Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażeń

Polska
Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażeń
PAP/Tytus Żmijewski

"Mamy 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. W sumie liczba wszystkich zakażonych wzrosła do 367. Pięć osób zmarło.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

 

"W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 367/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - dodało MZ.

ZOBACZ: Polacy zamknięci w hotelu na Cyprze. Opowiedzieli jak przebiega kwarantanna

 

Jak przekazał Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, nowy przypadek w woj. wielkopolskim to "starszy mężczyzna z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego".

 

- Pacjent w dobrym stanie zdrowia przebywa obecnie w szpitalu w Poznaniu – dodał.

 

Dziecko miało kontakt z zakażonym

 

Kilkuletnie dziecko to kolejny potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w woj. śląskim - przekazała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

- Dziecko miało kontakt z osobą zarażoną w swoim domowym otoczeniu. Jest w dobrym stanie, pozostaje w izolacji domowej - dodała.

 

Wśród nowych zakażonych w woj. małopolskim są dwie kobiety i trzech mężczyzn. Dwie osoby z tej grupy są starsze, dwie w sile wieku, jedna młodsza. Ich stan jest stabilny.

 

Osoby zakażone już przebywają pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie lub - według wskazań medycznych - zostaną tam przewiezione.

 

Choroba niebezpieczna dla osób starszych


Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.


Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie