"Sytuacja jest dramatyczna". Domy spokojnej starości alarmują

Świat
"Sytuacja jest dramatyczna". Domy spokojnej starości alarmują
PAP/EPA/Kiko Huesca/ zdjęcie ilustracyjne
Choroba COVID-19 jest szczególnie groźna dla osób starszych

Trwa dramat w domach spokojnej starości na północy Włoch, które stały się ogniskami koronawirusa. Każdego dnia umierają tam kolejne starsze, zakażone osoby. Liczba zakażeń i zgonów będzie rosnąć - ostrzegają lekarze i opiekuni.

W ciągu doby w domu opieki w miejscowości Quinzano w prowincji Brescia zmarło pięć osób. Od początku kryzysu epidemiologicznego przed niespełna miesiącem w placówce tej zanotowano 18 zgonów. Tylko jeden z nich potwierdzono jako przypadek koronawirusa, ponieważ test wykonano tam wyłącznie jednemu choremu.

 

40 na ponad stu seniorów z gorączką

 

Z kolei w Gandino koło Bergamo spośród 150 sędziwych podopiecznych zmarło ostatnio 15. Około czterdziestu osób ma gorączkę.

 

- Nie robimy testów, a do szpitala nie biorą naszych gości; oni zostają tam, gdzie są - wyjaśnił cytowany przez Ansę dyrektor administracyjny Elio Tabotta. Lokalne władze sanitarne przyznały zaś, że w sytuacji, gdy choruje tam 40 osób wszystkie uważane są za potencjalnie zakażone koronawirusem.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Supermarket otworzy się na godzinę tylko dla seniorów i chorych

 

W gminie Alzano Lombardo zmarło dwoje pensjonariuszy ośrodka dla starszych ludzi.

 

"Sytuacja jest dramatyczna"

 

Doniesienia o zgonach napływają też z miejscowości Mediglia w rejonie Mediolanu. Nieoficjalnie podawana jest liczba 25 przypadków śmiertelnych, ale i tam nie wiadomo, ile z nich zostało wywołanych przez groźnego wirusa.

 

Sytuacja w domach spokojnej starości jest "dramatyczna" - podkreślają przedstawiciele związków zawodowych pracowników tych placówek. Jak zaznaczają, miejsca te nie są w ogóle przygotowane na epidemię i nie ma tam odpowiedniej ochrony sanitarnej, brakuje najpotrzebniejszych maseczek. Zakażonych jest kilka osób tam zatrudnionych.

 

- W łańcuchu dystrybucji środków ochronnych jesteśmy na ostatnim miejscu - powiedział jeden z opiekunów seniorów.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie