Żołnierze WOT razem z Radiem Maryja uruchamiają forum dla potrzebujących

Polska
Żołnierze WOT razem z Radiem Maryja uruchamiają forum dla potrzebujących
Kancelaria Premiera
Premier Mateusz Morawiecki na uroczystości złożenia przysięgi wojskowej żołnierzy WOT w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora"

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej każdego dnia będą rozmawiali ze słuchaczami Radia Maryja. - Chodzi o to, żeby stworzyć forum rozmowy, żeby można było zaczerpnąć informacji, gdzie można zadzwonić po pomoc w danym rejonie, w danym województwie - wyjaśniał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w Radiu Maryja.

- Wojsko Polskie wspiera tych, którzy tego wsparcia potrzebują - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

ZOBACZ: "Wolałbym milion masek i rękawiczek". Arłukowicz o podpisach prezydenta Dudy

 

"Dziękuję ojcu dyrektorowi i innym ojcom"

 

Od piątku żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą rozmawiać z Polakami na antenie Radia Maryja. Od poniedziałku do piątku od godz. 13.10 do godz. 13.40, a w niedzielę po Koronce do Miłosierdzia Bożego.


- W każdym województwie jest brygada, więc to już da nam możliwość, żeby lokalnie udzielić wsparcia tym, którzy tego potrzebują. Dziękuję ojcu dyrektorowi i innym ojcom za możliwość rozmowy na antenie Radia Maryja - podkreślił szef MON.

"Żołnierze WOT na pierwszej linii"

 

Zapewniał, że "Wojska Obrony Terytorialnej są na pierwszej linii". - Dlatego że ten najmłodszy rodzaj polskich sił zbrojnych został powołany w tym celu, żeby właśnie wspierać służby, które są odpowiedzialne za opiekę nad ludźmi w sytuacjach kryzysowych oraz żeby wspierać bezpośrednio tych, którzy tego wsparcia potrzebują - wyjaśniał szef resortu obrony. 

Mariusz Błaszczak poinformował również, że na wsparcie żołnierzy WOT można obecnie liczyć także przy robieniu zakupów: żywności czy też leków.

Decyzja o użyciu wojska 

 

W czwartek minister obrony narodowej podjął decyzję w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy policji"w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego" w kraju. Decyzja szefa MON obowiązuje od północy 19 marca.

Na stronach internetowych Dziennika Urzędowego Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowano, że MON polecił "wydzielić do pomocy policji, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej".

ZOBACZ: Wiceminister rolnictwa zakażony koronawirusem

 

Wojsko wspiera służby m.in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny. - Ludzie zachowują się bardzo odpowiedzialnie, bardzo rozsądnie, ale niestety zdarzają się tacy, którzy łamią zasady. Stąd upominani są nawet mandatami, które nakładają policjanci. Chodzi o to, żeby wesprzeć patrole przez wojsko, dlatego żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także podchorążowie (…) są zaangażowani w takie wsparcie sił policyjnych, żeby sprawdzać, czy ci, którzy zostali skierowani na kwarantannę, tych zasad przestrzegają - mówił Błaszczak.

 

Psycholodzy z WOT na infolinii

 

W środę ruszyła natomiast pomoc psychologiczna dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa. Wsparcia za pośrednictwem infolinii udzielają psycholodzy z Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Bezpłatna pomoc dostępna jest na infolinii pod nr: 800 100 102.

 

grz/ml/ Radio Maryja, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie