Komisje w maseczkach i rękawiczkach. Trwają wybory w kilku polskich gminach

Polska
Komisje w maseczkach i rękawiczkach. Trwają wybory w kilku polskich gminach
Polsat News
Przewodnicząca komisji wyborczej w gminie Wierzchlas

Komisja w maseczkach i rękawiczkach, dla wyborców długopisy jednorazowego użytku. W kilku polskich gminach w niedzielę odbywają się wybory uzupełniające i przedterminowe. Towarzyszą im nadzwyczajne okoliczności związane z zagrożeniem koronawirusem.

W dwóch z trzech gmin woj. łódzkiego wybory na pewno się odbędą - potwierdził Tadeusz Brzozowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego (KBW) w Sieradzu.

 

Łódzkie: limit osób w lokalu wyborczym

 

Wybory zarządzono w trzech gminach. W jednej przedterminowe - głosowanie na wójta Wierzchlasu w powiecie wieluńskim, a w dwóch uzupełniające - głosowanie na radnego w gminie Pątnów w powiecie wieluńskim i na dwóch radnych w gminie Strzelce Wielkie w powiecie pajęczańskim.

 

ZOBACZ: Fundacja Biedronki przeznaczy 50 mln zł na pomoc seniorom

 

W Strzelcach Wielkich jednak wyborcy nie będą musieli iść do lokali, bo do każdego z dwóch mandatów zgłosił się tylko jeden kandydat. Zatem, obydwa miejsca radnych w Strzelcach Wielkich będą obsadzone - tłumaczy dyrektor sieradzkiego KBW. W przypadku wyborów uzupełniających chodzi o okręgi jednomandatowe.

 

W pozostałych dwóch gminach wybory muszą się odbyć. - Nie ma przepisów, które pozwalałyby na odłożenie, przesunięcie czy odwołanie tych wyborów - powiedział  dyrektor delegatury KBW w Sieradzu Tadeusz Brzozowski.

 

W przypadku przedterminowych wyborów na wójta Wierzchlasu na miejsce poprzedniego zarządcy gminy zgłosił się tylko jeden kandydat. Tutaj jednak mieszkańcy chcący głosować, muszą pójść do lokali wyborczych. Wybory przybiorą jednak formę plebiscytu, bo głosujący muszą się określić - popierają albo nie popierają kandydata na wójta - wyjaśnił dyrektor sieradzkiej delegatury KBW.

 

ZOBACZ: "Róbcie testy, nie oszukujcie ludzi". Apel starosty do rządu po śmierci 45-latka

 

W Pątnowie wybory również muszą się odbyć - na jedno miejsce radnego zgłosiło się 3 kandydatów. - W przypadku wyborów uzupełniających frekwencja jest zwykle niewielka. Do wyborów w Pątnowie uprawnionych jest 298 osób. Nie spodziewamy się (...) jakiś zgromadzeń wyborców w jednym miejscu - powiedział Tadeusz Brzozowski.

 

WIDEO: relacja reporterki Polsat News Ewy Żarskiej 

Władze gmin, w których odbędą się wybory w warunkach stanu epidemii, starają się zapewnić bezpieczeństwo komisjom i głosującym - zapewnia szef sieradzkiej delegatury KBW. - Jestem w stałym kontakcie z wójtami i z osobą pełniącą funkcję wójta, i wiem, że zostały kupione odpowiednie środki zabezpieczające dla komisji obwodowych. Czyli maseczki, rękawiczki jednorazowe i długopisy jednorazowe dla wyborców. Będą też reglamentowane wejścia do lokali, ograniczane do jednej lub kilku osób - podsumował przygotowania do wyborów.

 

Podkarpackie: II tura wyborów na wójta

 

Podobnie jest zabezpieczone głosowanie w Jarosławiu (woj. podkarpackie), gdzie odbywa się II tura wyborów na wójta gminy. Pierwsza odbyła się 8 marca br., kiedy nie obowiązywał jeszcze stan epidemii. W niedzielę zmierzą się Elżbieta Grunt i Leszek Szczybyło - oboje są kandydatami lokalnych komitetów.

 

Przedterminowe wybory w gminie Jarosław rozpisano po śmierci wieloletniego wójta Romana Kałamarza. W gminie Jarosław mieszka ponad 13,1 tys. osób.

 

Małopolskie: wybory w innym terminie

 

Wyborów uzupełniających do rady gminy Stryszów w powiecie wadowickim (woj. małopolskie) nie będzie. Zostały zarządzone po rezygnacji radnej Ewy Bąk. Jej mandat wygasł 23 grudnia ub.r.

 

ZOBACZ: NFZ zaleca wstrzymywanie planowych zabiegów. Chce ograniczyć zużycie zapasów krwi

 

O miejsce ubiegało się dwoje kandydatów - Agnieszka Stawowy i Mariusz Stawowy, którzy ostatecznie zrezygnowali. Dlatego wybory będą w innym terminie. Bartłomiej Migda, komisarz wyborczy w Krakowie III, w obwieszczeniu wskazał, że mandat pozostaje nieobsadzony. Wybory uzupełniające zostaną powtórzone między 6. a 9. miesiącem, licząc od 22 marca br.

 

Warmińsko-Mazurskie: wybiorą radnego spośród trzech kandydatów

 

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie) w okręgu wyborczym nr 15, gdzie wyborcy wybierają spośród 3 kandydatów 1 radnego, mają się odbyć. - Nie mam informacji o jakichkolwiek kłopotach - poinformował w sobotę dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki.

 

Jak wyjaśnił, jeszcze w piątek sekretarz gminy deklarowała, że zakupi dodatkowe jednorazowe rękawiczki i długopisy. Jak wskazał, powołana do wyborów została 7 osobowa komisja obwodowa. Po późniejszej rezygnacji 3 osób, udało się uzupełnić skład o kolejne trzy osoby. Uprawnionych do głosowania jest 886 osób.

 

Mazowieckie: kandydat automatycznie stał się radnym

 

W niedzielę głosowania nie będzie w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Boguty-Pianki (Mazowieckie) - powiedział w sobotę wójt gminy Boguty Pianki Jędrzej Drewnowski. Wybory zarządzono, gdyż zrezygnował radny, który zmienił miejsce zamieszkania.

 

Z okręgu wyborczego nr 6, obejmującego zasięgiem trzy wsie, zgłosił się jeden kandydat. - W takiej sytuacji kandydat automatycznie staje się radnym. Wymogiem było zebranie wymaganej ilość podpisów, niezbędnych do zarejestrowania komitetu - wyjaśnił wójt Drewnowski. Komitet zarejestrowała Natalia Ponichtera-Uszyńska, która zebrała ok. 50 podpisów poparcia.

 

Świętokrzyskie: wybory się odbędą, ale nie będzie głosowania

 

W woj. świętokrzyskim wybory uzupełniające odbywają się w gminach: Górno, Łączna i Smyków.

 

W Górnie z mandatu radnej zrezygnowała Dorota Kot (Komitet Wyborczy PiS). Komisja wyborcza zarejestrowała jednego kandydata Mariannę Krzos (KWW Przyjazne Górno).

 

ZOBACZ: "Ostatniego dnia przed zamknięciem, puby były zapełnione" – Brytyjczyk, który uciekł do Polski

 

W Łącznej (okręg wyborczy nr 8) mandatu zrzekł się Paweł Kałuziński (KWW Porozumienie i Rozwój Łączna 2018). W wyborach startuje jeden kandydat: Bernarda Piwowar (KWW Łączna 2020).

 

W Smykowie (okręg wyborczy nr 11) z mandatu zrezygnował Mariusz Stachera (KWW Jarosława Pawelca). Komisja wyborcza zarejestrowała trzech kandydatów: Norberta Czaję (KWW Norbert Czaja), Kamila Pawlikowskiego (KWW Jarosława Pawelca) i Kazimierę Opalę (KWW Beata Janiszewska).

 

W gminach Górno i Łączna, gdzie zarejestrowano po jednym kandydacie, wybory się odbywają, ale nie będzie głosowania. - W dniu wyborów gminne komisje wyborcze spotykają się i sporządzają protokół wyborów - powiedział dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach Adam Michcik.

pgo/luq/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie