Unia Europejska zamyka granice na 30 dni

Świat
Unia Europejska zamyka granice na 30 dni
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Unia zamyka zewnętrzne granice na 30 dni

Przywódcy UE zgodzili się na zamknięcie granic zewnętrznych na okres 30 dni z powodu rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował na konferencji przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

- Żeby ograniczyć rozprzestrzenienie się koronawirusa na świecie uzgodniliśmy wzmocnienie naszych zewnętrznych granic poprzez wprowadzenie skoordynowanych, tymczasowych ograniczeń dla podróży, które nie są niezbędne, do Unii Europejskiej na okres 30 dni - powiedział Michel na briefingu prasowym w Brukseli po telekonferencji przywódców państw UE. Dodał, że taką propozycję przedstawiła Komisja Europejska.

 

- Musimy zapewnić przejazd dla leków, żywności i innych dóbr, a nasi obywatele muszą być w stanie przedostać się do swoich krajów - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. 

 

ZOBACZ: Wyzdrowiał polski "pacjent zero"

 

Zamykanie granic w związku z epidemią Covid-19 spowodowało wielokilometrowe korki na granicach, a w niektórych przypadkach zablokowanie obywateli jednego kraju przed przejazdem tranzytem do innego kraju. Dotyczyło to również Polski, która nie wpuszczała na swoje terytorium Łotyszy, Estończyków i Litwinów, chcących przejechać z Niemiec do swoich ojczyzn.

 

Kryzys związany z pandemia spowodował odwołanie przyszłotygodniowego szczytu UE. Zamiast niego ma się obyć telekonferencja.

 

- Kraje członkowskie zdecydowanie to poparły. Teraz do nich należy implementacja. Powiedziały, że natychmiastowo to wprowadzą. To dobrze, że mamy jednomyślne i wspólne podejście - powiedziała szefowa KE.

 

"Rozmawiałam z polskim premierem"

 

Mimo tych słów nie jest jednak jasne, kiedy ograniczenie faktycznie wejdzie w życie, bo różne kraje mogą mieć różne procedury w tej sprawie.

 

Von der Leyen poinformowała, że rozmawiała kilkakrotnie telefonicznie z polskim premierem. - Polska poinformowała, że pracuje nad kwestią korytarzy dla ciężarówek i wsparciem dla ludzi, którzy utknęli na granicy niemieckiej, np. z Estonii, Litwy i Łotwy, tak żeby mogli przedostać się przez Polskę - powiedziała szefowa KE.

 

ZOBACZ: Müller: w najbliższym czasie będą otwarte kolejne przejścia graniczne

 

Jak dodała, "jestem przekonana, że kwestie dotyczące ludzi, którzy utknęli na granicy niemiecko-polskiej, uda się rozwiązać w najbliższych dniach".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie