Koronawirus. Supermarket otworzy się na godzinę tylko dla seniorów i chorych

Świat
Koronawirus. Supermarket otworzy się na godzinę tylko dla seniorów i chorych
PAP/EPA/NEIL HALL/Zdj. Ilustracyjne
Koronawirus: w Australii pierwszeństwo w dniu zakupów będą mieli seniorzy.

Sieć australijskich supermarketów Woolworths poinformowała, że do większości ze sklepów przez pierwszą godzinę po otwarciu będą wpuszczane wyłącznie osoby starsze i schorowane - najbardziej narażone na powikłania w związku z koronawirusem. To reakcja na zjawisko masowego wykupywania "niezbędnych produktów" przez klientów. Kolejne sieci wprowadzają podobne regulacje.

Od wtorku osoby z grupy podwyższonego ryzyka będą mogły wejść do supermarketów Woolworths od godz. 7 rano. Przy drzwiach będą musiały pokazać pracownikowi sklepu dokument potwierdzający swój wiek lub historię choroby.

 

Klienci muszą zaczekać na seniorów

 

Dopiero o godz. 8 sklep otworzy się dla pozostałych klientów. Akcja sieci handlowej ma potrwać co najmniej do 20 marca.

 

 

Na podobny ruch zdecydowała się również sieć sklepów Coles, która dla osób z grupy ryzyka otworzy się od godz. 8, a dla pozostałych od godz. 9. Firma wprowadziła również reglamentację m.in. makaronu, ryżu, ręczników papierowych i środków dezynfekujących. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie jedno opakowanie papieru toaletowego.

 

ZOBACZ: Koronawirus lubi gotówkę. WHO i rząd rekomendują płatności bezstykowe

 

- Chociaż staramy się uzupełnić braki w naszych sklepach, w okresie tak niespotykanego popytu, to zdajemy sobie sprawę, że wielu naszych starszych kilentów nie ma możliwości nabycia niezbędnych prodkuktów - powiedziała stacji ABC Clarie Peters, dyrektor zarządzająca Woolworths. Dodała, że dzięki zastosowanym środkom zapobiegawczym, osoby szczególnie narażone będą mogły zrobić zakupy na mniej zatłoczonej przestrzeni.

 

75 nowych zachorowań w Australii

 

W Australii w ciągu ostatniej doby odnotowano 75 nowych zachorowań - łącznie zarażonych jest 375 osób. Z powodu koronawirusa zmarło sześć osób.

 

Wśród osób zarażonych jest m.in. Tom Hanks oraz jego żona Rita Wilson. Amerykański aktor poczuł się źle podczas kręcenia zdjęć w Australii. Para jest pod obserwacją.

 

ZOBACZ: Aktor Tom Hanks i jego żona zarażeni koronawirusem

 

W związku z epidemią w australijskim stanie Wiktoria wprowadzono stan wyjątkowy. Zamknięto wszystkie galerie, muzea i biblioteki, a także większość szkół i uniwersytetów - zajęcia, w których udział bierze powyżej 25 osób będą prowadzone online.

 

 

 

bas/hlk/ polsatnews.pl, ABC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie