Koronawirus. Ilu z nas boi się zakażenia?

Polska
Koronawirus. Ilu z nas boi się zakażenia?
PAP/EPA/Raul Martinez
Zakażenia koronawirusem obawia się ponad 35 procent Polaków

Zachorowania na zapalenie płuc wywołane koronawirusem obawia się obecnie 35,3 proc. Polaków, 67 proc. Włochów i 40,8 proc. Niemców - wynika z badania koordynowanego przez agencję badawczą United Surveys opublikowanego w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Z badania przeprowadzonego w trzech krajach wynika, że najgorsze nastroje związane z zagrożeniem koronawirusem panują we Włoszech, gdzie z dnia na dzień wzrasta liczba nowych przypadków zakażenia oraz zgonów osób chorych.

 

"Obecnie zachorowania nie boi się 30 proc. badanych Włochów - pod koniec lutego odsetek ten wynosił aż 69 proc. W Niemczech obaw przed zachorowaniem nie ma 49 proc. badanych, a w Polsce 48,3 proc." - czytamy w "Rz". Natomiast zachorowania obawia się obecnie 35,3 proc. Polaków, 67 proc. Włochów i 40,8 proc. Niemców.

 

Ponad połowa Polaków wciąż spokojna

 

Jak podkreślono, lęk związany z sytuacją w kraju deklaruje mniej niż co piąty (19 proc.) badany. Ponad połowa (52 proc.) Polaków deklaruje spokój, a trzech na dziesięciu jest poruszonych.

 

ZOBACZ: Jak w ciągu tygodnia zmieniło się podejście Polaków do koronawirusa? [SONDAŻ]

 

Gazeta podkreśla, że działania rządu w walce z epidemią dobrze ocenia blisko 60 proc. badanych (59,9), zaś ponad połowa badanych uważa też, że rząd panuje nad sytuacją epidemiologiczną w kraju. Innego zdania jest 17 proc. badanych.

 

Sondaż został przeprowadzony 16 marca 2020 r. przez United Surveys. Badanie CATI na grupie respondentów 1100 osób.

 

Wsparcie psychologiczne

 

W związku z pandemią koronawirusa łódzka fundacja Vis Salutis uruchomiła dostępne w całym kraju numery telefonów, pod którymi można uzyskać fachową pomoc psychologiczną. Numery telefonów z pomocą psychologiczną dla całego kraju: 888 900 980 i 888 960 980.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie