"Obniżcie jakość, bo zabraknie internetu". Na odpowiedź serwisów nie trzeba było długo czekać

Technologie
"Obniżcie jakość, bo zabraknie internetu". Na odpowiedź serwisów nie trzeba było długo czekać
Piqsels
Netflix obniża jakość wszystkich swoich filmów i seriali

Wielu ludzi spędza całe dni w domach z powodu koronawirusa. Komisja Europejska uważa, że nadmierny transfer danych, spowodowany np. oglądaniem filmów, obciąża łącza przez co może uniemożliwiać pracę opiece zdrowotnej, czy nauczaniu online. Komisarz zwrócił się m.in. do Netlixa o obniżenie jakości swoich materiałów. Odpowiedział mu także YouTube.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton zaapelował do internetowych platform streamingu video, takich jak np. Netflix, aby przyjęły rozwiązania, które ograniczałaby ryzyko blokowania internetu w czasach, w których wielu ludzi spędza całe dni w domach z powodu koronawirusa.

"Netflix postanowił, że zacznie zmniejszać szybkość transmisji danych w Europie w ciągu 30 dni”, powiedział rzecznik platformy streamingowej w oświadczeniu dla portalu "The Verge".

 

Zapewniamy wciąż dobrą jakoś filmów

 

"Szacujemy, że ruch ten zwiększy przepustowość o około 25 procent, zapewniając jednocześnie naszym użytkownikom dobrą jakość usług"- dodał.

 

ZOBACZ: Koronawirus. W Rosji rozpoczęto testy prototypów szczepionki na SARS-CoV-2 [RELACJA]

 

Redukcja ta jest uzupełnieniem innych metod, które Netflix wdraża od 2011 roku, aby utrzymać stałą transmisję w obszarach o niskiej przepustowości. Netflix już korzysta z narzędzia do adaptacyjnego przesyłania strumieniowego, które automatycznie dostosowuje jakość przesyłanego materiału wideo w oparciu o dostępną przepustowość - zwraca uwagę "The Verge".

 

"Wszyscy ponosimy wspólną odpowiedzialność"

 

W tej sprawie Breton rozmawiał w środę z prezesem Netflixa Reedem Hastingsem. - Platformy streamingu, operatorzy telekomunikacyjni i użytkownicy - wszyscy ponosimy wspólną odpowiedzialność za podjęcie kroków w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania Internetu podczas walki z rozprzestrzenianiem się wirusów - powiedział Breton.

 

Zachęcił platformy oferujące wideo online, jak Netflix, do czasowego obniżenia jakości dostarczanego wideo, oferując standardową rozdzielczość zamiast wysokiej.

 

Breton powiedział też, że operatorzy telekomunikacyjni powinni również podjąć kroki w celu zmniejszenia przeciążenia sieci, a użytkownicy powinni w domu przełączać się na Wi-Fi, zamiast korzystać z transferu poprzez maszty telekomunikacyjne.

 

Również YouTube obniża jakość

 

YouTube pójdzie za radą Komisji Europejskiej i obniży domyślną jakość wyświetlania filmów na swojej platformie - poinformowała spółka w piątek. Powodem decyzji są obawy o przeciążenie sieci w związku z epidemią koronawirusa.

 

ZOBACZ: Facebook, Google i YouTube otwierają swoje centra informacji o CoVID-19

 

Jak podaje Reuters, YouTube podjął tę decyzję po spotkaniu szefowej firmy Susan Wojcicki oraz dyrektora zarządzającego spółki Alphabet (właściciela YouTube) Sundara Pichaia z unijnym komisarzem ds. jednolitego rynku Thierrym Bretonem.

 

Wszystkie filmy publikowane na platformie będą domyślnie wyświetlane w jakości standard definition, a nie high definition.

 

Breton w tym tygodniu zaapelował do platform streamingowych, aby obniżyły jakość oferowanych filmów wideo, aby uniknąć zatkania przepustowości internetu w Europie podczas epidemii koronawirusa.

 

Sieć jest teraz bardziej narażona na przeciążenie ze względu na znacznie większą liczbę ludzi pracujących przez internet i pozostających w domu z powodu restrykcji wprowadzonych przez władze. Filmy wideo odpowiadają za dużą część ruchu w internecie. Znaczny wzrost zanotowały firmy telekomunikacyjne w całej Europie.

msl/ polsatnews.pl, theverge.com, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie