Produkowana będzie m.in. żywność

 

- To najtrudniejszy kryzys w naszym kraju w czasach powojennych- podkreślił premier w wystąpieniu w telewizji i mediach społecznościowych.

 

Ponownie zaapelował do rodaków o przestrzeganie wszystkich reguł i kroków wprowadzonych przez władze podkreślając, że jest świadom wyrzeczeń.

 

ZOBACZ: "Mam szczęście, że tu jestem". Przesłanie Szczęsnego poruszyło Włochów

 

- Musimy wytrzymać, bo tylko w ten sposób zdołamy uchronić siebie i wszystkich, których kochamy - wyjaśnił Giuseppe Conte.

 

Zapewnił, że produkcja żywności i wszystkich niezbędnych artykułów będzie kontynuowana, a sklepy i apteki będą dalej otwarte. Zaapelował do Włochów o "maksymalny spokój".

 

"Zwalniamy, ale nie zatrzymujemy"

 

- Nie ma powodu, by szturmować sklepy- zaznaczył premier.

 

- Zwalniamy motor produkcyjny kraju, ale go nie zatrzymujemy -powiedział. Jak podkreślił, wstrzymanie produkcji, która nie jest konieczna, ma ograniczyć szerzenie się wirusa.

 

- Mówię wszystkim: państwo jest - powiedział szef rządu.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie