Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców. Jutro Rada Gabinetowa

Polska
Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców. Jutro Rada Gabinetowa
PAP/Mateusz Marek
Prezydent ponownie zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej na środę

- Prezydent Andrzej Duda na środę na 10:00 zwołał Radę Gabinetową, na której ma być omawiany przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Początkowo posiedzenie miało się odbyć we wtorek, ale w związku z wykryciem koronawirusa u ministra środowiska, prezydent przełożył spotkanie. Posiedzenie odbędzie się formie telekonferencji.

- Ze względów realnego zagrożenia zakażeniem koronawirusem pan prezydent zdecydował o przeprowadzeniu tego posiedzenia właśnie w takiej formule - poinformował szef BBN Paweł Soloch.

 

Podkreślił, że prezydent i premier od początku kryzysu związanego z epidemią koronawirusa ściśle ze sobą współpracują. Zaznaczył, że środowe spotkanie odbędzie się z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa.

 

Pierwotnie Rada Gabinetowa miała się odbyć się we wtorek rano; miała być poświęcona omówieniu przygotowywanego przez rząd pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Jednak po informacji, że minister środowiska Michał Woś jest zakażony koronawirusem, prezydent we wtorek rano poinformował, że Rada Gabinetowa ostanie odwołana ze względów bezpieczeństwa.

 

Minister środowiska Michał Woś poinformował w poniedziałek wieczorem, że po stwierdzeniu w niedzielę koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miał kontakt, poddał się kwarantannie i wykonał badanie; test dał wynik pozytywny.

 

ZOBACZ: Rosną ceny żywności. Minister: nie ma zgody na nieuzasadnione podwyżki

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w środę, że grupa osób, która była na posiedzeniu Rady Ministrów, na którym obecny był też minister Woś, została przebadana. "Wszystkie wyniki są ujemne" - oświadczył Szumowski.

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach zostaną pokazane "pewne konkretne działania, które rząd wypracował i co do których będziemy jeszcze dopracowywać ostateczne szczegóły, tak żeby i pracownicy z jednej strony, i pracodawcy - z drugiej, otrzymali pewne wsparcie ze strony państwa".

 

Odroczenie płatności, wsparcie dla pracowników i pracodawców

 

Prace nad projektem trwały w ostatnich dniach w resorcie rozwoju i były koordynowane przez szefa rządu. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że projekt ma przewidywać odroczenie różnych płatności, wsparcie dla osób pracujących na tzw. śmieciówkach, a także dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

 

ZOBACZ: Nie masz internetu? Materiały do nauki dostaniesz pocztą

 

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował też o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem. Ponadto zdecydowano o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób.

 

Rada Gabinetowa to polski organ konstytucyjny zwoływany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa, składający się z członków Rady Ministrów, obradujących pod przewodnictwem Prezydenta RP.

 

Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów, nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji. Zakres jej funkcjonowania obejmuje raczej wspieranie i inicjowanie poczynań rządu przez Prezydenta. Podstawę prawną powołania Rady Gabinetowej stanowi art. 141 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie